Šoškić: Kupovna moć građana ne raste, inflacija i dalje jede rast plata
Poslednjih godina u Srbiji inflacija u najvećoj meri pojede rast plata i zapravo ne dolazi do realnog rasta kupovne moći građana.
To je za Insajder rekao profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i bivši guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.
Navodi i podatak da se zemlja, samo u prethodne četiri godine, zadužila više od 14 milijardi evra. Ocenjuje i da ključni problem Srbije u ovom trenutku nije visina javnog duga, već vrlo problematičan izbor javnih investicija.
Parlament Srbije trebalo bi sutra da razmatra Predlog zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu kojim se planira da penzioneri, zaposleni u javnom sektoru i radnici koji primaju minimalac od sledeće godine imaju veća primanja. Upitan koliko će to biti i realna povećanja ako se uzmu u obzir inflacija i povećani troškovi života, Šoškić je naveo da je situacija relativno jednostavna.
"Ukoliko su plate u prilici da porastu više od onoga što je zvanična inflacija - posebno od onoga što se neposredno koristi u potrošnji stanovnika možda i više i češće nego što su to one cene koje ulaze u indeks potrošačkih cena - onda će do nekog rasta kupovne snage po svoj prilici doći. Međutim, videli smo poslednjih godina da se ta veza između plata i inflacija zapravo najčešće završava tako da inflacija u najvećoj meri pojede nekakav nominalni rast plata, da zapravo do nekakvog realnog rasta kupovne snage ne dolazi i da se tim nizom nekih popularnih najava i mera, navodno radi zaštite životnog standarda, suštinski ne podiže životni standard već se kreiraju nestabilni makroekonomski uslovi kroz dodatni rast inflacije. Jer, podsetimo, rast životnog standarda, pre svega, zavisi od rasta produktivnosti i konkurentnosti nacionalne ekonomije. A to se kod nas, nažalost, ne dešava", naveo je Šoškić.
Među najvećim dobitnicima planiranog budžeta su Ekspo i nacionalni stadion. Šoškić ocenjuje da je to zapravo rasipanje sredstava.
"Posmatrano na osnovu onoga što su javno dostupne činjenice o sličnim projektima u svetu, veoma sumnjam da je ta vrsta projekta uopšte Srbiji potrebna. Mislim da je to jedno rasipanje sredstava i da će se na kraju završiti s nekakvim ogromnim objektima, koji će biti spomenik nečijem neodgovornom ponašanju u trošenju javnih sredstava građana Srbije. Mislim da naša zemlja ima neuporedivo ozbiljnije prioritete za ulaganje nego što su ti koji su izabrani od naših predstavnika vlasti. To je samo jedan u nizu vrlo problematičnih i za državu štetnih opredeljenja koja ne vode revitalizaciji naše zemlje, niti nekakvoj putanji izlaska na zelenu granu - da mi postanemo neka zaista stabilno srednje razvijena zemlja sa tendencijom da hvatamo priključak sa zemljama Centralne i Istočne Evrope", ističe on.
Prema njegovim rečima, u narednom periodu ne samo da se mogu očekivati nova zaduživanja države, već su ona uveliko u toku.
"Mi smo se za poslednje četiri godine praktično zadužili za preko 14 milijardi evra. To je još jedna stvar koju ne smemo da izgubimo iz vida. Dakle, ne samo da Srbija ima relativno niske stope privrednog rasta, nego se i one kakve jesu - niske i niže od proseka rasta u Centralnoj i Istočnoj Evropi - u poslednjih 10 godina ostvaruju uz jedno ogromno dodatno zaduživanje. Mi smo sa nekog nivoa od 14 - 15 milijardi evra 2012. godine došli sada na preko 38 milijardi evra. To su ogromni, apsolutni prirasti javnog duga i očigledno je da tu postoji neki problem sa načinom na koji se ta sredstva troše, jer istovremeno beležimo ne samo stagnaciju, nego i pad ukupne faktorske produktivnosti rada u našoj zemlji, što jasno govori da mi nismo zapravo na nekoj putanji ozdravljenja nacionalne ekonomije i podizanja njene konkurentnosti", kazao je Šoškić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Zašto je važno da i influenseri progovore o Srbiji
26.12.2024.•
0
Ovih dana gledamo lepotu. Na Slaviji u desetinama hiljada podignutih telefona, na ispisanim transparentima i u televizijskim gostovanjima.
Litijum, bakar, zlato: Mineralne sirovine Srbije privlačne "velikim igračima", a neki bi i rudnik
26.12.2024.•
0
U napomenama finansijskog izveštaja Rio Tinto Exploration Dunav piše da se "Društvo bavi istraživanjem mineralnih resursa na osnovu odobrenja Ministarstva energetike sa namerom da osnuje rudnik".
Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi
26.12.2024.•
0
Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.
Zabrana uvoza peleta produžena za još tri meseca
26.12.2024.•
3
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici izmenjenu Odluku o privremenoj zabrani uvoza peleta od drveta, čime je zabrana uvoza produžena za još tri meseca.
Ljubičić o nestanku struje sa svakim većim snegom: U EPS-u ponovo Grčićevi kadrovi
26.12.2024.•
5
"Trenutna situacija u EPS-u teža je nego u vreme 'vladavine' Milorada Grčića, a Srbija, ako u Evropi padnu temperature i svaka zemlja počne da brine o sebi, neće moći da uvozi električnu energiju".
Objavljeno koje zanimanje će biti najtraženije u EU u 2025. godini
26.12.2024.•
2
Najtraženije zanimanje u EU u 2025. biće stručnjak za veštačku inteligenciju, pokazuju najnovija predviđanja vodećih stručnjaka za zapošljavanje, uključujući poslovnu platformu Linkedin.
Bankrotirala kompanija koja je proizvodila trokrake zvezde za Mercedes
26.12.2024.•
5
Gerhardi Kunststofftechnik GmbH, nemačka kompanija koja je proizvodila ambleme za Mercedes-Benz, proglasila je bankrot.
Mnoge nepoznanice u vezi sa stanovima za mlade, a komercijalne banke još ćute
26.12.2024.•
7
Sto hiljada evra stambenog kredita za svakog studenta i mladog čoveka od 20 do 35 godina, sa minimalnim učešćem od jedan odsto, periodom otplate od 40 godina . i sve to od marta sledeće godine.
Potrošači u raljama novih zimskih sniženja: Od prelepljenih cena do robe sumnjivog kvaliteta
25.12.2024.•
0
Potrošači u Srbiji se naročito raduju sezonskim sniženjima krajem decembra i početkom jula ali često se ispostavi da se njihovo početno ushićenje ka "šopingu" ne poklapa sa ponudom prodavaca.
Varaju kompanije koje promovišu stranice na Fejsbuku: Žalbe stižu i iz Srbije
25.12.2024.•
0
Stručnjaci su otkrili novu prevaru usmerenu na one kompanije koje promovišu svoje stranice na društvenoj mreži Fejsbuk.
Nezaposlenost 8,1 odsto: Kako se srpsko tržište rada kotira u odnosu na komšije iz EU?
25.12.2024.•
6
Podaci Republičkog zavoda za statistiku za treći kvartal 2024. godine pokazuju da je stopa nezaposlenosti u Srbiji 8,1 odsto, dok je zaposlenost na nivou od 51,9 odsto.
Polovina zaposlenih prima platu do 76.895 dinara
25.12.2024.•
5
Prosečna neto zarada u Srbiji, u oktobru, iznosila je 98.538 dinara.
Vlada Srbije: BDP se u 2025. vraća na nivo iz perioda pre korone
24.12.2024.•
3
Industrijska proizvodnja, građevinarstvo, rudarstvo i IKT sektor su ključne oblasti za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), za koji se u 2025. godini očekuje da će se vratiti na period od pre korone.
Niko neće "Vršačku pivaru": U stečaju 14 godina, početna vrednost više od 196 miliona
24.12.2024.•
2
Postupak prodaje Industrije piva i sokova "Vršačka pivara" u stečaju bio je neuspešan jer nije stigla nijedna ponuda zainteresovnih kupaca, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Martinović: Poljoprivrednicima za subvencije isplaćene 92 milijarde dinara
24.12.2024.•
3
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je da je poljoprivrednicimau Srbiji tokom ove godine na ime subvencija, računajući tu i IPARD program, isplaćeno gotovo 92 milijarde dinara.
Američke sankcije NIS-u: Još jedan spin Vučića da ispadne spasilac ili uvod u cenkanje s Rusima?
24.12.2024.•
37
Deset dana nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će SAD uvesti sankcije NIS,ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da nema najava da će do tih sankcija doći.
BDP po stanovniku u Crnoj Gori 51 odsto evropskog proseka: Koliki je u Srbiji?
24.12.2024.•
3
Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 51 odsto proseka EU, pokazuju konačni podaci Eurostata.
NBS usvojila propise za sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade
23.12.2024.•
9
Izvršni odbor Narodne banke Srbije je na vanrednoj sednici usvojio propise iz nadležnosti NBS kojima će se, kako se tvrdi, omogućiti sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade.
Narodna banka Srbije donela odluku o privremenom ograničenju kamate
23.12.2024.•
2
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je usvojio Odluku o privremenom ograničenju kamatnih stopa kod ugovora o kreditu zaključenih sa građananima, saopštila je danas NBS.
Isplata dodatka na penziju manju od 65.716 dinara biće do pet odsto penzije
23.12.2024.•
3
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije, rečeno je agenciji Beta u Vladi Srbije.
Američki ambasador: Nema najava da će SAD uvesti sankcije NIS-u
23.12.2024.•
15
Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil rekao je da nema najava da će SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Komentari 1
Bro
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar