
Jedna zemlja je uvela bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja: Da li se isplatilo?
Kao prva država na svetu Salvador je uveo bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja.

Foto: Pixabay
Od izbora Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država kriptovalute su doživele procvat. Šta to znači za srednjoameričku državu?
"Rekao sam vam", trijumfalno je na društvenoj mreži X objavio salvadorski predsednik Najib Bukele, prenosi Dojče vele.
On od 2021. ulaže državni novac u bitkoin. Zahvaljujući nedavnom porastu vrednosti ove kriptovalute, imovina Salvadora se u sedam dana povećala za više od 100 miliona dolara. Tramp, koji je nekada kritikovao kriptovalute, tokom predizborne kampanje je promenio mišljenje i obećao da će SAD učiniti svetskim kriptocentrom.
To je odmah uticalo na rast vrednosti, posebno na "vodeću valutu" bitkoin.
Rafael Lemus, ekonomista Univerziteta UCA u San Salvadoru, ipak je oprezan.
"Neko ko je ulagao privatna ili državna sredstva mogao je ostvariti dobit ako je kupovao ispod trenutne tržišne cene i ako vrednost bitkoina raste. Međutim, dok ne dođe do prodaje bitkoina, to je samo potencijalna dobit", izjavio je Lemus za CNN.
Predsednik Bukele još nije prodao bitkoine, zato nije bilo ni gubitaka ni dobiti, napomenula je salvadorska ekonomistkinja Tatjana Marokvin.
"Reč je o javnom novcu koji nije bio uložen u neke druge stvari. Ako napravimo analizu troškova i koristi, to je jednostavno teret za državni budžet. Ako je predsednik dosad uložio 100 miliona dolara u bitkoin, taj novac nije bio dostupan, pa smo morali da plaćamo visoke kamate za druge kredite da bismo, na primer, isplatili plate", smatra Marokvin.
Prema njenim rečima, da bi ulagali u bitkoin, moraju da pozajme novac za druge troškove.
"Salvador nema novca viška, nama nedostaje novac. Ne možemo sebi da priuštimo gubitak nijednog dolara", poručila je ona.
Nedostaje i transparentnosti. Ulaganja autoritarnog predsednika mogu se pratiti samo preko njegovih objava na X-u. Skoro 250 miliona dolara javnog novca je uložio kako bi promovisao korišćenje bitkoina. To uključuje razvoj aplikacije Chivo Wallet, vaučere od 30 dolara za svakog građanina kao podsticaj za korišćenje i postavljanje brojnih bankomata širom zemlje.
Apsolutni gubitak, konstatuje ekonomistkinja Marokvin, jer se kriptovaluta ne koristi.
Uprkos vladinoj promociji bitkoina, u oktobru je samo 7,5 odsto građana izjavilo da ga koristi za transakcije, dok ga u svakodnevnom životu koristi samo tri odsto.
No, otkad je Salvador krajem 2021. prihvatio kriptovalutu kao zvanično sredstvo plaćanja, prihod u turističkom sektoru povećao se za 30 odsto. Sve više bitkoin entuzijasta dolazi u ovu malu srednjoameričku državu kako bi videli kako to funkcioniše. Neki stanovnici Salvadora žale što nisu investirali kad su cene bitkoina bile niske. Mnogi bi sada bili bogatiji.
Međutim, ostaje upitno hoće li dobit države od bitkoina zaista koristiti građanima Salvadora. U toj zemlji skoro 48 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva - gotovo polovina od 6,5 miliona stanovnika živi u teškim uslovima. Bukele nije predstavio održivi plan za smanjenje siromaštva ni u svom drugom mandatu.
Siromaštvo se čak povećalo, navela je ekonomistkinja Marokvin. U prilog ovoj tvrdnji je istakla podatke Ekonomske komisije za Latinsku Ameriku i Karibe (CEPAL), kao tela Ujedinjenih nacija, i Svetske banke. Ukazala je da se Salvador nije oporavio od pandemije koronavirusa. Zaključila je da potencijalna dobit od bitkoina neće pomoći ljudima u Salvadoru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
9
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
2
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćeniji u Srbiji, prestiglo ih jedno zanimanje
31.03.2025.•
25
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
30.03.2025.•
12
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Anketa PKS: Polovina preduzeća trpi posledice političke krize
30.03.2025.•
9
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Više od 10 stranih kompanija koje su dobile državne subvencije otišlo, a krenuo novi talas otkaza
30.03.2025.•
10
Deo stranih kompanija koje su godinama dobijale subvencije i podsticaje od države, otpušta zaposlene, dok neke zatvaraju pogone u Srbiji.
Koliko bi mogla da iznosi rata kredita za mlade nakon šest godina otplate: Ovo je računica
30.03.2025.•
21
Krediti za mlade sa jedan odsto učešća odobravaju, za sada, tri banke. Unikredit, NLB Komercijalna i Poštanska štedionica.
Ukrajina se u ratu davi u dugovima, a isto je čeka i u miru: Kako će vratiti pare?
30.03.2025.•
5
Odgovor na pitanje odakle će Ukrajina namaći novac za obnovu u ovom trenutku je možda još neizvesniji od predviđanja kada će se okončati rat.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za april
30.03.2025.•
0
Poreska uprava objavila je poreski kalendar firmi za april.
Novi pokušaji da se privrednici prevare da uplate za upis u registar: APR izdao upozorenje
30.03.2025.•
0
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Iz budžetske rezerve još 224 miliona Fudbalskom savezu Srbije
29.03.2025.•
13
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Agencija za restituciju: Isplata četvrtog krupa akontacije obeštećenja počinje 31. marta
29.03.2025.•
2
Agencije za restituciju obavestila je korisnike restitucije da će isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja početi u ponedeljak 31. marta.
NIS: Odložene sankcije, poslovanjem nismo doprineli ovoj akciji koja ugrožava rad kompanije
29.03.2025.•
0
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Živadinović: Obustavljeno analiziranje meda u Srbiji, neko iz ministarstva to koči
29.03.2025.•
6
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" do kraja 2027. godine: Bez administracije, papirologije, dugog čekanja...
29.03.2025.•
7
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Đedović Handanović: Stigla potvrda SAD da su odložene sankcije NIS-u do 28. aprila
29.03.2025.•
12
Stigla je zvanična potvrda Sjedinjenih Američkih Država da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila.
APR: Rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2024. kraj marta
29.03.2025.•
2
Krajem marta ističe rok za dostavljanje redovnog finansijskog izveštaja za 2024. godinu.
Koliko su kupci u Srbiji spremni da plate novi automobil?
28.03.2025.•
11
Kupci novih automobila u Srbiji najčešće su spremni da izdvoje do 20.000 evra za novo vozilo, pokazala je anketa na sajtu Polovni automobili, objavljena danas.
Bajatović: Nadam se odlaganju sankcija NIS-u, danas poslednji razgovor advokata i Vlade
28.03.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da se nada odlaganju sankcija SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako je naveo, "i do tri meseca".
Komentari 1
Dobro
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar