Poljska zainteresovana za srpski litijum: "Želimo da sarađujemo u iskopavanju"

Ministar za državnu imovinu Poljske Jakub Javorovski ocenio je da zbog velikih rezervi litijuma u Srbiji postoji mogućnost saradnje dve države, jer je Poljska najveći evropski proizvođač baterija.
"Želimo da sarađujemo sa privrednim subjektima u Srbiji u iskopavanju litijuma. Srbija ima velike rezerve litijuma za koje znamo da su sastavni deo baterija za automobile, a Poljska je najveći evropski proizvođač tih baterija i tu vidimo mogućnost za sinergiju", rekao je Javorovski u Privrednoj komori Srbije (PKS) na okruglom stolu o potencijalima saradnje dve zemlje u oblasti energetike, rudarstva i zelene transformacije, prenosi Nova ekonomija.
 
Kompanija globalnih konsultanata "McKinsey" u svom izveštaju ranije ove godine svrstala je Poljsku na drugo mesto u svetu u proizvodnji baterija, posle Kine. U Poljskoj radi preko 60 fabrika koje se bave prozvodnjom litijum jonskih baterija, a "McKinsey" u izveštaju navodi i da država treba da razmotri korišćenje svoje pozicije jednog od najvećih proizvođača baterija na svetu širenjem tog ekosistema na reciklažu.
Predviđena vrednost evropskog tržišta recikliranja baterija će rasti po stopi od oko 34 odsto godišnje da bi dostigla oko 9,3 milijarde dolara 2035. godine, prema "McKinsey".
 
Javorovski je ukazao da Poljska i Srbija, kao i cela Evropa treba da rade na obezbeđivanju otpornosti energetskog sektora.
 
"Poljska je veoma radosna što vidi napore u Srbiji za divesifikaciju izvora energije što je dobro i za Poljsku i za celu Evropu. Naša saradnja može da ide i van energetskog sektora", rekao je ministar navodeći nove tehnologije, veštačku inteligenciju, izgradnju bespilotnih letelica.
Istakao je da je Srbija veoma važan partner Poljskoj i smatra da će se odnosi dalje razvijati.
 
"Poljska u potpunosti podržava aspiracije Srbije ka Evropskoj uniji. Od 1. januara Poljska će preuzeti predsedavanje Evropskim savetom i poruka Srbiji biće poruka otvorenosti da stupi u EU", rekao je Javorovski.
 
Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Poljske je 2023. godine bila 2,069 milijardi evra. Srbija je u Poljsku najviše izvozila delove za sedišta, auto gume, sredstva za čišćenje, a iz Poljske najviše uvozila koks, vagone i limene poklopce.
 
U prvoj polovini 2024. godine, ukupna spoljnotrgovinska razmena iznosila je 1,130 milijardi evra, dok je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 61,1 odsto.
 
Prema podacima PKS, Poljska je naše sedmo tržište za izvoz i 12. partner za uvoz, partner prvog ranga i za uvoz i izvoz.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • predrag

    28.10.2024 12:34
    Zadnja vest je da su Amerikanci odobrili veliki rudnik Li kod sebe - u pustinji Nevade.

    Kaze, sada zavise od uvoza jer imaju su samo 1 rudnik u SAD-u.
  • licitacija

    27.10.2024 18:23
    Neka,neka maštaju,a mladi odlaze,stari umiru…
  • zztop

    27.10.2024 15:33
    Ko god da dođe k njemu panta deli litijum ko alvu ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.