Cena struje u EU: U Nemačkoj najskuplja, a najjeftinija u Mađarskoj

U prvoj polovini 2024. godine prosečne cene električne energije za domaćinstva u EU zabeležile su neznatan rast u poređenju s drugom polovinom 2023. godine.
Cena struje u EU: U Nemačkoj najskuplja, a najjeftinija u Mađarskoj
Foto: 021.rs
Cene su porasle s 28,3 evra za 100 kilovata po satu (kWh), na 28,9 evra za 100 kWh.
 
Uprkos smanjenju troškova energije, snabdevanja i mrežnih usluga, koje je za dva odsto smanjeno u odnosu na drugu polovinu 2023. godine, ukupno su cene porasle za dva odsto jer su vlade smanjile subvencije, naknade i poreska smanjenja za potrošače te su, prema podacima Evropskog zavoda za statistiku, Eurostata, ukupni porezi povećani 16 odsto, u odnosu na drugu polovinu 2023. U poređenju s prvom polovinom 2023. godine, kada je cena električne energije iznosila 29,4 evra za 100 kWh, cene su u prvoj polovini 2024. godine zabeležile manji pad.
Prosečna cena gasa pala je sedam odsto, u poređenju s istim periodom 2023. godine, sa 11,9 evra za 100 kWh na 11 evra za istu količinu. Takođe su cene gasa dva odsto niže u odnosu na drugu polovinu 2023. godine. Posmatrajući iste cene bez poreza, navodi Eurostat, smanjene su za oko 12 odsto, prenosi Bankar.me.
 
U poređenju i s prvom polovinom 2023. godine, udeo poreza u računima za struju porastao je sa 18,5 na 24,3 odsto, za 5,8 procentnih bodova, dok je u računu za gas porastao sa 22,8 na 27,4 odsto, što je rast od 4,6 procentnih bodova.
Najviše cene električne energije uključujući poreze za domaćinstva u prvom polugodištu 2024. godine zabeležene su u Nemačkoj, gde je cena bila 39,5 evra za 100 kWh, a slede Irska, s cenom od 37,4 evra i Danska s cenom od 37,1 evro za 100 kWh.
 
Najnižu cenu električne energije imala su mađarska domaćinstva, s cenom od 10,9 evra za 100 kWh, a slede Bugarska s 11,9 evra i Malta s cenom od 12,6 evra. Hrvatska je s cenom električne energije do Malte, te se sa Slovačkom nalazi u pet država EU s najnižom cenom električne energije, podaci su Eurostata.
 
Između prve polovine 2023. i prve polovine 2024. cene gasa za domaćinstva, uključujući poreze, smanjene su u 15 od 24 zemlje EU, koje su prijavile cene gasa.
 
Cene gasa, u nacionalnim valutama, najviše su pale u Litvaniji i to za 60 odsto, te Grčkoj i Estoniji, gde je zabeleženo smanjenje cena gasa od 39, odnosno 37 odsto, navodi Eurostat.
Nasuprot tome, među zemljama koje su zabeležile rast cena je najviše porasla u Italiji, za 16 odsto, Francuskoj za 13 i Rumuniji za sedam odsto, dok je u Sloveniji cena ostala nepromenjena. Hrvatska, prema ovim podacima, beleži neznatan rast cena.
 
U sektoru industrije sve zemlje su izvestile o padu cena gasa, naglašavajući konačan silazni trend širom EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Stručnjak

    01.11.2024 13:11
    D
    Nemačka pati jer je ugasila svoje nuklearke i sada uvozi struju iz drugih okolnih zemalja koje proizvode struju iz nuklearki i placa ih papreno.Tako da ta fora sa obnovljivim izvorima je ne zahvalna...Srbiji trebaju dve nuklearke za stabilnost i nižu cenu struje
  • predrag

    30.10.2024 07:39
    Ciljni scenario kod nas:
    Djedovicka postavljena od ambasadora da nas resi nase struje i kupujemo americku. Vlada se saglasila.
    Potpisan ugovor o kupovini amer. solarnih elektrana snage kao Djerdap i Tent zajedno - znaci treba da sol.paneli prekriju celu Vojvodinu.
    Privatizovanje EPS-a.
    Placanje struje 5-10X skuplje nego sada americkom vlasniku.
  • Pera Ždera

    30.10.2024 07:36
    To znači
    Da nismo ni u zlatnoj sredini, nego u gornjoj polovini.
    A stalno se vade da cena mora da ide gore jer MMF kaže da je jeftina.
    Lopovska posla.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.