Srbija ima novi gasni dogovor sa Rusijom: Šta nam on donosi?

Novi dogovor Srbije o nabavci ruskog gasa podrazumeva obračun cene po naftnoj formuli, što se za Srbiju do sada ispostavilo kao dobro rešenje, tvrde stručnjaci za energetiku.
Srbija ima novi gasni dogovor sa Rusijom: Šta nam on donosi?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je, gostujući na RTS, da je sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom dogovorio gasni aranžman i da je za ovu zimu obezbeđen gas po veoma dobrim cenama.
 
Prema njegovim rečima, Srbija će nabavljati šest miliona kubnih metara gasa dnevno, plus dva miliona za ruske kompanije u Srbiji (Petrohemiju, TETO Novi Sad, TETO Pančevo i NIS), a bilo je reči i o dodatnim količinama od tri milona kubnih metara.
 
"Očekujem da uz određene kompromise za stvari iz prošlosti krenemo u razgovore o dugoročnom aranžmanu sa Ruskom Federacijom", poručio je Vučić.
Da li će i novi dogovor dve strane biti jednako povoljan za Srbiju teško je prognozirati, ali generalni sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić smatra da se novi ugovor za kupovinu gasa neće mnogo razlikovati od postojećeg.
 
"Cena je vezana za cenu nafte na svetskom tržištu, a ona se nije mnogo menjala", pojašnjava on.
 
Vuletić ističe da je dobro to što će ugovor biti potpisan na duži vremenski period.
 
"Teško je komentarisati cenu gasa po kojoj ga mi kupujemo, jer druge zemlje to drže kao poslovnu tajnu. Vredi jedino uporediti je sa toplotnom vrednosti drugih energenata", navodi sagovornik lista Danas.
 
Cena koju mi plaćamo, prema njegovim rečima, svakako je niža.
 
"Upoređujući sa cenom nafte na svetskom tržištu, cena gasa koji mi plaćamo je niža, a kada se doda i rafinerijska prerada nafte, onda je cena gasa koji se koristi u kupovnom obliku još niža, odnosno dobra za nas. A ako je uporedimo sa tržišnom vrednošću tečnog prirodnog gasa na svetskom tržištu, ona je tri puta niža", pojašnjava Vuletić.
 
Što se tiče snabedevenosti, on potvrđuje da je ona na dobrom nivou.
 
"Sledeća sezona je dobro obezbeđena, jer imamo standardan dnevni prijem gasa, kao i rezervu u Banatskom Dvoru i u mađarskom skladištu", navodi Vuletić.
 
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor ukazuje da cena i za dosadašnji trogodišnji gasni aranžman nije bila transparentna. On se osvrnuo na izjavu Vučića da je u nedelju gas na TTF koštao 440 dolara, a da bi za Srbiju gas koštao 323 dolara.
 
"Ako pogledamo prosek ovogodišnjih cena prirodnog gasa na najreprezentativnijem tržištu TTF u Holandiji, prosek cena se kreće upravo oko cene koju je predsednik naveo kao onu koju bismo platili", tvrdi Kapor.
 
Pored toga, on naglašava i drugi problem.
 
"Vlada Srbije nastavlja sa energetskom politikom u domenu prirodnog gasa, koja je plastično prikazana u popularnom stripu Alana Forda čiji jedan od junaka Superhik 'otima od siromašnih da bi dao bogatim'", ukazuje Kapor.
To se, kako obrazlaže, odnosi na nastavak politike subvencionisanja cena prirodnog gasa za građane koji ga koriste za grejanje njihovih domaćinstva.
 
"Ako uzmemo u obzir da je to, komparativno gledajući, 'manje siromašni' ili 'bogatiji' deo stanovništva Srbije, većina građana koji koriste ogrevno drvo kao osnovni energent za grejanje u kontinuitetu subvencionišu manjinski, bogatiji deo građana", upozorava Kapor.
 
On smatra da takav scenario ima i političku pozadinu.
 
"Kao konsekvenca takve politike, prouzrokovala se veštačka 'zavisnost' uvoza tog energenta, da bi se zadržala bliskost političko/ekonomskih elita dve države, dok se javnosti nameće medijski narativ o 'geopolitčkoj opravdanosti' neuvođenja sankcija Rusiji", zaključuje Kapor.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nemacka je to

    26.10.2024 23:01
    Njemci su to
    Dobro je ,oni ce to sigurno da urade nezavisno, nepristrasno, tacno i precizno . Uhh dobro je , sada mi je lakse...
  • Voja

    25.10.2024 17:10
    Manipulacija
    Čista manipulacija i nema tu nikakvog jeftinog gasa.Za očekivati je da ove godine još podignu cene za potrošače u Srbiji.
  • Zagor

    24.10.2024 17:42
    Sve je lako proverljivo na internetu. Imamo cenu gasa istu kao sto je domaca cena u USA koja ga proizvodi, sto je najniza cena u Evropi. Bugari i Madjari ga placaju duplo vise. To je dobro i za nasu industriju posto pojeftinjuje proizvodnju. I tako je vec godinama. Daj boze da ostane tako.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.