Tabaković: Ispitati cene lekova, onaj koji koristim u jeftinoj apoteci u Novom Sadu skuplji 50 odsto

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da ne očekuje veći rast cena, nego snižavanje onih koje su neopravdano povećane.
Tabaković: Ispitati cene lekova, onaj koji koristim u jeftinoj apoteci u Novom Sadu skuplji 50 odsto
Foto: Beta (Amir Hamzagić)
Ona je na prezentaciji Izveštaja NBS o inflaciji za novembar rekla da ne bi volela da se trgovci inate sa Vladom Srbije i isprazne rafove sa robom, a da je posao države da spreči monopol i kartelsko udruživanje.
 
"Nadam se da se akcija Komisije za zaštitu konkurencije u kontroli cena neće zadržati samo na cenama hrane, već da će se proširiti i na druge proizvode", rekla je Tabaković.
Dodala je da bi trebalo ispitati i cene lekova, jer je lek koji koristi dve godine u najjeftinijoj apoteci u Novom Sadu poskupeo 50 odsto.
 
Tabaković je rekla da veruje da će se i oni trgovci, koji nisu predmet ispitivanja, ponašati odgovorno i smanjiti neopravdano povećane cene, a zaradu ostvarivati na prometu, a ne na poskupljenima.
Ona je rekla da će se krajem godine u Skupštini Srbije naći predlog zakona o maksimiziranju kamata.
 
"Krajem ove godine ističu mere koje ograničavaju rast promenljivih kamata na stambene kredite. Nadam se da ćemo zakonom o ograničavanju maksimalnih kamatnih stopa na pet odsto nastaviti, kako je najavio predsednik države (Aleksandar Vučić) u jednom od njegovih javnih istupanja, mere koje će važiti do kraja 2025. godine", rekla je Tabaković.
 
Navela je da će sve učiniti da se ta mera nastavi i naredne godine i da se banke raduju tome, a da samo žele da znaju kolike bi kamate mogle da budu kako bi mogle da planiraju poslovanje.
 
Tabaković je rekla i da je bankama najnerizičniji posao kreditiranje države, a da taj plasman donosi solidnu zaradu.
 
Kako je početkom septembra objavila Nova, višegodišnjoj guvernerki Narodne banke Srbije Jorgovanki Tabaković je sa početkom trećeg mandata na toj funkciji uvećana plata za čak 100.000 dinara, pa sada prima 752.000 dinara mesečno.
  • Mirjana

    16.11.2024 10:20
    Ispitati cene lekova
    Pa sta ima veze direktor Instituta Za Javno Zdravlje Vojvodine,sa cenom lekova.Zna se ko je odgovoran za to,i sta treba uraditi,a ne odugovlaciti.Kao sto se odugovlaci,ili nista ne radi sa lancima koji su nenormalno podigli cene, i obogatili se, sad i da smanje, nebi im bilo problem,al ne smanjuju.
  • Igor

    15.11.2024 22:48
    Namestila ćerki koja je tad bila studentkinja da bude pomoćnica direktora novosadske filijale Fonda za zdravstveno osiguranje (nije loše za prvi posao u životu) i nije je sramota da tako lupeta o cenama lekova. Zašto ne pita ćerku kako se formiraju cene lekova koje plaća Fond, a kako ostalih lekova, koje sve parafiskalne namete plaćaju uvoznici i distributeri lekova i kakve su cene lekova u Srbiji u odnosu na okruženje?
  • Kbbšbb

    14.11.2024 13:22
    Baš mi je žao Cice
    Baš mi je žao Cice. Mislim da treba da se počnu skupljati dobrovoljni prilozi za nju. Sirotica ne može da plati lek.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija