Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?

Portal UniladTech navodi da bi nedavno otkriće ogromnog nalazišta litijuma u Kaliforniji moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju ali i dodatno da obogati Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?
Foto: Pixabay
Ogromno nalazište litijuma, koji se još naziva  i "belim zlatom", nalazi se ispod Saltonskog jezera.
 
Iako se za njega već neko vreme zna, tek nedavno je procenjen na neverovatnih 540 milijardi dolara, navodi portal UniladTech.
Dodaje se da bi ta količina litijuma bila dovoljna za napajanje baterija za više od 382 miliona električnih vozila, što bi moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju.
 
"Potencijalno postoji dovoljno litijuma da se naprave baterije za 382 miliona električnih vozila, što je više vozila nego što trenutno ima na putevima u SAD", izjavio je Sami Rot, kolumnista Los Anđeles Tajmsa koji se bavi klimatskim pitanjima.
 
Tehnološki magnati Mask i Bezos već su uključeni u tržište električnih vozila. Mask je osnovao Teslu 2003. godine, dok je Bezos veliki investitor u Rivian, drugu kompaniju za električna vozila.
Većina električnih vozila koristi litijumske baterije, a do sada je najveći deo litijuma dolazio iz inostranstva, iz zemalja kao što su Australija, Kina, Čile i Argentina, pa bi novo nalazište moglo značajno da smanji troškove proizvodnje, jer bi se litijum nabavljao u zemlji, umesto da se uvozi, navodi se u tekstu.
 
Tesla već ima velike fabrike u SAD, uključujući gigafabriku u Nevadi, dok Rivian, prema pisanju Rojtersa, planira da otvori novu fabriku u Džordžiji do 2028. godine, nakon što je dobio zajam od 6,6 milijardi dolara, dodaje portal.
 
Trenutno, Tesla deo svog litijuma dobija iz Kine, dok je Rivian potpisao petogodišnji ugovor sa južnokorejskom kompanijom LG Energy Solution.
 
Mask je pokazao veliko interesovanje za litijum u Brazilu, posebno u saveznoj državi Minas Žerais, bogatoj litijumom. Njegova poseta Brazilu 2022. godine imala je za cilj implementaciju Starlink internet mreže, uz dodatni fokus na brazilsku industriju litijuma.

Ovako vredno američko nalazište u Riversajdu u Kaliforniji moglo bi potpuno da promeni pravila igre za svetski poznate inovatore, zaključuje se u tekstu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Expert pripravnik

    03.12.2024 16:23
    rango i drugari
    Za ovo se zna par godina. Inace ko je gledao Salton Sea, zna kakav je ambijent tamo, spojler ambijent kao na mesecu. Litijum se nalazi u drugacijem obliku kao litijum karbonat u geotermalnim rezervoarima. Znaci nema veze sa oblikom i postupkom kako bi se u Jadru vadi. Stanovnici Californije bi bili srecnijji da imaju vise vode, problem vode i tog jezera traje decenijama, no posto je vec voda tamo preterano slana, nema vece stete. Znaci nikakve slicnosti sa dolinom Jadra, ako je to poenta ovakvih prica...
  • Браничевац

    03.12.2024 15:37
    Супер! Још да канађани и кинези нађу неко богато Хомоље код њих и да више не копају наше, па ће све бити идеално!
  • Dule

    03.12.2024 14:12
    appendix
    Izvinjavam se na dopuni, ali moram.
    Možda će pronalazak tako velikog nalazišta ipak učiniti nešto dobro.

    Naime, sasvim je moguće da sada SAD promene stav prema kopanju i preradi litijuma u Srbiji. Velika sila kakave su SAD ima interes da drži što je veći udeo u proizvodnji i primeni litijuma, pa će se, nadajmo se, okrenuti protiv eksoloatacije litijuma u Srbiji.
    Ima litijuma i drugde, pogotovo u EU (Nemačka, Portugalija) ali je prema pravnim propisima njegovo kopanje i prerada u EU zabranjena. Kineski, američki ili neki drugi litijum (čileanski npr. ili bolivijski) bio bi znatno skuplji prilikom uvoza, tako da je EU izuzeno zainteresovana za naš litijum jer je blizu, bio bi jeftiniji i lakši za transport.
    Nadajmo se da će SAD na sve načine sprečiti njegovu eksploataciju u Srbiji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Pokrenuta istraga o 2,6 miliona Teslinih vozila

Američka administracija za bezbednost saobraćaja otvorila je istragu o 2,6 miliona vozila kompanije Tesla zbog izveštaja o udesima za koje se sumnja da su izazvani sistemom za daljinsku kontrolu.

Indonezija primljena u BRIKS

Indonezija je primljena u BRIKS savez ekonomskih zemalja u razvoju kao punopravna članica, saopštio je Brazil kao predsedavajuća zemlja.