Vozači u Srbiji za pun rezervoar moraju da izdvoje desetinu plate

Srbija ne samo da je rekorder u regionu po cenama dizela i benzina, državnim nametima na ova goriva, već i po tome koliko njeni građani mesečno izdvajaju za punjenje rezervoara u odnosu plate.
Vozači u Srbiji za pun rezervoar moraju da izdvoje desetinu plate
Foto: Pixabay (ilustracija)
Prema analizi Danasa, vozači u Srbiji za samo jedan pun rezervoar od 50 litara izdvajaju oko 10 odsto svoje mesečne plate.
 
Vozači u Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini troše manji procenat svojih primanja za točenje goriva u odnosu na vozače iz Srbije.
Jedina zemlja čiji vozači izdvajaju više za gorivo od Srbije jeste Albanija. Oko 14 odsto mesečne plate vozača ove zemlje odlazi na rezervoar.
 
Zanimljivo je da najmanje novca za gorivo izdvajaju vozači u najbogatijim evropskim zemljama. Na primer, Nemci za gorivo troše tek nešto manje od tri odsto prosečne mesečne plate, dok Švajcarci i manje od dva odsto.
 
Za analizu su uzete prosečne neto plate za septembar ove godine, sem u slučaju Albanije i Bugarske čije plate se odnose na drugi kvartal ove godine, i Italije, Nemačke i Švajcarske čije plate se odnose na prosek cele 2023. godine. S obzirom na to da je prosečna plata nesumnjivo rasla u ovim zemljama u 2024. godini, pravi procenat troška za gorivo u plati je još manji.
Za cene goriva korišćeni su podaci sa sajta Global Petrol Prices i odnose se na cene koje su objavljene 25. novembra.
 
Prosečna plata u Srbiji u septembru ove godine je iznosila 96.115 dinara, što je oko 820 evra, piše Danas.
 
Vozači u Srbiji koji za pokretanje svog automobila koriste dizel, mesečno za jedan pun rezervoar od 50 litara izdvajaju oko 85 evra. U odnosu na prosečnu neto septembarsku platu, samo za dizel vozači izdvajaju 10,3 odsto od plate.
 
Oni vozači koji koriste benzin prolaze nešto jeftinije, jer su i cene ove vrste goriva u Srbiji jeftinije od dizela. Vozači za potrošnju 50 litra benzina plaćaju oko 78 evra mesečno. To je 9,4 odsto od posečne neto septembarske plate.
 
Važno je istaći da većina građana Srbije rade za platu manju od prosečne. Recimo, medijalna plata, od koje polovina zaposlenih ima veću, a polovina manju platu iznosi 75.117 dinara.
Ako tome dodamo da oko 200.000 ljudi radi za minimalac, točenje goriva za njih predstavlja još veći finansijski teret.
 
Prema poslednjim objavljenim podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, cena dizela u Srbiji iznosi 197 dinara po litru, a benzina 181 dinar po litru.
  • Novi Sad

    02.12.2024 14:33
    Steta sto nije vise
    Koliko je automobila na ulicama, steta sto nameti nisu i visi. Svako kupio za sebe, zenu, prvo dete, drugo, trece... Ne vidim da se vise od jedne osobe vozi po kolima. Mozda petkom uvece.
  • Benzin

    02.12.2024 14:32
    Ne znam kakva je to matematika, ali za moj pun rezervoar benzina od 98 oktana treba oko 11.000 din za veoma običan automobil. Samo je moja plata daleko od 110.000 din.
  • Map

    02.12.2024 13:33
    Svi znamo da tigar zivi na racun goriva preko koga gradjanima pije krv

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija