Island skratio radnu nedelju - ovo su rezultati

Islandska ekonomija nadmašuje ekonomiju većine evropskih država nakon uvođenja kraće radne sedmice u celoj zemlji, bez snižavanja plata, pokazuju upravo objavljeni rezultati istraživanja.
Island skratio radnu nedelju - ovo su rezultati
Foto: Pixabay
Više od 50 odsto zaposlenih u ovoj zemlji je u periodu između 2020. i 2022. godine prihvatilo skraćenje radnog vremena, što podrazumeva uvođenje četvorodnevne radne nedelje, a očekuje se da će se povećati broj zaposlenih koji će prihvatiti skraćenje radnog vremena.
 
Istraživanjem britanskog Instituta za autonomiju i Islandskog udruženja za održivost i demokratiju (Alda) je utvrđeno da je Island prošle godine imao brži ekonomski rast nego većina evropskih zemalja i da je njegova stopa nezaposlenosti jedna od najnižih na Starom kontinentu.
"Ovom studijom se pokazuje prava uspešna priča - kraće radno vreme je postalo široko rasprostranjeno, a ekonomija je, prema nizu pokazatelja, snažna", rekao je Gudmundur D. Haraldson, istraživač organizacije Alda.
 
U dva velika istraživanja, sprovedena 2015. i 2019. godine, zaposleni u islandskom javnom sektoru su nedeljno radili 35-36 sati, bez snižavanja plata. Mnogi od onih koji su bili obuhvaćeni istraživanjem ranije su nedeljno radili 40 sati.
Istraživanjima je bilo obuhvaćeno 2.500 zaposlenih, što je u to vreme bilo jedan odsto radne snage Islanda. Utvrđeno je da je produktivnost na većini radnih mesta ostala ista ili poboljšana dok se dobrobit radnika dramatično poboljšala, što se odnosi na nivo stresa i ravnotežu između privatnog i poslovnog života.
 
Nakon istraživanja, islandski sindikati su pregovarali o skraćenju radnog vremena za desetine hiljada svojih članova, piše CNN.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vasilije

    28.10.2024 13:05
    Radnička sudbina
    Naši poslodavci nikad na ovako nešto nebi pristali,oni su mišljenja da što više iscrpe radnika a kad mu ode kičma da ga više nikad ne vide. Da li poštuju zakon o radu kad su u svesti da se tim ne treba baviti. Radnik je njemu dobar dok mu maksimalno doprinosi i u neku ruku da bude supermen za njega. Ne treba se čuditi što školovani, pametni i svesni svojih sposobnosti beže od ovakvih naših poslodavaca.
  • Bas

    27.10.2024 08:40
    I kod nas je isto. 4 dana, nisu dirali plate, ljudi sretni, politicari se ne mesaju u svaku poru nasih zivota. Prava idila.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.