"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...

Pojedine grane privrede još "vešto izbegavaju" fiskalne kase, iako se njihovo uvođenje najavljuje već godinama. S druge strane, i stručna javnost je podeljena oko toga kome treba uvesti fiskalne kase.
"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...
Foto: 021.rs
Vlada Srbije donela je prošle nedelje odluku o ponovnom odlaganju uvođenja fiskalnih kasa za pijačne prodavce. Novi rok uvođenja kasa na pijačne tezge je 1. januar 2026. godine.
 
Ovo nije prvi put da se ova mera odlaže, a pijačni prodavci su svim silama pružali otpor tome. Tako smo imali blokade auto-puta, brojne proteste i noćenja ispred Predsedništva, na kraju su dobili mogućnost za pregovore sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a kasnije je mera odložena.
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić za Danas kaže da fiskalne kase ima smisla uvoditi tamo gde država hoće da naplati PDV.
 
"Dakle, tamo gde postoje veći prometi na dnevnom nivou. Za sve male preduzetnike, čiji godišnji prometi iznose tri do šest miliona dinara i koji kao preduzetnici plaćaju poreze i doprinose, ova mera nema mnogo smisla", objašnjava on.
 
Rajić dodaje i da oni koji su preko šest miliona vode poslovne knjige, pa se njima može naplatiti i dobit, dok su oni preko osam miliona u PDV-u, pa moraju zaračunati PDV na svakoj fakturi.
 
"U većini zemalja Evropske unije taksisti i advokati i drugi pružaoci usluga s malim prometima, koji su samozaposleni, nisu u sistemu fiskalizacije. A fiskalizovane su veće advokatske kancelarije i veći prevoznici", naglašava sagovornik beogradskog lista.
Dakle, kako dodaje, u Evropi se dominantno gleda promet koji ostvarujete na godišnjem nivou.
 
"Većina taksista i advokata spada u najnižu paušalnu osnovu od šest miliona i fiskalizacijom se ne bi nešto naročito dobilo. Samo bi njihove usluge dodatno poskupele, jer su troškovi nabavke, servisiranja i održavanja fiskalne kase, u zavisnosti od modela, između 50.000 i 124.000 dinara godišnje", ukazuje Rajić.
 
Što se crkve tiče, tu je situacija malo drugačija, kaže on.
 
"Ona ima značajan promet roba i usluga koji je potpuno u sivoj zoni i država bi trebalo da oporezuje sve ono što se plasira i prodaje na širem tržištu i ne koristi se isključivo za potrebe crkve. Pravo je pitanje odakle crkvenim velikodostojnicima skupoceni automobili i novac da budu investitori i suinvestitori u građevinskim projektima. Poreske uprave u evropskim zemljama ovakve pojave smatraju utajom poreza. Crkva ima prava da ubira svoje prihode, ali mora se znati odakle taj novac dolazi iz legalnih ili ilegalnih izvora", objašnjava Rajić.
 
Poreski stručnjak Đerđ Pap smatra da država nema snage da određene mere sprovede.
 
"Neuvođenje obaveze izdavanja fiskalnog računa za određene kategorije poreskih obveznika je čisti oportunizam države, koja ne želi da se sukobi ni sa kim od njih", ukazuje on.
 
U prošlosti je, kako podseća, bilo više pokušaja da se to uradi, ali svaki put se završilo "porazom države".
 
"To je posledica činjenice da taksisti izađu na ulice i blokiraju saobraćaj, advokati blokiraju pravosudni sistem a 'pijačari' su, sećate se, blokirali most", objašnjava Pap.
 
Bez obzira što sve tri profesije govore da iz različitih razloga nije moguće uvesti fiskalne kase, sagovornik Danasa veruje da je "jednodušno mišljenje stručne javnosti da za to nema nikakvog opravdanja". 
 
Predsednik Udruženja Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije Darko Majstorović za Danas navodi da se uvođenje fiskalnih kasa odlaže jer tamo gde organi vlasti osete da je veliki pritisak javnosti i gde su velike pobune, oni popuštaju i odustaju od takvih ideja.
 
On, takođe, podseća na proteste pijačnih prodavaca.
"Oni su protestovali u Beogradu, ali i u drugim gradovima i zato se tada odustalo od uvođenja fiskalnih kasa, odnosno došlo je do odlaganja. Ako se odlučuje u odnosu na pritiske, znači da ne postoji jasna državna politika vezana za to", smatra Majstorović.
 
Ipak, on je mišljenja da za ove privrednike ne treba uvoditi fiskalne kase.
 
"Uvoditi fiskalne kase tim malim prodavcima, koji su u najvećoj meri i uzgajivači tih poljoprivrednih proizvoda, loše je i to znači da će mnogi od njih odsutati od takve vrste prodaje. Neće biti tehnološki osposobljeni da prate taj proces, koji za njih može da bude jako komplikovan", upozorava ovaj sagovornik.
 
Ceo tekst Danasa o uvođenju fiskalnih kasa čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nons

    22.12.2024 15:54
    Fiskalne kase
    Samo kod nas je problem fiskalna kasa,svugde u svetu dobijaš fiskalni račun i nema frke.U oktobru bila na Sardiniji u mestu gde je četvrtkom pijaca svi imaju fiskalne kase,daju račune,frke nema ,da kupiš jedan krompir i za njega ćeš dobiti fiskalni račun.
  • Ташоли

    22.12.2024 15:35
    "Већина адвоката спада у најнижу паушалну основу...". Можда, али само зато што не издају никакве фактуре и не пријављују већину природа. Кеш је за њих закон. Плус, за адвокатске услуге не важи закон о јавним набавкама. Свако ЈП мора да спроведе процедуру за јавну набавку тоалет папира, реда величине 20.000 дин, ал за адвокатске услуге (милионске) не мора.
  • joe

    22.12.2024 15:22
    Hajmo, hajmo, nema privilegovanih !!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.