
Ako SAD uvedu sankcije NIS-u: Drastičan skok cena i nestašica goriva, a to je samo deo posledica
Drastičan skok cena i nestašica goriva, ali i mogući udar na državne finansije i međunarodne odnose, neke su od mogućih posledica ukoliko SAD uvedu sankcije NIS-u, kažu stručnjaci.

Foto: 021.rs
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je kako SAD uskoro uvode sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Prema poslednjim podacima od 30. septembra ove godine, ruska državna kompanija Gasprom (kroz matičnu i kompaniju Gaspromnjeft) ima 56,15 odsto vlasništva u NIS-u, država Srbija ima 29,87 odsto, a manjinski akcionari 13,98, piše NIN.
Time bi se NIS našao na udaru sankcija koje su SAD u poslednje vreme pojačale protiv ruskih kompanija, a na njihovom udaru se našla i Gasprombanka, ključna za plaćanje ruskog gasa, što bi Srbiji takođe moglo da izazove probleme.
Kako za NIN kaže profesor na fakultetu FEFA Goran Radosavljević, to bi moglo da znači i potencijalno gašenje rafinerije nafte u Pančevu, kao i velike probleme na tržištu derivata.
On ukazuje da je NIS indirektno pod sankcijama već deset godina, zbog embarga prema njegovoj majci-kompaniji Gaspromu, što je i do sada otežavalo poslovanje, pre svega zbog nemogućnosti da kupuje rusku naftu, ali bi direktne sankcije NIS-u bile bez presedana.
"Ne vidim razlog kojim bi tako nešto moglo da se opravda. U slučaju da do toga ipak dođe, to bi značilo veliku katastrofu i verovatno gašenje rafinerije nafte u Pančevu. Alternativni putevi prevoza nafte bi mogli da bi se pronađu, ali ne i da se obezbede dovoljne količne sirove nafte za njenu rafinerijsku preradu. Druge kompanije koje imaju benzinske pumpe u Srbiji ne bi mogle da podmire potrebe našeg tržišta i situacija bi na taj način bila vema loša", objašnjava sagovornik NIN-a.
Povodom informacija o mogućim sankcijama, iz NIS-a navode da se "poslovanje u ovom trenutku obavlja neometano", te da "kompanija ostaje fokusirana na nastavak realizacije započetih investicija i na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata".
Međutim, to normalno poslovanje, u slučaju uvođenja američkih sankcija, vrlo brzo bi moglo da bude dovedeno u pitanje. Ne samo zbog direktnih američkih sankcija, koje pravnim licima iz SAD brane poslovanje sa sankcionisanim kompanijama, već i zbog tzv. sekundarnih sankcija. Vašington je uveo taj instrument kako bi zapretio firmama iz trećih zemalja, sa kojima posluju ruske kompanije, pa bi u tom slučaju svaka strana firma koja želi da posluje sa NIS-om mogla da se nađe na udaru američke administracije, bez obzira iz koje države dolazi.
U problemu bi bile i naše firme, budući da je, prema našim propisima, uvoz sirove nafte omogućen i drugim kompanijama, ali samo ako, pored licence za trgovinu naftom, imaju i sklopljen ugovor sa NIS-om o preradi.
Kako je rekao stručnjak za energetiku Miodrag Zdravković, najgore što može da se desi jeste da JANAF više ne isporučuje naftu za NIS.
"To bi bilo teško, gotovo nemoguće jer je NIS njihov najveći konzument, ima najveći ugovor. Ipak, SAD sigurno ima način da ih natera na ukidanje isporuke ako im to bude u interesu", kazao je Zdravković.
Prvi vesnik bilo kakve promene, smatra Zdravković, biće cene goriva.
"Ukoliko bi bile sprovedene te sankcije, cene goriva bi otišle u nebesa. Ne samo to, već bi došlo do nestašice energenata", smatra on.
Vučić je rekao kako ne isključuje mogućnost da je ova mera kao vrsta pritiska da Srbija uvede sankcije Rusiji, ali i da nema dokaza za to. Ipak, kako je dodao, "nije spreman da u ovom trenutku uopšte razgovara o potencijalnim sankcijama Moskvi", te da je Srbija tri godine izdržala vodeći principijelnu politiku. On je rekao da je slična odluka na različite načine najavljivana iz EU, ali da sada dolazi iz SAD, te da veruje da će se tim sankcijama pridružiti i Velika Britanija.
Da je nešto slično moguće, te da su moguće sankcije SAD protiv NIS-a usmerene protiv Rusije, veruje i ekonomista Ljubodrag Savić, koji kaže da "Zapad očigledno traži svaki mogući način da vrši pritisak na zemlje koje nisu uvele sankcije Rusiji", te da bi Srbija mogla da bude kolateralna šteta svega toga.
"Ovo je još jedna od onih nemogućih misija koja se sprema za Srbiju. Ovo je jedna komplikovana priča i za našu zemlju znači da šta god da uradimo, neće biti dobro rešenje", rekao je Savić za Tanjug.
Dve opcije - preuzimanje NIS-a ili sankcije Rusiji
Prema njegovim rečima, Srbija ima dve mogućnosti u ovoj situaciji, a to je da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om ili da uvede sankcije Rusiji da se ta kompanija ne bi dirala.
Da je opcija za izlazak iz ove situacije da Gasprom izađe iz vlasništva NIS-a kao uslov za prekid američkih sankcija, kaže za NIN i profesor Radosavljević.
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor za NIN kaže da bi u slučaju da po tom osnovu strane kompanije odbiju da NIS-u prodaju naftu, to predstavljalo vanrednu situaciju u kojoj bi Srbija imala pravo da nacionalizuje tu kompaniju, a ruskom vlasniku ponudi fer tržišnu cenu za preuzimanje.
O potencijalnom preuzimanju vlasništva nad NIS-om govorilo se i ranije, kada je EU zabranila isporuku ruske sirove nafte, koja, inače, čini manji deo sirove nafte koja se uvozi u Srbiju. Prethodno je i Gaspromnjeft smanjio svoj udeo u vlasništvu NIS-a, pošto je bio pod međunarodnim sankcijama, prodavši 6,15 odsto udela svojoj majci kompaniji Gasprom, koja nije bila sankcionisana. Tako sada Gaspromnjeft ima 50 odsto, a Gasprom 6,15 odsto udela u vlasništvu NIS-a.
Ekonomista Ljubodrag Savić navodi da NIS možemo da reprivatizujemo samo ako se Rusi slože. On napominje da nacionalizaciju rade samo moćne i bogate države, kao i da Srbija to ne može da uradi ni zbog dugogodišnjih dobrih odnosa sa Rusijom.
"Trenutna situacija znači da ukoliko ne ovladamo većinskim vlasništvom NIS-a nećemo imati naftu, ali takođe i da ćemo biti u problemu ukoliko se Rusi slože i dozvole nam privatizaciju jer bismo onda ugrozili javne finansije i kreditni rejting zemlje, što bi bilo još gore", veruje Savić, koji misli da odgovor na pitanje može li Srbija da vrati većinsko vlasništvo nad NIS-om trenutno nema ni rukovodstvo zemlje.
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poljoprivrednici nisu dobili podsticaj do 1. aprila kako je obećala Vlada Srbije
01.04.2025.•
5
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
Fon der Lajen: EU ima odgovor na američke carine, ali radije bi da pregovara
01.04.2025.•
0
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
4
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
12
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
4
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćeniji u Srbiji, prestiglo ih jedno zanimanje
31.03.2025.•
25
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
30.03.2025.•
12
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Anketa PKS: Polovina preduzeća trpi posledice političke krize
30.03.2025.•
9
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Više od 10 stranih kompanija koje su dobile državne subvencije otišlo, a krenuo novi talas otkaza
30.03.2025.•
10
Deo stranih kompanija koje su godinama dobijale subvencije i podsticaje od države, otpušta zaposlene, dok neke zatvaraju pogone u Srbiji.
Koliko bi mogla da iznosi rata kredita za mlade nakon šest godina otplate: Ovo je računica
30.03.2025.•
21
Krediti za mlade sa jedan odsto učešća odobravaju, za sada, tri banke. Unikredit, NLB Komercijalna i Poštanska štedionica.
Ukrajina se u ratu davi u dugovima, a isto je čeka i u miru: Kako će vratiti pare?
30.03.2025.•
5
Odgovor na pitanje odakle će Ukrajina namaći novac za obnovu u ovom trenutku je možda još neizvesniji od predviđanja kada će se okončati rat.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za april
30.03.2025.•
0
Poreska uprava objavila je poreski kalendar firmi za april.
Novi pokušaji da se privrednici prevare da uplate za upis u registar: APR izdao upozorenje
30.03.2025.•
0
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Iz budžetske rezerve još 224 miliona Fudbalskom savezu Srbije
29.03.2025.•
13
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Agencija za restituciju: Isplata četvrtog krupa akontacije obeštećenja počinje 31. marta
29.03.2025.•
2
Agencije za restituciju obavestila je korisnike restitucije da će isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja početi u ponedeljak 31. marta.
NIS: Odložene sankcije, poslovanjem nismo doprineli ovoj akciji koja ugrožava rad kompanije
29.03.2025.•
0
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Živadinović: Obustavljeno analiziranje meda u Srbiji, neko iz ministarstva to koči
29.03.2025.•
6
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" do kraja 2027. godine: Bez administracije, papirologije, dugog čekanja...
29.03.2025.•
7
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Đedović Handanović: Stigla potvrda SAD da su odložene sankcije NIS-u do 28. aprila
29.03.2025.•
12
Stigla je zvanična potvrda Sjedinjenih Američkih Država da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila.
APR: Rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2024. kraj marta
29.03.2025.•
2
Krajem marta ističe rok za dostavljanje redovnog finansijskog izveštaja za 2024. godinu.
Komentari 153
Maja
zezate se?
ali vidim da je prepametnim Srbima to sve ok, ili veruju nepomeniku ili nasim dokazanim prijateljima preko bare...
Slave
Kunu se u pravdu a ovde kradu moj novac. Šta nije uredu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar