Litijum, bakar, zlato: Mineralne sirovine Srbije privlačne "velikim igračima", a neki bi i rudnik

U napomenama finansijskog izveštaja Rio Tinto Exploration Dunav piše da se "Društvo bavi istraživanjem mineralnih resursa na osnovu odobrenja Ministarstva energetike sa namerom da osnuje rudnik".
Litijum, bakar, zlato: Mineralne sirovine Srbije privlačne "velikim igračima", a neki bi i rudnik
Foto: 021.rs
Rio Tinto Exploration Dunav je, pored Rio Sava Exploration koje se bavi isključivo projektom Jadar, druga firma ovog globalnog giganta registrovana u Srbiji i nezavisne su jedna od druge.
 
Za razliku od Rio Sava, koji je osnovan još početkom 2000-ih, ova druga registrovana je aprila 2018. godine. Šifra delatnosti je eksploatacija minerala, proizvodnja mineralnih đubriva i hemikalija.
 
Magazin Forbes Srbija piše o tome da li Rio Tinto želi i drugi rudnik u Srbiji, šta rade kod Bora i u kakvim su poslovnim vezama sa Ziđinom.
Vlasnik ovog preduzeća je, stoji u napomenama uz finansijski izveštaj, preduzeće Rio Tinto Minerals Development Limited iz Velike Britanije. Ono je, opet, u vlasništvu kompanije Rio Tinto European holding LTD UK.
 
Krajnje vlasništvo vodi do kompanije Rio Tinto PLC, listirane na londonskoj berzi, piše dalje u napomenama.
Na sajtu ove kompanije stoji da Rio Tinto Exploration Dunav, trenutno ne poseduje dozvole za istraživanja minerala. U skladu sa tim ne sprovodi ni aktivnosti na terenu.
 
"Međutim, mi razmatramo sve potencijalne prilike za istraživanje ležišta bakra kako u Srbiji tako i u širem geografskom regionu", piše na sajtu.
 
Na sajtu se dodaje i da oni "kao neoperativni partner u saradnji sa kompanijom Ziđin Majning učestvuju u istraživanjima minerala u određenim delovima istočne Srbije".
 
Dimitrios Kastis, iz kompanije Rio Tinto Exploration Dunav, objašnjava za Forbes Srbija šta ova saradnja znači u praksi.
 
"Naš lokalni tim u Srbiji je 2015. godine, u skladu sa relevantnim propisima Srbije, uspostavio partnerstvo prvo sa Reservoir Minerals, a kasnije sa Nevsun Resources. Onda je Ziđin preuzeo Nevsun u decembru 2018. godine. To smo uradili kako bismo istraživali zlato na tri dozvoljena istraživačka područja u širem području Bora", kaže on.
 
Kastis dodaje da mineralna istraživanja širom sveta imaju veoma nizak procenat uspeha i manje od jedan odsto istraživačkih radova dovodi do otvaranja novog rudnika.
 
"Projekti sa Ziđinom i njegovim filijalama nisu identifikovali dodatna područja od interesa koja bi nas naterala da apliciramo za novu dozvolu za istraživanje mineralnih resursa u bližoj budućnosti. Takođe, nismo podneli prijavu za bilo koju drugu dozvolu za istraživanje minerala u Srbiji ili širem regionu".
 
Prema podacima iz finansijskog izveštaja, Rio Tinto Exploration Dunav imao je tek dva zaposlena u 2023. godini. Poslednje promene na kapitalu desile su se novembra ove godine kada je preduzeće povećalo udeo u kapitalu koji je trenutno 423,2 miliona dinara.
 
Za razliku od 2022. kada je ova firma imala neku poslovnu aktivnost, odnosno 10,36 miliona dinara poslovnih prihoda, u prošloj godini oni ne postoje. Sa druge strane, ukupni prihodi bili su tek 310.000 dinara dok su prošle godine bili 10,9 miliona dinara. Neto gubitak smanjen je u poređenju sa 2022. godinom sa 42,6 miliona na 37,8 miliona dinara.
Ko još traga za bakrom?
 
Izuzev ovih, bakar u Srbiji istražuje i Konstantin Resources čiji vlasnik je registrovan u Australiji, Zlatna reka Resources, iza koje stoji britanski Betoota holding, Electrum discovery, čiji vlasnik je istoimena firma iz Kanade. Tu je i firma Adriatic Metals, čiji vlasnik je, takođe, istoimena firma, registrovana u Velikoj Britaniji.
 
Domaćih kompanija koje imaju firme registrovane za istraživanje i eksploataciju ruda, barem kada je reč o bakru, skoro i da nema.
 
Sa druge strane, nekolicina preduzeća je u rukama fizičkih lica. Tako, primera radi, Balkan phosphate u 100 odstotnom je vlasništvu Dragana Jankovića, a Copper Co doo Dragana Miloševića. Zoran Petrović i Predrag Lukić suvlasnici su beogradske firme Calico Metals.
 
Mineral grupa, takođe registrovana u Beogradu u vlasništvu je Slobodanke Lazarov. Sve ove firme poseduju dozvole resornog ministarstva za istražna prava u Istočnoj Srbiji.
 
Gotovo sve ove firme spadaju u kategoriju mikro preduzeća, i imaju tek jednog ili dvoje zaposlenih.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi

Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.