Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela

Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
Foto: Pixabay
Dodao je da se mora imati u vidu i odgovornost države i pasivnost regulatornih tela.
 
Đogović je za Insajder rekao da je država formirala regulatorna tela, da su kadrovi Komisije za zaštitu konkurencije birani u skupštini, tako da odgovornost snosi i država, kao i regulatorna tela.
"Naša Komisija za zaštitu konkurencije je dosta pasivna, kasno reaguje i njen zadatak je da redovno analizira situaciju. Ona mora da koristi kontrolni mehanizam da vidi da li postoji tržišna utakmica ili je trgovina zasnovana na kartelizaciji", rekao je on.
 
Komentarišući akciju "Najbolja cena" koja se završava za dva dana, Đogović je istakao da se može očekivati da će se cena proizvoda koji su tokom akcije bili na sniženju, sada ponovo vratiti na nivo od pre akcije.
"Ova akcija ima i kratkoročne efekte, vrlo minimalne kada govorimo o kretanju inflacije, ali u tom periodu deluje kao andol ili osveživač kućnih budžeta, jer omogućava da se neki egzistencijalni proizvodi nabavljaju po nižim cenama, tako da smo svedoci stvaranja određenih zaliha. I možemo računati da će doći do sleganja tla i da se cene posle akcije vratiti na pređašnji nivo", napominje Đogović.
 
Premijer Srbije Miloš Vučević renije je kao glavni razlog visokih cena istakao visoke marže i pozvao trgovinske lance da se urazume i poštuju državu koja im je, kako kaže omogućila uslove za rad.
  • Duško

    30.10.2024 11:34
    Drugi su krivi
    Deluje zakon tržišta. Pocnimo da kupujemo koliko nam treba. Ogranicimo kupovinu,kao piroćanac,na iznos, a ne količinu. Izdrzimo kolektivno dva meseca, pa će se videti efekti. Do god su rafovi prazni, cene će da rastu
  • Dzoni

    30.10.2024 08:44
    Cuj nije kriva drzava, pa ako firme naprave dogovor i podizu cene tako da jedna drugoj nisu konkurentni sta rade drzavna regulatorna tela koja su placena da kontrolisu trziste, da li je moguce da je vama vlastodrscima resenje svih problema da izadjete pred kamere i izjavite "drzava nije kriva" "drzava ce se boriti" "drzava apeluje" pa ovaj virtuelni medijski pararelni svet kojim se odrzava ova katastrofa od sistema ce se urusiti do temelja, idemo ka bankrotu a zapitajte se kako cete ziveti na minimalcu
  • Građanin

    30.10.2024 08:08
    Zašto ne pitamo nemce, kako mogu imati prosečnu platu 2000 Evra, a da su im cene niže nego u Srbiji. Nije sramota pitati ako ne znamo da vodimo ekonomiju Srbije. Dozvoljeno je da bogati budu još bogatiji, a siromašni još siromašniji. Država bolje da se hvali kako sa 300 Evra prosečne plate može kupovati više, nego da se hvali da imamo 1000 Evra platu, a da te pare mnogo manje vrede, manje može kupovati. Jasno je da velike plate od 1000 Evra i i više, nije za naš mentalitet. Nama treba ono što valja narodu, a ne državi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija