BDP po stanovniku u Crnoj Gori 51 odsto evropskog proseka: Koliki je u Srbiji?

Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 51 odsto proseka EU, pokazuju konačni podaci Eurostata.
BDP po stanovniku u Crnoj Gori 51 odsto evropskog proseka: Koliki je u Srbiji?
Foto: Pixabay
Iz crnogorskog zavoda za statistiku Monstata je saopšteno da je od zemalja članica EU, najveći BDP po stanovniku, prema standardu kupovne moći, zabeležen u Luksemburgu, čiji je nivo više od dva puta iznad proseka EU, i iznosi 237 odsto evropskog proseka, piše Biznis.rs.
Bugarska se nalazi na najnižem nivou sa 64 odsto proseka EU, prenela je agencija Mina.
Od zemalja iz regiona, Hrvatska ima najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći koji iznosi 76 odsto proseka EU, dok se Crna Gora nalazi na drugom mestu na nivou od 51 odsto proseka EU. Srbija se nalazi na nivou od 49 odsto evropskog proseka, Severna Makedonija 41 odsto, dok se Bosna i Hercegovina i Albanija nalaze na nivou od 36 odsto evropskog proseka.
 
Stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku prema standardu kupovne moći, prema konačnim podacima, među zemljama članicama se kretala u rasponu od 70 odsto proseka EU u Bugarskoj i Mađarskoj do 136 odsto proseka EU u Luksemburgu.
 
BDP po stanovniku je uglavnom pokazatelj nivoa ekonomske aktivnosti, dok je stvarna individualna potrošnja alternativni pokazatelj, bolje prilagođen da opiše materijalno blagostanje domaćinstva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • predrag

    24.12.2024 14:03
    Kako rekose alkosi u filmu Poseban tretman:
    Mi smo van konkurencije..

    Salim se, ali prevelike su socijalne razlike ovde.
    Mnogi se razbijaju od putovanja i sl ..
    Vecina radi zabadava.

    Kako Bugarska 64%, Hrvatska 76% EU dohotka po glavi, a mi samo 51%, a imamo taj cuveni 'RAST' ?!
    Naravno, rast imaju najsiromasnije zemlje jer je to 'rast' u odnosu na prakticno 0.
  • Zemlja čudesa

    24.12.2024 13:11
    Besmislena rabota
    Sravnjujete nesravnjivo. BDP Srbije je zasnovan na precenjenim cenama infrastrukturnih objekata koje se finansiraju skupim kreditima, mahnitoj stanogradnji po nerealnim cenama kvadrata i veštačkom kursu dinara. Realni BDP je negde oko polovine ovoga sa čime računate.
  • s one strane duge

    24.12.2024 11:52
    nemamo se skim ni porediti
    da smo birali bolje, pametnije, obrazovanije, umesto ovih kriminalaca bilo bi nam daleko bolje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.