Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?
Portal UniladTech navodi da bi nedavno otkriće ogromnog nalazišta litijuma u Kaliforniji moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju ali i dodatno da obogati Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Foto: Pixabay
Ogromno nalazište litijuma, koji se još naziva i "belim zlatom", nalazi se ispod Saltonskog jezera.
Iako se za njega već neko vreme zna, tek nedavno je procenjen na neverovatnih 540 milijardi dolara, navodi portal UniladTech.
Dodaje se da bi ta količina litijuma bila dovoljna za napajanje baterija za više od 382 miliona električnih vozila, što bi moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju.
"Potencijalno postoji dovoljno litijuma da se naprave baterije za 382 miliona električnih vozila, što je više vozila nego što trenutno ima na putevima u SAD", izjavio je Sami Rot, kolumnista Los Anđeles Tajmsa koji se bavi klimatskim pitanjima.
Tehnološki magnati Mask i Bezos već su uključeni u tržište električnih vozila. Mask je osnovao Teslu 2003. godine, dok je Bezos veliki investitor u Rivian, drugu kompaniju za električna vozila.
Većina električnih vozila koristi litijumske baterije, a do sada je najveći deo litijuma dolazio iz inostranstva, iz zemalja kao što su Australija, Kina, Čile i Argentina, pa bi novo nalazište moglo značajno da smanji troškove proizvodnje, jer bi se litijum nabavljao u zemlji, umesto da se uvozi, navodi se u tekstu.
Tesla već ima velike fabrike u SAD, uključujući gigafabriku u Nevadi, dok Rivian, prema pisanju Rojtersa, planira da otvori novu fabriku u Džordžiji do 2028. godine, nakon što je dobio zajam od 6,6 milijardi dolara, dodaje portal.
Trenutno, Tesla deo svog litijuma dobija iz Kine, dok je Rivian potpisao petogodišnji ugovor sa južnokorejskom kompanijom LG Energy Solution.
Mask je pokazao veliko interesovanje za litijum u Brazilu, posebno u saveznoj državi Minas Žerais, bogatoj litijumom. Njegova poseta Brazilu 2022. godine imala je za cilj implementaciju Starlink internet mreže, uz dodatni fokus na brazilsku industriju litijuma.
Ovako vredno američko nalazište u Riversajdu u Kaliforniji moglo bi potpuno da promeni pravila igre za svetski poznate inovatore, zaključuje se u tekstu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Formirano vladino telo za snabdevanje gasom, na čelu Vučević, a u njemu i Mali, Đurić, Vulin...
09.01.2025.•
0
Premijer Miloš Vučević rukovodiće Koordinacionim telom za usmeravanje rada u cilju obezbeđivanja sigurnog snabdevanja naftom i gasom Srbije, objavljeno je u Službenom glasniku.
Dijaspora slala manje para u Srbiju: I dalje najviše doznaka stiže iz Nemačke
09.01.2025.•
2
Priliv doznaka u Srbiju tokom perioda januar-septembar 2024. iznosio je 3.760,4 miliona evra.
Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?
08.01.2025.•
8
U deviznim rezervama Narodne banke Srbije (NBS), početkom poslednjeg meseca prošle godine nalazilo se 47,9 tona zlata.
Mićović: I da se uvedu sankcije NIS-u - ne treba očekivati kataklizmu i skok cene goriva
08.01.2025.•
8
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je da čak i u slučaju uvođenja sankcija NIS-u ne treba očekivati "kataklizmu" u snabdevanju, niti drastičan porast cena.
Uprkos sankcijama: EU uvezla 15,5 miliona tona gasa iz Rusije
08.01.2025.•
2
Evropska unija je prošle godine uprkos sankcijama uvezla 15,5 miliona tona tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije, prema podacima o kretanju brodova koje je analizirao Blumberg.
Podizvođač na rekonstrukciji pruge Novi Sad - Budimpešta u vlasništvu deteta: Ova firma nije jedina
08.01.2025.•
19
Kompanija LHR, kao podizvođač na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske, bila je angažovana na bušenju temeljne jame od šipova, od 128. do 184. kilometra.
Pokrenuta istraga o 2,6 miliona Teslinih vozila
08.01.2025.•
0
Američka administracija za bezbednost saobraćaja otvorila je istragu o 2,6 miliona vozila kompanije Tesla zbog izveštaja o udesima za koje se sumnja da su izazvani sistemom za daljinsku kontrolu.
Stečaj u Srbiji u proseku traje duže od tri godine: Novi Sad drugi po broju postupaka
07.01.2025.•
1
U Srbiji je u toku 1.490 stečajnih postupaka, pokazuju najnoviji podaci Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU).
