Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD

Kineske vlasti su saopštile da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe.
Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD
Foto: Pixabay
Ovo je određeno kao odgovor na američko ograničenje uvoza poluprovodnika i proizvoda koji ih sadrže.
 
Kinesko ministarstvo trgovine najavilo je taj potez mesec dana nakon što je Vašington proširio spisak kineskih proizvođača koji će biti podložni kontroli, a koji proizvode kompjuterske čipove, softver i memorijske čipova potrebne za napredne aplikacije.
Eskalacija trgovinskih odnosa usledila je nakon što je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zapretio da će podići carine na uvoz iz Kine i drugih zemalja.
 
"Kina je uložila snažan protest Americi zbog novih mera u vezi sa kontrolom uvoza poluprovodnika, sankcija protiv kineskih kompanija, i zlonamernog gušenja tehnološkog napretka Kine", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.
Naglasio je da se "Kina veoma suprotstavlja američkom preuveličavanju koncepta nacionalne bezbednosti, zloupotrebi izvoznih kontrolnih mera i ilegalnim, jednostranim sankcijama i vrlo udaljenoj jurisdikciji protiv kineskih kompanija".
 
Kina je u julu 2023. godine saopštila da će od svojih izvoznika tražiti da dobiju odobrenje za izvoz strateški važnih sirovina u SAD, poput galijuma i germanijuma. 
 
U avgustu je saopštila će ograničiti i izvoz antimona, koji se koristi u nizu proizvoda, od baterija pa do oružja, uključujući i nuklearno. Najavila je i strogu kontrolu izvoza grafita.
 
Ograničena koje je Kina objavila, obuhvataju i dijamante i druge materije izuzetne čvrstine i gustoće. 
 
One se koriste u mnogim sektorima industrije, kao na primer za alat za sečenje, za diskove za automobilske kočnice ili zaštitna sredstva za premazivanje. Kina je ranije, u avgustu prošle godine licenciranjem već ograničila izvoz tehnologije i uređaja za metalurško procesuiranje takvih materija.
Kina je najveći izvor galijuma i germanijuma u svetu, koji se eksploatišu u malim količinama, ali su neophodni za proizvodnju računarskih čipova za mobilne telefone, automobile, solarne panele i vojnu opremu.
 
Obe su vlade, i Peking i Vašington, svoje odluke obrazložile bezbednosnim razlozima. Nakon što su SAD dodale 140 kineskih kompanija na svoj spisak "pojačane kontrole", protestovali su i kinesko ministarstvo trgovine i brojna kineska industrijska udruženja.
 
Kineska vlada nezadovoljna je ograničenjima SAD na uvoz naprednih poluprovodnika i druge tehnologije, što je obrazloženo bezbednosnim razlozima, ali se ipak uzdržavala od recipročnih mera, verovatno da ne bi naštetila cvetajućoj kineskoj industriji poluprovodnika, veštačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • vitamin

    04.12.2024 12:56
    Ta latentna pretnja Kine postoji od kad su SAD počele sa sankcijama u IT sektoru, a na protivljenje većine sopstvene IT industrije - Kina je najveći kupac poluprovodnika, ali i najveći izvoznik na svetu.

    80% svetskih rezervi tih "retkih zemlji", koje se koriste u malim količinama ali su zato neophodne, nalazi se u Kini. Takodje, Kina jedina ima i tehnologije za iskopavanje i rafinisanje ovih elemenata i one su patentirane.

    Otprilike isto kao što SAD čuva patente na EUV litografiju i arhitekture čipova.

    I jedni i drugi su dobili šta su tražili, nego je problem što ćemo i svi mi ostali da patimo zbog oba - ako SAD ne proizvedu čip jer nemaju materijal, onda ga jednostavno neće biti. Nizakoga.

    Čipovi su i delovi razne opreme koja se koristi u zdravstvu, pa će i to biti problematično. Zahvaljujem se obema državama, ali naročito Trampu kojem se batina toliko omilila, da je mislio da će slobodno da sankcioniše Kinu, a da oni nikad neće da "zavrnu" ovu slavinu... On je prvi počeo, posle onolike ljubavi sa Drugom Ši-jem, Tovariš Putinom, Predsednikom Kim-om...

    Da se razumemo, ne hvalim Bajdena čija je administracija uvela ove poslednje, spektakularne sankcije. Žalosno je kad tolika svetska sila bira izmedju kandidati tipa Trampa, Bajdena i Hilari. Dosta slično nama...
  • Trump

    03.12.2024 20:35
    Vam nije rekao cenu svojih ideja. Al nema veze...njega i one iznad njega, nece da boli.rajo ti se nadaj zivoj glavi u novom poredku, i naravno...navijaaaaj jeaaaaahhh.
    Ps raja je u ovom komentaru svuda ista u svetu.nadam se da objavljujete i komentare koji nisu od botova

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Indonezija primljena u BRIKS

Indonezija je primljena u BRIKS savez ekonomskih zemalja u razvoju kao punopravna članica, saopštio je Brazil kao predsedavajuća zemlja.