Promene u ovom propisu svedene su na samo jedan član, odnosno ukidanje člana 30.
I one se tiču zaposlenih u preduzećima s državnim kapitalom koja ulaze u proces privatizacije, piše
Forbes Srbija.
Ovim promenama se priznaje postojeće stanje. A to je da zaposleni i bivši zaposleni u javnim preduzećima odnosno privrednim društvima sa državnim kapitalom ne mogu besplatno da dobiju akcije u svojim kompanijama.
Naime, još 2014. kada je donet novi Zakon o privatizaciji (prvi je donet 2001. i menjan je još tri puta do 2007), ukinuta je mogućnost da oni besplatno dobiju akcije. Ona je ostavljena samo zaposlenima u preduzećima sa društvenim kapitalom ako i kada uđu u proces privatizacije.
Međutim, istovremeno je u zakonu o besplatnim akcijama ostavljen (ili zaboravljen) član 30. On i dalje daje pravo zaposlenima u preduzećima sa državnim kapitalom da dobiju svoj deo kompanije.
Zakon o pravu na besplatne akcije donet je 2007, a poslednji put je izmenjen 2015. Isto tako, i novi Zakon o privatizaciji koji je donet 2014. poslednji put je "otvaran" u parlamentu 2015. (uz autentično tumačenje doneto 2016).
To praktično znači da su ova dva zakona "živela" u suprotnosti jedan s drugim punih devet godina.
Država sada to priznaje u obrazloženju razloga za izmene Zakona o pravu na besplatne akcije i ukidanje člana 30: "Otuda proizilazi da je odredba člana 30 Zakona u koliziji sa odredbama Zakona o privatizaciji i stoga neprimenjiva".
Možda ta kolizija dva zakona državi nije dosad predstavljala problem. Ali, postavlja se pitanje da li je u pripremi prodaja nekog vrednijeg državnog preduzeća gde bi ovaj član 30 mogao da napravi pometnju, piše Forbes Srbija. I da zaposleni tog preduzeća pokucaju na vrata Ministarstva privrede i kažu "hoću svoj deo…".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Sremac
Kiki
pojedinih preduzeća
I da ti isti NEMAJU prava da dobiju akcije u svojim preduzećima ako bi danas sutra
akcije njihovih preduzeća bile na berzi.Bez obzira što su potrošili od svog
staža kroz upisivanje akcija samo dve do tri godine
Ako neko radi na primer u EPS u 42 godine a kroz svojinsku transformaciju
je upisao akcije za 3 godine staža, danas sutra ne bi imao prava u EPSu da dobije
svoje akcije za ostalih 39 godina staža
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar