Iako kredite treba uzimati krajnje oprezno i samo ako znamo za šta ih tačno uzimamo, gotovo svako od nas se makar jednom u životu sretne sa kreditom, bilo da je u pitanju keš, kredit za refinansiranje ili stambeni kredit.
Zbog toga je dobro znati i pre odlaska u banku neke osnove o kreditima, piše portal
Kamatica.
Kada govorimo o obračunu kamate, postoje dva načina na koji to bankari rade:
- proporcionalni metod
- konformni metod
Koja je razlika između ova dva metoda?
Po proporcionalnom metodu dobija se različit iznos redovne kamate u zavisnosti od toga da li se kamata obračunava jednom na kraju perioda otplate ili više puta u toku same otplate. Ukoliko se kamata obračunava više puta u toku perioda otplate, dobija se veći iznos ukupne kamate, nego da se kamata obračunava samo jednom, na kraju otplate kredita.
S druge strane, po konfornom metodu dobija se isti iznos redovne kamate bez obzira na to da li se kamata obračunava jednom (na kraju otplate kredita) ili više puta u toku otplate.
Možda način obračuna kamate od strane banke na prvi pogled ne izgleda važno, ali reč je o bitnom detalju, jer vam on govori koliku kamatu ćete platiti na bankarsku pozajmicu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
GFC 2.0
Konformni medod je slozen interesni racun ili kamata na kamatu.
Napomema: Ustavni sud je 2012 proglasio nestavnim obracun kamate konformnom medotom.
NN
Brane
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar