Država dala 100 miliona evra za tri stadiona, a od studije njihove opravdanosti "ni korova"

Iako za izgradnju gradskih stadiona u Leskovcu, Zaječaru i Loznici ni studija opravdanosti još nije napravljena, za njih je ukupno potrošeno 11,8 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra.
Država dala 100 miliona evra za tri stadiona, a od studije njihove opravdanosti "ni korova"
Foto: Pixabay
Kako navodi Savet za borbu protiv korupcije, a prenosi Nova ekonomija, ova tri stadiona su mimo zakona data u nadležnost Ministarstvu za javna ulaganja, umesto Ministarstvu sporta.
 
Prema podacima do kojih je došao Savet, gradski stadion "Dubočica" u Leskovcu koštao je ukupno 2,5 milijardi dinara bez PDV-a (3,08 milijardi dinara sa PDV-om), stadion "Kraljevica" u Zaječaru 3,5 milijardi dinara (4,24 milijardi sa PDV-om), dok je "Lagator" u Loznici koštao 3,7 milijardi dinara (4,4 milijarde sa PDV-om).
"Imajući u vidu da za tri stadiona nije rađena studija opravdanosti i izvodljivosti a za jedan stadion urađena je kad je gradnja već počela (Nacionalni stadion u Surčinu), postavlja se pitanje da li su oni prioritetno potrebni Srbiji u tim mestima, sa kapacitetom i cenom izgradnje. Za stadione u Loznici, Zaječaru i Leskovcu konačna vrednost u odnosu na predračunsku povećana je za 20 miliona evra, pa je njihova ukupna konačna cena oko 100 miliona evra", navodi se u izveštaju.
 
Pored troškova za samu izgradnju, za koje ne znamo da li su opravdani, dodatni trošak predstavlja i održavanje stadiona ali i onaj za osnivanje posebnog društva "FSS stadioni" koje je u vlasništvu Fudbalskog saveza Srbije.
"Savet izražava sumnju da će rad ovog društva biti transparentan, imajući u vidu da na zahtev Saveta društvo nije dostavilo elementarne informacije a to su: koliki su mesečni troškovi održavanja stadiona i koje su godišnje planirane aktivnosti, kao i očekivani prihod", naveli su.
 
Firma "FSS Stadioni" je prema podacima u prošloj godini imala neto gubitak od 43.283 evra i nula prihoda, ali i nula zaposlenih.
 
U zaključku koji je dao Savet za borbu protiv korupcije, navodi se da je pored toga što nema prave kontrole trošenja sredstava za razne sportske aktivnosti, izgradnja sportske infrastrukture "veoma upitna".
 
"Odluke gde će se graditi stadioni, u kom obliku i veličini, sa kojim pratećim sadržajima očito nisu jedine koje su donete u veoma uskom krugu politički uticajnih ličnosti, već i odluka da se svi postupci učine manje transparentnim, a samim tim podložnim korupciji i zloupotrebama javnih sredstava", naveo je Savet.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pitanje je

    25.11.2024 21:57
    Imaju li stadioni upotrebnu dozvolu?
    Studija opravdanosti? To ono sto nema ni izmestanje sajma, autobuske i zeljeznicke u bgd? Ili onp sto expo nece nikad imati?
  • predrag

    25.11.2024 13:10
    Idiokratija
    Bio je takav film
  • legend

    25.11.2024 09:29
    Studija opravdanosti
    Studija opravdanosti se izrađuje pre glavnog projekta. Deder da vidimo te studije opravdanosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi

Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.