Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"

Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
Foto: Pixabay
Kao i prošle godine, skoro trećina građana ostavlja novac koji želi da uštedi na tekućem računu.
 
Koliko je novca potrebno uštedeti da se porodica oseća sigurno, nije lak odgovor, piše RTS. Ipak sedmoro od deset ispitanika u Srbiji svesna je važnosti štednje.
 
"Neki univerzalni recept koji bi mogao da se da kao savet svakoj porodici je da obezbedi neku kratkoročnu štednju, odnosno da u roku od jednog dana bude brzo dostupno neke tri do četiri mesečne plate ili tri do četiri mesečna troška. Sve preko toga bi trebalo da bude neka štednja koja je dugoročna ili koja se negde investira", smatra direktorka za stanovništvo Erste banke Tatjana Manojlović.
U poslednje dve godine prosečna visina štednog uloga je sa 5.500 povećana na 6.500 dinara. Ali je drugačija struktura uloga. Dok je pre dve godine visina oročenih sredstava sa osam pala na šest procenata. Povećan je broj štediša koji novac drže na tekućem računu sa trinaest na čak 33 odsto.
 
"Od perioda posle kovida smo imali situaciju da je određeni broj građana prosto povukao svoj novac sa oročene štednje, da kažemo iz za njih nekih bezbednosnih razloga. Nakon što su shvatili da je sve u redu taj novac su vratili u banku. Kada pitamo klijente za razlog da im izvesna svota novca stoji na računu najčešći odgovor klijenata je da su u potrazi za nekom nekretninom za nekim automobilom ili nekom investicijom", naveo je Nino Stamenski, direktor Regionalnog centra iz Novog Sada.
Pred ovogodišnji Dan štednje Narodna banka saopštava da su ukupne devizne rezerve premašile 28 milijardi evra. Dinarska štednja je porasla za 17, a devizna za pet odsto. Dinarska štednja je isplativija jer se ne oporezuje, a kamate su duplo više nego na devizne uloge.
 
"Primetili smo da u Srbiji mnogo ljudi drži novac kod kuće iako je sigurnije i isplativije da to čine u banci ili kroz neki drugi vid štednje. U anketi kažu da bi investirali u različite vrste štednih proizvoda ali da nemaju dovoljno znanja i informacija. To im stvara neizvesnost, a kad imate neizvesnu situaciju onda ste i rezervisani za takva ulaganja", naveo je direktor agencije Imas Ansgar Loner.
 
Novca ima, ali kako ga izvući iz kućnih rezervi. Gde ga još uložiti osim oročenja zbog kamata koje su u odnosu na prošlu godinu blago umanjene i prate stopu inflacije, ali ne donose velike prihode. Odgovor na to pitanje čak 72 odsto ispitanika najviše očekuje od medija i novinara.
  • Biba

    30.10.2024 09:53
    ...
    Stednja je OK samo kratkorocno - znam za sta skupljam novac i cim skupim to je to. Dugorocna stednja i skupljanje novca 5 ili vise godina je promasaj. Nema te kamate koja moze ispratiti pad vrednosti novca kroz vreme.
  • Iz rubrike

    30.10.2024 09:22
    Vic dana

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Island skratio radnu nedelju - ovo su rezultati

Islandska ekonomija nadmašuje ekonomiju većine evropskih država nakon uvođenja kraće radne sedmice u celoj zemlji, bez snižavanja plata, pokazuju upravo objavljeni rezultati istraživanja.