Srbija sve bliže tome da dobije digitalni dinar: Čemu će služiti i kako će se koristiti?
Srbija će moći da dobije digitalnu nacionalnu valutu, digitalni dinar, pošto je izmenama i dopunama Zakona o Narodnoj banci Srbije, nacionalnoj banci omogućeno njegovo izdavanje.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Naime, dopuna člana 53 tog zakona precizira da Narodna banka Srbije "ima isključivo pravo izdavanja dinara u digitalnom obliku (digitalni dinar) u skladu s propisom koji može doneti Izvršni odbor". Ako poslanici Skupštine Srbije usvoje izmene i predloge tog zakona, više neće postojati bilo kakve prepreke da Srbija svoju nacionalnu valutu dobije i u digitalnoj formi.
U praksi, digitalna valuta bi predstavljala dopunu gotovinskom i bezgotovinskom obliku plaćanja, odnosno građani i privreda bi mogli da obavljaju određene finansijske transakcije, a da ne moraju da koriste novac u fizičkom obliku ili da plaćaju provizije bankama za tu uslugu, piš NIN.
Iako nalikuju virtuelnim ili kriptovalutama, digitalne valute centralnih banaka znatno se razlikuju od njih. Za razliku od decentralizovanih kriptovaluta, kontrolu nad emisijom digitalnih valuta, kakav bi bio digitalni dinar, imaju centralne banke.
Šta su digitalne valute centralnih banaka
Digitalna valuta predstavlja digitalnu verziju novca, koji bi u ovom slučaju bio pod kontrolom centralne banke. On bi tako imao isti status kada je u pitanju njegova stabilnost i sigurnost kao i papirni novac i mogao bi da se menja za keš. Kada je, recimo, u pitanju digitalni evro, koji se dugo planira, on bi, prema navodima Evropske centralne banke (ECB), bio novac u digitalnoj formi kojim bi mogla da se obavljaju sva elektronska plaćanja u prodavnicama, onlajn ili između pojedinaca.
"Kao što je sada keš, digitalni evro bi mogao da bude korišćen bilo gde u evro zoni i bio bi bezbedan i privatan", navode iz ECB.
Kako dodaju, digitalna valuta bi bila idealna za plaćanje na celom području evro zone, budući da se 13 od 20 zemalja oslanja na međunarodne platne kartice, a digitalna valuta mogla bi da se koristi u svim zemljama.
Iz ECB objašnjavaju i kako digitalne valute funkcionišu:
"One bi bile deponovane u elektronskom novčaniku kod neke od komercijalnih banaka ili javnih posrednika. On bi omogućavao plaćanje u radnjama, onlajn, davanje novca prijateljima... To bi moglo da se izvodi uz pomoć telefona ili kartice, i onlajn i oflajn", objašnjavaju iz ECB.
Još jedna od prednosti je i to što bi digitalnim novcem moglo da se plaća bez pristupa internetu, pa čak i da građani nemaju račun u banci i ne plaćaju provizije za transakcije.
Ekonomista Ljubodrag Savić za NIN kaže da bi uvođenje digitalnog dinara značilo veliki napredak i da bi bilo korisno kako za državu sa jedne, tako i za građane i privredu sa druge strane.
"Uvođenje digitalne valute bi predstavljalo i jeftiniju opciju jer bi sva plaćanja i kupovine mogle da se obavljaju od kuće i iz kancelarije bez provizija i faktura. Takođe, pojednostavio bi se i ubrzao platni promet zemlje a država bi na efikasniji način mogla da kontroliše naplatu poreza i kontrolu rada bankarskog sistema", naglašava sagovornik NIN-a.
On ističe da je reč o procesu koji neće ići brzo ali da bi bilo značajno da u jednom trenutku bude implementiran ali tek nakon pažljivog praćenja kako se on odvija u zemljama koje su počele da ga sprovode pre nas.
"Tehnologija je znatno napredovala i to je dobra stvar. Sa druge strane, to omogućava i razne vrste prevara, ali sam uveren da Narodna banka Srbije ima mehanizme koje bi to sprečile u slučaju uvođenja digitalne nacionalne valute. Definitivno u jednom delu javnosti postoji bojazan da uvođenje digitalnog novca predstavlja određeni rizik, ali on postoji i kada imate fizički novac koji, primera radi, možete da izgubite na ulici ili nekom drugom mestu", kaže Savić.
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić objašnjava za NIN da je ozbiljnija inicijativa o digitalnoj valuti centralnih banaka potekla iz Sjedinjenih Američkih Država nakon čega je to dobilo globalne razmere.
"Ideja je osmišljena u mandatu administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena nakon čega su počele da je razmatraju i zemlje Evropske unije. U ovom trenutku transakcije tog tipa nisu zaživele nigde na Starom kontinentu i stoga se sa pravom može konstatovati da je reč o procesu koji je tek u povojima. Da bi se ova inicijativa uspešno implementirala u prvom redu je potrebna geopolitička stabilnost što trenutno na globalnom nivou nikako nije slučaj. Teško je poverovati da će trgovina posredstvom digitalnog novca odnosno nacionalnih valuta zaživeti dok se prethodno ne reše neki drugi prioritetni problemi. Jedan od njih koji je aktuelan je pitanje da li će administracija novog američkog predsednika Donalda Trampa uvesti carine na robu koja dolazi iz Evrope. Shodno tome, s pravom se može reći da je uvođenje nacionalnih valuta u elektronskoj formi projekat na dugačkom štapu", navodi ovaj sagovornik.
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NLB banka prodala zgradu Politike: Novi vlasnik Boban Rajić
11.12.2024.•
0
Ljubljanska NLB banka prodala je zgradu "Politike" u centru Beograda privrednom društvu "M29" u vlasništvu Bobana Rajića, čija je firma "Media 026" suvlasnik kompanije "Politika novine i magazini".
Bugarska bi mogla da obustavi tranzit ruskog gasa u Srbiju
11.12.2024.•
9
Bugarska bi mogla da obustavi tranzit ruskog gasa u Srbiju preko Turskog toka počev od 1. januara 2025. ako Gasprom ne obezbedi plaćanja koja su u skladu sa američkim sankcijama protiv Gasprombanke.
Za unapređenje lova u 2025. godini izdvaja se oko 1,3 miliona evra
10.12.2024.•
2
Ministarstvo poljoprivrede opredelilo za unapređenje lova u 2025. godini oko 1,3 miliona evra.
Kako pasivan status utiče na rad poljoprivrednika: "Zbog protesta su mi u danu došle dve inspekcije"
10.12.2024.•
1
Nekoliko poljoprivrednika, za samo par dana, dobilo je rešenja da im se gazdinstva stavljaju u pasivan status na rok od pet godina.
Poznato ko će Agenciji za restituciju nabaviti luksuzne rokovnike od prvoklasne kože, sa svilom
10.12.2024.•
10
Agencija za restituciju dodelila je posao nabavke rokovnika za zaposlene firmi "Ivađo", koja je i prošle godine bila angažovana za isti posao.
Srbiji potvrđen novi aranžman sa MMF-om
10.12.2024.•
6
Odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) potvrdio je u Vašingtonu novi nefinansijski aranžman za naredne tri godine za Srbiju, u vidu Instrumenta za koordinaciju politika (PCI).
Još jedna zima pred nama: "Srbija uvozi struju i tek će da je uvozi"
08.12.2024.•
20
Prošle nedelje Rusija je pokrenula niz napada na energetsku infrastrukturu Ukrajine. Za sada su tokovi struje, gasa i nafte stabilni, ali će cene energenata zavisiti od daljih dešavanja na terenu.
Građani dobijaju opciju da plaćaju struju po dinamičkoj tarifi: Evo šta to tačno znači
08.12.2024.•
67
Izmenama Zakona o energetici potrošačima će biti omogućeno da plaćaju struju po dinamičkoj tarifi.
Vlada Srbije utvrdila da su dva zakona u suprotnosti jedan s drugim - posle devet godina
07.12.2024.•
10
Vlada Srbije je nedavno na usvajanje poslala izmene Zakona o pravu na besplatne akcije.
Mirabel prestao da proizvodi Mocart kugle: Fabričke mašine prodate, radnici bez socijalnog programa
06.12.2024.•
12
Posle više od jednog veka, fabrika Mirabel u mestu Grodig kod Salcburga prestala je da proizvodi "Mocart kugle", fabričke mašine već su pronašle nove kupce a 65 radnika još čeka socijalni program.
Dizel i benzin jeftini u narednih nedelju dana
06.12.2024.•
6
Dizel i benzin biće jeftiniji u narednih nedelju dana.
Bitkoin dostigao rekordnu vrednost od 100.000 dolara
06.12.2024.•
2
Cena bitkoina je porasla i dalje raste i juče je prvi put u istoriji premašila 100.000 dolara, dostigavši novu rekordnu vrednost.
Ministarstvo: Manjak od 40 milijardi dinara u budžetu bolji za 14,3 milijarde od planiranog deficita
05.12.2024.•
5
Ministarstvo finansija objavilo je da je za deset meseci ove godine ostvaren manjak od 40,4 milijardi dinara u budžetu što je, kažu, bolje za 14,3 milijarde dinara predviđenih rebalansom državne kase.
Električni u EU, starudija u Srbiju - rešenja ima, ali glas je važniji
05.12.2024.•
10
Polako se dostiže cilj Evropske unije o svođenju emisije ugljen-dioksida na nivo iz 1990. godine u čemu veoma važnu ulogu ima minimalizovanje emisije izduvnih gasova iz automobila.
Javni dug Srbije na kraju oktobra 38,14 milijardi evra
05.12.2024.•
12
Javni dug Srbije na kraju oktobra ove godine iznosio je oko 38,14 milijardi evra, što je 46,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, objavilo je Ministarstvo finansija.
Pet razloga zašto centralne banke drže zlato: Savetnik u Narodnoj banci Srbije navodi koji su
05.12.2024.•
2
Pet je glavnih razloga zbog kojih centralne banke drže zlato.
Energetske muke nas tek čekaju - hoćemo li biti dovoljno pametni?
04.12.2024.•
7
Mada se o energetici poslednjih godina dosta govori i piše, čini se da javnost Srbije nije u dovoljnoj meri upoznata sa pretećom krizom snabdevanja strujom.
Open AI razmatra da ubaci reklame u Chat GPT
04.12.2024.•
3
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI razmatra uvođenje reklama u svoj ključni proizvod Chat GPT kako bi zaradila više novca u skladu sa planovima o većoj profitabilnosti.
Ponovo odloženo uvođenje platnih razreda u javnom sektoru
04.12.2024.•
12
Uvođenje platnih razreda za zaposlene u državnim službama, koje je trebalo da stupi na snagu 1. januara 2025. godine, ponovo je odloženo.
Bivši izvršni direktor Intela imao katastrofalne rezultate, dobija 10 miliona dolara otpremine
04.12.2024.•
3
Američki proizvođač čipova Intel će svom bivšem izvršnom direktoru Petu Gelsingeru isplatiti 10 miliona dolara otpremnine, saopštila je kompanija u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti.
Komentari 17
Decembar
Ova vlast ima takav ugled u narodu da apsolutno niko ne brine da bi tu nešto moglo poći po zlu.
Teško nama
Pare su kada osetiš da šuška među prstima.
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar