"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...
Pojedine grane privrede još "vešto izbegavaju" fiskalne kase, iako se njihovo uvođenje najavljuje već godinama. S druge strane, i stručna javnost je podeljena oko toga kome treba uvesti fiskalne kase.
Foto: 021.rs
Vlada Srbije donela je prošle nedelje odluku o ponovnom odlaganju uvođenja fiskalnih kasa za pijačne prodavce. Novi rok uvođenja kasa na pijačne tezge je 1. januar 2026. godine.
Ovo nije prvi put da se ova mera odlaže, a pijačni prodavci su svim silama pružali otpor tome. Tako smo imali blokade auto-puta, brojne proteste i noćenja ispred Predsedništva, na kraju su dobili mogućnost za pregovore sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a kasnije je mera odložena.
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić za Danas kaže da fiskalne kase ima smisla uvoditi tamo gde država hoće da naplati PDV.
"Dakle, tamo gde postoje veći prometi na dnevnom nivou. Za sve male preduzetnike, čiji godišnji prometi iznose tri do šest miliona dinara i koji kao preduzetnici plaćaju poreze i doprinose, ova mera nema mnogo smisla", objašnjava on.
Rajić dodaje i da oni koji su preko šest miliona vode poslovne knjige, pa se njima može naplatiti i dobit, dok su oni preko osam miliona u PDV-u, pa moraju zaračunati PDV na svakoj fakturi.
"U većini zemalja Evropske unije taksisti i advokati i drugi pružaoci usluga s malim prometima, koji su samozaposleni, nisu u sistemu fiskalizacije. A fiskalizovane su veće advokatske kancelarije i veći prevoznici", naglašava sagovornik beogradskog lista.
Dakle, kako dodaje, u Evropi se dominantno gleda promet koji ostvarujete na godišnjem nivou.
"Većina taksista i advokata spada u najnižu paušalnu osnovu od šest miliona i fiskalizacijom se ne bi nešto naročito dobilo. Samo bi njihove usluge dodatno poskupele, jer su troškovi nabavke, servisiranja i održavanja fiskalne kase, u zavisnosti od modela, između 50.000 i 124.000 dinara godišnje", ukazuje Rajić.
Što se crkve tiče, tu je situacija malo drugačija, kaže on.
"Ona ima značajan promet roba i usluga koji je potpuno u sivoj zoni i država bi trebalo da oporezuje sve ono što se plasira i prodaje na širem tržištu i ne koristi se isključivo za potrebe crkve. Pravo je pitanje odakle crkvenim velikodostojnicima skupoceni automobili i novac da budu investitori i suinvestitori u građevinskim projektima. Poreske uprave u evropskim zemljama ovakve pojave smatraju utajom poreza. Crkva ima prava da ubira svoje prihode, ali mora se znati odakle taj novac dolazi iz legalnih ili ilegalnih izvora", objašnjava Rajić.
Poreski stručnjak Đerđ Pap smatra da država nema snage da određene mere sprovede.
"Neuvođenje obaveze izdavanja fiskalnog računa za određene kategorije poreskih obveznika je čisti oportunizam države, koja ne želi da se sukobi ni sa kim od njih", ukazuje on.
U prošlosti je, kako podseća, bilo više pokušaja da se to uradi, ali svaki put se završilo "porazom države".
"To je posledica činjenice da taksisti izađu na ulice i blokiraju saobraćaj, advokati blokiraju pravosudni sistem a 'pijačari' su, sećate se, blokirali most", objašnjava Pap.
Bez obzira što sve tri profesije govore da iz različitih razloga nije moguće uvesti fiskalne kase, sagovornik Danasa veruje da je "jednodušno mišljenje stručne javnosti da za to nema nikakvog opravdanja".
Predsednik Udruženja Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije Darko Majstorović za Danas navodi da se uvođenje fiskalnih kasa odlaže jer tamo gde organi vlasti osete da je veliki pritisak javnosti i gde su velike pobune, oni popuštaju i odustaju od takvih ideja.
On, takođe, podseća na proteste pijačnih prodavaca.
"Oni su protestovali u Beogradu, ali i u drugim gradovima i zato se tada odustalo od uvođenja fiskalnih kasa, odnosno došlo je do odlaganja. Ako se odlučuje u odnosu na pritiske, znači da ne postoji jasna državna politika vezana za to", smatra Majstorović.
Ipak, on je mišljenja da za ove privrednike ne treba uvoditi fiskalne kase.
"Uvoditi fiskalne kase tim malim prodavcima, koji su u najvećoj meri i uzgajivači tih poljoprivrednih proizvoda, loše je i to znači da će mnogi od njih odsutati od takve vrste prodaje. Neće biti tehnološki osposobljeni da prate taj proces, koji za njih može da bude jako komplikovan", upozorava ovaj sagovornik.
Ceo tekst Danasa o uvođenju fiskalnih kasa čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
4
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
18
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
19
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Komentari 24
Tas
Milovan
mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar