
Nacionalni stadion, Moravski koridor: Šest najskupljih infrastrukturnih projekata u Srbiji
Pritisak MMF-a urodio je plodom, jer je Vlada Srbije objavila "Revidiranu fiskalnu strategiju za 2025. godinu sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu".
U njoj su prvi put navedene cene svih državnih prioritetnih infrastrukturnih projekata skupljih od 20 miliona evra, piše Danas. Reč je o 56 projekata čija je ukupna vrednost čak 2,4 biliona dinara, a u planu je da budu završeni do 2027. godine.
U martu ove godine jedna od glavnih poruka delegacije MMF-a srpskoj vlasti bila je da povećaju transparentnost investicija i potpuno operacionalizuju okvir za upravljanje javnim investicijama kako bi podigli kvalitet tih investicija.
MMF je primetio da razvojni plan "Skok u budućnost-Srbija 2027" obuhvata velike javne infrastrukturne investicije narednih godina, ali i napomenuo da je od "kritične važnosti oprezno fiskalno upravljanje i srednjeročno investiciono planiranje". Upozorili su srpsku vladu da treba da odredi prioritete za investicije, uzimajući u obzir cenu projekata, koristi od njih i šire makroekonomske implikacije.
Kanalizacija, auto-putevi, železnice, Ekspo
Od 56 državnih infrastrukturnih projekata navedenih u Revidiranoj fiskalnoj strategiji, pojedinačna vrednost sedam projekata je više od 100 milijardi dinara. Tačnije, jedan košta više od 300 milijardi dinara, dva više od 200 milijardi dinara i četiri više od 100 milijardi dinara.
Najskuplji projekat u Revidiranoj fiskalnoj strategiji je Projekat izgradnje komunalne (kanalizacione) infrastrukture i infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada u Srbiji koji će građane Srbije koštati oko 368 milijardi dinara.
Drugi najskuplji projekat je Moravski koridor (auto-put E-761, deonica: Pojate-Preljina) koji će ukupno koštati oko 252 milijarde dinara.
Treći najskuplji projekat je rekonstrukcija i modernizacija deonice pruge Beograd - Niš čija je vrednost procenjena na oko 208 milijardi dinara.
Četvrti projekat po vrednosti je izgradnja auto-puta Beograd - Zrenjanin koji će koštati oko 187 milijardi dinara.
Peti najskuplji projekat je izgradnja mađarsko-srpske železnice, a vrednost projekta procenjena je na oko 155 milijardi dinara.
Šesti je Ekspo, a on podrazumeva izgradnju Beogradskog sajma, Zonu B koja obuhvata forum, izložbeni prostor, parking, uređenje, zatim Poslovnu zonu E, toplotni izvor, a sve to će građane koštati oko 139 milijardi dinara.
Sedmi najskuplji projekat je izgradnja saobraćajnice Ruma - Šabac - Loznica, a vrednost ovog projekta je procenjena na oko 106 milijardi dinara.
Među skupljim projektima je i izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona u Sručinu čija će izgradnja, prema Revidiranoj fiskalnoj strategiji, koštati 67,5 milijardi dinara.
Međutim, Fiskalni savet je u utorak naveo da će izgradnja Nacionalnog stadiona sa pratećom infrastrukturom koštati čak 112 milijardi dinara.
"Planirana izdvajanja za Nacionalni stadion su više nego udvostručena u odnosu na rebalans i dostigla su skoro milijardu evra, odnosno 112 milijardi dinara", naveli su iz Fiskalnog saveta.
S obzirom na to da se iznosi Fiskalnog saveta i Revidirane strategije razlikuju, iz Saveta su za Danas pojasnili da su na ocenu dobili dokument različit od onog koji je objavljen na sajtu Ministarstva finansija.
Koji projekti nedostaju, a koji su poskupeli
Fiskalni savet pohvalio je transparentnost dela javnih infrastrukturnih projekata, ali je ukazao da su pojedini delovi Revidirane strategije ostali nejasni.
Prvi problem je, navode, to što su pojedini republički projekti samo delimično obuhvaćeni.
"Tako se, recimo, ulaganja u beogradski metro iskazuju samo za prve dve faze izgradnje linije 1, iako se do sada u budžetu ovaj projekat evidentirao kao celina pod nazivom 'Izgradnja beogradskog metroa' na razdelu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture", navode iz Saveta.
Drugo, ima projekata vrednijih od 20 miliona evra koji se nisu našli u tabeli, a čije je sprovođenje u toku. Takav je slučaj, recimo, sa izgradnjom saobraćajnice Bački Breg - Kikinda za koju su pripremni radovi uveliko počeli (u decembru 2023. godine), a čija se ukupna vrednost, prema izjavama zvaničnika, meri milijardama evra.
Treće, mnoge velike infrastrukturne investicije koje će se izvesno sprovoditi u periodu koji pokriva Strategija uopšte nisu pomenute. Primera radi, Šumadijski koridor (saobraćajnica "Vožd Karađorđe") nije u tabeli, iako je u toku izdavanje lokacijskih uslova i čiji početak realizacije se najavljuje za 2025. godinu.
Osim toga, nekoliko velikih investicionih projekata pretrpelo je u kratkom vremenskom periodu snažnu korekciju procenjene vrednosti naviše. Za projektnu aktivnost "Ekspo Beograd 2027" planirani izdaci za 2025. i 2026. su udvostručeni u odnosu na vrednosti iz rebalansa, nakon čega bi ukupna vrednost prema Strategiji dostigla 1,2 milijardi evra (140 milijardi dinara).
Ceo tekst lista Danas čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Glamočić kritikovao Upravu za agrarna plaćanja: Neprihvatljiva realizacija podsticaja od 14 odsto
21.04.2025.•
3
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dragan Glamočić izjavio je da će efikasna i transparentna isplata subvencija biti jedan od prioriteta tog ministarstva.
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
21.04.2025.•
0
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.
Ruski gas podelio Evropljane
21.04.2025.•
8
Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
6
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
3
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
36
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Komentari 11
Fića
Dokle," parizer vožde"...?!
@stef
stef
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar