Koji su aktuelni trendovi u arhitekturi?

Savremena arhitektura kombinuje funkcionalnost, estetiku i održivost.
Koji su aktuelni trendovi u arhitekturi?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Trendovi u arhitekturi neprestano evoluiraju, ali uvek ispunjavaju ova tri osnovna zahteva. Poslednjih godina, arhitekte posebnu pažnju posvećuju održivosti, implementaciji visoke tehnologije, a sve u cilju povećavanja komfora stanovanja i brige o planeti. 
 
U nastavku izdvajamo četiri aktuelna trenda u arhitekturi.
Praćenje najnovijih trendova, pomeranje granica, što bolja reakcija na izazove ekonomske i ekološke prirode, razvoj i primena najnovijih tehnologija a pritom očuvanje kvaliteta, nešto su čime teži svaka grana privrede, pa i građevinarstvo. Arhitekte se istima vode prilikom izrade planova i projekata. Premda je zadatak arhitekte da usvoji vaše želje i zahteve i da ih stavi na papir, on treba da vam sugeriše najbolja funkcionalna i estetska rešenja i upozna vas sa najnovijim trendovima u građevinarstvu.
 
Prilikom izgradnje porodične kuće, možete se opredeliti za tipske projekte ili pojedinačne, po vašoj želji. Tipski projekti su jeftiniji ali vam daju manje slobode i znače pravljenje velikih kompromisa. Pojedinačni projekti daju više slobode prilikom planiranja, što je naročito bitno imajući u vidu da se kuća obično gradi samo jednom u životu. Pojedinačne projekte za kuće arhitekte obično naplaćuju između dva i pet odsto od ukupne vrednosti investicije.
 
Pogledajte neke od najnovijih trendova u arhitekturi koje možete primeniti i prilikom izgradnje porodičnog doma.
Zeleni koncept u arhitekturi
 
Zelena gradnja nije samo princip u arhitekturi, to je koncept koji stavlja ekološku održivost u centar pažnje i vodi računa o očuvanju resursa, smanjenju građevinskog otpada, potencirajući pritom obnovljive izvore energije. Sve više akcenat se stavlja na energetsku efikasnost, i ona je jedna od glavnih primesa, bilo da je reč o izgradnji porodične kuće ili velike stambene odnosno poslovne zgrade.
 
Zadatak arhitekta više nije samo da kreiraju funkcionalne, estetski lepe zgrade, već da minimiziraju njihov uticaj na prirodu. To se postiže na nekoliko načina, a jedan od njih je pasivni dizajn.
 
Njime se redukuje potrošnja energije potrebna za grejanje, hlađenje i ventilaciju. Pasivni dizajn obuhvata više stvari: dimenzije i poziciju staklenih površina, orijentaciju objekta, senčenje, zelenilo. Pravilnom orijentacijom kuće može se maksimalno iskoristiti "besplatna" energija sunca tokom zime, odnosno obezbediti hlad tokom leta. Najmanje sunčeve energije dolazi sa severne strane, dok su prozori orijentisani ka jugu dobar način da se iskoristi sunčeva toplota tokom zime. Uz pomoć drveća može se smanjiti temperatura za 8 stepeni tokom leta, čime se smanjuju troškovi klimatizacije. Od dimenzija i rasporeda prozora zavisiće količina prirodne svetlosti.
 
Korišćenje prirodnih materijala u izgradnji
 
Jedan od najpopularnijih prirodnih materijala kroz istoriju jeste drvo. Ono je i dalje zastupljeno, ali se arhitekte okreću i održivim alternativama poput bambusa, plute, ovčije vune za izolaciju, gline i slame...
 
Sve više se koriste i reciklirani materijali poput metala, obrađenog drveta iz srušenih objekata, stare stolarije. Suština je ponovno korišćenje odnosno reciklaža građevinskih materijala i upotreba materijala koji se iznova mogu koristiti. Recikliranjem se stvaraju materijali za nove proizvode, a redukuje se eksploatacija sirovina.
 
Pametne tehnologije u arhitekturi
 
Uvođenje pametnih tehnologija u domove je omogućilo upravljanje različitim procesima na daljinu, unapređenje funkcionalnosti. Više nisu pametni samo mobilni telefoni i računari, sada su "smart" i video nadzori, svetla, zvona u kući, termostati za temperaturu.
 
Primera radi, danas možete uključiti grejanje sa radnog mesta, pre nego što se vratite kući, kako vi vas sačekao topao dom. Uz pomoć mobilne aplikacije danas se mogu otvoriti vrata garaže, biljke i travnjak automatski zalivati kada ste na godišnjem odmoru.
 
Sistem pametne kuće omogućava daljinsko upravljanje osvetljenjem, uključivanje i isključivanje uređaja preko senzora u zadatim terminima, podešavanje alarmnog sistema. Pametnim instalacijama se upravlja jednostavno i brzo.
Akcenat na kuhinji i kupatilu
 
Kuhinje više nisu samo mesta gde se pripremaju obroci, one su mnogo više - mesta gde se družimo i provodimo vreme sa svojim najmilijima. Zbog toga su one danas veće i elegantnije. Često imaju dva ostrva umesto jednog čime se povećava radni prostor, stvara više mesta za odlaganje stvari.
 
Kupatila više nisu najmanje prostorije u domu kao pre. Ona se danas prave tako da svojim korisnicima pružaju osećaj boravka u SPA centrima.
 
Od energetski efikasnih pristupa i pametnih tehnologija do upotrebe prirodnih materijala, svaki od ovih trendova ima brojne prednosti sa kojima dobar arhitekta treba da vas upozna.

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Srbiji potvrđen novi aranžman sa MMF-om

Odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) potvrdio je u Vašingtonu novi nefinansijski aranžman za naredne tri godine za Srbiju, u vidu Instrumenta za koordinaciju politika (PCI).