Stanarine i komunalije u EU: Ovo su zemlje u kojima su troškovi stanovanja najviši i najniži
07.01.2025.•
0
Cene nekretnina u EU porasle su za 48 odsto između 2010. i 2023. godine, dok su troškovi stanovanja, uključujući kirije, naglo porasli u nekim državama članicama.
Zlatne rezerve najveće u Kini, Švajcarskoj i Indiji
07.01.2025.•
2
Kina, Švajcarska i Indija su u vrhu po pitanju rasta zlatnih rezervi, pokazuju podaci nacionalnih centralnih banaka.
"Propadanje počelo još 1992.": Srbija bi mogla da ostane bez domaćeg mesa, a to znači više cene
07.01.2025.•
19
Srbija je nekada bila jedan od najvećih izvoznika svinjskog mesa, a sada odgajivači svinja upozoravaju da je proizvodnja u potpunom kolapsu.
Direktori najvećih britanskih firmi za 29 sati zarade više nego radnik za godinu dana
07.01.2025.•
4
Izvršnim direktorima najvećih britanskih firmi koje su deo indeksa londonske berze FTSE 100 potrebno je samo 29 sati rada da zarade više nego njihovi zaposleni za godinu dana.
Proizvodnja kompanije Stelantis u 2024. pala za 37 odsto
07.01.2025.•
1
Proizvodnja vozila kompanije Stelantis u Italiji pala je za 37 odsto prošle godine, posebno pogođena velikim padom u proizvodnji automobila koja je bila najslabija u poslednjih 68 godina.
Indonezija primljena u BRIKS
07.01.2025.•
2
Indonezija je primljena u BRIKS savez ekonomskih zemalja u razvoju kao punopravna članica, saopštio je Brazil kao predsedavajuća zemlja.
Cena kakaoa nastavlja da "divlja"
07.01.2025.•
2
Cene kakaoa porasle su na berzama u Njujorku na najviši nivo u više od nedelju dana, za čak 5,7 odsto.
Nemci u 2024. zamenili 53 miliona maraka u evre
07.01.2025.•
1
Građani Nemačke u prethodnoj godini su, više od 20 godina nakon uvođenja evra 2002, zamenili blizu 53 miliona nemačkih maraka u evre.
Na birou više od 354.000 nezaposlenih: Ko najteže, a ko najlakše dolazi do posla?
06.01.2025.•
10
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) u novembru 2024. registrovano je 354.038 nezaposlenih osoba, što je za 8,5 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.
Nemačka auto-industrija se neće brzo oporaviti: Mnogo toga je pošlo naopako
06.01.2025.•
24
Nemačka ekonomija je u kriznom režimu. Posebno u automobiliskoj industriji gde prete masovna otpuštanja, pa se postavlja pitanje ko će praviti automobile budućnosti.
Ko je nabolji spoljnotrgovinski partner Srbije: Kina pretekla Evropsku uniju?
05.01.2025.•
5
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbija je do septembra najviše uvozila iz Kine, čak 481,6 miliona dolara vredne robe, a najveći partner u izvozu je Nemačka sa 363,6 miliona dolara.
Mali: Građani će ove godine videti prve objekte za Ekspo 2027
05.01.2025.•
40
Radovi na izgradnji objekata za Ekspo 2027. teku po planu i građani će tokom ove godine moći da vide prve objekte, tvrdi ministar finansija Siniša Mali.
Formirani timovi za dugoročni gasni aranžaman sa Rusijom i za pitanje NIS-a
05.01.2025.•
4
Vlada Srbije formirala je formirala timove za pregovore sa Rusima o dugoročnom ugovoru za snabedvanje gasom i za pregovore o NIS-u.
Komentari 7
Expert pripravnik
Браничевац
Dule
Možda će pronalazak tako velikog nalazišta ipak učiniti nešto dobro.
Naime, sasvim je moguće da sada SAD promene stav prema kopanju i preradi litijuma u Srbiji. Velika sila kakave su SAD ima interes da drži što je veći udeo u proizvodnji i primeni litijuma, pa će se, nadajmo se, okrenuti protiv eksoloatacije litijuma u Srbiji.
Ima litijuma i drugde, pogotovo u EU (Nemačka, Portugalija) ali je prema pravnim propisima njegovo kopanje i prerada u EU zabranjena. Kineski, američki ili neki drugi litijum (čileanski npr. ili bolivijski) bio bi znatno skuplji prilikom uvoza, tako da je EU izuzeno zainteresovana za naš litijum jer je blizu, bio bi jeftiniji i lakši za transport.
Nadajmo se da će SAD na sve načine sprečiti njegovu eksploataciju u Srbiji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar