Tim zakonima propisane su kazne za kompanije koje ne ispunjavaju kriterijume o emisiji ugljenika, ljudskim i radničkim pravima.
Katarski ministar energetike Saad al-Kaabi rekao je za Fajnenšel tajms u intervjuu objavljenom danas da će, ako bilo koja država EU uvede kazne za nepoštovanje propisa u obimu koji se spominje u direktivi o korporativnoj dužnoj pažnji, Doha prestati da im isporučuje tečni prirodni gas.
Direktiva, odobrena ove godine, zahteva od većih kompanija koje posluju u EU da provere koriste li njihovi snabdevači prinudni rad ili uzrokuju štetu životnoj sredini, te da protiv takvih preduzmu mere.
Kazne bi iznosile do pet odsto globalnog prometa.
"Ako bih izgubio pet odsto ostvarenog prihoda odlaskom u Evropu, neću ići u Evropu. Ne blefiram“, rekao je Kabi za FT, dodajući da "pet odsto ostvarenog prihoda kompanije 'Katar enerdži' znači pet odsto ostvarenog prihoda države Katar".
Dodao je da je to novac naroda i da niko ne bi prihvatio da bude izgubljen.
Kabi, izvršni direktor državne naftne kompanije Katar enerdži, rekao je da bi EU trebalo temeljno da preispita pomenutu direktivu.
Direktiva je deo šireg skupa zahteva kako bi se kompanije uskladile sa ambicioznim ciljem EU da do 2050. godine postignu nultu emisiju ugljenika. Ali mnoge kompanije su se pobunile, kako unutar tako i van EU, žaleći se da su pravila prestroga i da ih stavljaju u nepovoljan položaj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
predrag
Tj ili ste ozbiljni u tome ili nemojte da maltretirate svet glumeci finocu i odgovornost.
Marko Opovo
Ekonomski sankcionisati nekog, postoje i druge metode.
Evropa ne pada na ucene.
Mihajlo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar