Vučić obećao da će Srbija 2027. imati životni standard kakav Bugarska ima danas

U nedavnom javnom obraćanju predsednik Aleksandar Vučić dao je građanima Srbije još jedno obećanje: BDP po glavi stanovnika do 2027. godine iznosiće "15.250 evra".
Vučić obećao da će Srbija 2027. imati životni standard kakav Bugarska ima danas
Foto: Pixabay
Toliki BDP po glavi stanovnika je imala Bugarska na kraju 2023, piše Danas.
 
Srbija je 2023. godinu završila sa BDP-om po glavi stanovnika od 11.360 dolara i predsednik je rekao da je po ovom pokazatelju Srbija lider u regionu.
 
Međutim, ukoliko se pogledaju podaci Svetske banke, najveći BDP po glavi stanovnika u regionu zapravo ima Crna Gora i on iznosi 12.016 dolara.
Manji BDP po glavi stanovnika u Evropi od Srbije ima ratom zahvaćena Ukrajina, zatim Moldavija, Belorusija, Severna Makedonija, Albanija i Bosna i Hercegovina.
 
BDP po glavi stanovnika jedan je od pokazatelja životnog standarda građana i, ukoliko se pogleda ova rang lista, može se zaključiti da je Srbija i dalje jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi.
 
Viši BDP po glavi stanovnika ima Bugarska i u 2023. godini iznosio je 15.797 dolara, BDP po glavi stanovnika Rumunije iznosio je prošle godine 18.419 dolara, u Hrvatskoj 21.459 dolara, a u Sloveniji čak 32.163 dolara.
Za tri godine, ukoliko bude ostvarila BDP po glavi stanovnika od "15.250 evra" (oko 16.000 dolara), Srbija se neće približiti zemljama Centralne i Istočne Evrope: Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj, jer one već sada imaju BDP po glavi stanovnika veći od 20.000 dolara. Češka čak ima veći od 30.000 dolara.
 
Ukoliko se pogleda u kojim zemljama je BDP po glavi stanovnika rastao najbrže, Srbija ni tu nije lider u regionu. Prema podacima Svetske banke, BDP po glavi stanovnika u regionu najbrže je rastao u Hrvatskoj, zatim u Rumuniji, Bugarskoj, Crnoj Gori pa u Srbiji.
 
Sagovornici Danasa kažu da je BDP po glavi stanovnika od "15.250 evra" moguće ostvariti do 2027. godine ukoliko se u obzir uzme trenutni privredni rast, najavljeni rast plata u javnom sektoru, rast minimalca, najavljenih građanskih aktivnosti, ali i politike fiksnog deviznog kursa koji "ulepšava stvarnost".
 
Ekonomista Ljubodrag Savić kaže da ostvarivanje ovog plana neće zavisiti samo od Srbije, već i od spoljnih faktora, jer, kako navodi, živimo u vremenu gde ništa nije sigurno i teško je proceniti da li je nešto realno ostvarivo.
 
"Ali imajući u vidu trenutnu stopu privrednog rasta Srbije, koja je među najvišom u Evropi, onaj koji je to projektovao imao je u vidu da će se ta dinamika rasta BDP-a nastaviti i do te naznačene godine, pa je na osnovu toga doneta ova procena", rekao je Savić.
 
Osim BDP-a, druga faktor koji će pogodovati većem BDP-u po glavi stanovnika, a to je da Srbija ima fiksni devizni kurs.
 
"Mi praktično BDP po stanovniku, kao i ukupni, već imamo veći nego što je realno. Šta to znači? Zamislite, pre 10 godina zamenite 100 evra i dobijete 11.700 dinara i kupite šećera za 100 kilograma. Sada zamentite 100 evra i opet dobijete 11.700 dinara, a ne možete da kupite 100 kilograma šećera nego 50 kilograma. To je kvaka koja postoji kada je fiksni kurs u pitanju. On ulepšava stvarnost", rekao je Savić za Danas.
Ekonomista Saša Đogović takođe smatra da je BDP po glavi stanovnika od "15.250 evra" moguće ostvariti uz precenjen devizni kurs dinara, najavljeni pad inflacije koja bi se kretala od 3,5 do četiri odsto i uz visoku stopu privrednog rasta koja bi sledeće godine, kako se predviđa, mogla iznositi 4,5 odsto.
 
Đogović pak smatra da zbog stalnog odliva stanovnika, koji utiče na rast BDP po glavi stanovniku, ovo nije najmerodavniji pokazatelj životnog standarda građana.
 
"Za procenu da li dolazi do podizanja životnog standarda stanovništva treba uzeti i druge pokazatelje. Neki od njih su pokrivenost sa potrošačkom korpom, dinamika maloprodajnog prometa, domaća turistička tražnja, stopa siromaštva", naveo je Đogović.
  • Opet ovaj

    25.11.2024 22:17
    Majko mila
    Ne vredi trošiti reči.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.