Rudnik zlata Lece prodat po početnoj ceni od 34,5 miliona evra: Evo ko je kupac

Na licitaciji za prodaju rudnika Lece u stečaju kao pravnog lica učestvovao je jedan ponuđač, koji je prihvatio početnu cenu od 4,05 milijardi dinara ili oko 34,5 miliona evra.
Rudnik zlata Lece prodat po početnoj ceni od 34,5 miliona evra: Evo ko je kupac
Foto: Pixabay
Biznis.rs piše da se radi o kompaniji Mediolanum Invest, koja je još u avgustu, kada su se drugi poverioci pobunili zbog izuzetno visoke cene prodajne dokumentacije od milion evra, jedini otkupio tu dokumentaciju i tako ispunio uslov za učestvovanje na aukciji koja je potom otkazana.
 
Mediolanum Invest je, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u vlasništvu tri fizička lica - Velimira i Danila Jovanovića, kao i Gordane Jovanović Mitić. Delatnost ove kompanije su brokerski poslovi, a u 2023. godini ostvarili su ukupan prihod od četiri miliona evra, uz dobit od 936.000 evra.
Početna cena za rudnik Lece na ovoj licitaciji bila je u vrednosti polovine procenjene vrednosti te kompanije koja je ranije bila deo Koncerna Farmakom MB iz Šapca. Depozit za učešće na ovoj aukciji iznosio je 1,62 milijarde dinara ili oko 1,4 miliona evra.
 
Poverioci, stečajna uprava i vlasnik Koncerna Farmakom MB Miroslav Bogićević sukobili su se upravo oko procene vrednosti rudnika Lece. 
Rudnik Lece je od otvaranja stečaja u maju 2017. godine do 14. avgusta ove godine ostvario priliv od 22,7 milijardi dinara. Najveći deo te sume odnosi se na prilive po osnovu prodaje koncentrata olova i cinka, stoji u nacrtu stečajnog upravnika za 20. deobu.
 
Nusproizvod eksploatacije u rudniku Lece su, inače, srebro i zlato, pa se ova kompanija u javnosti često naziva i "rudnikom zlata". Takođe, samo prošle godine, a prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Lece je ostvario prihod od poslovanja od 34,2 miliona evra.
 
Sa druge strane, procene u koje je nedeljnik Radar imao uvid pokazuju da bi rudnik sam sebe mogao da isplati za manje od godinu i po dana.
 
"Prema analizi konsultantske firme koju je angažovala grupa poverilaca, boljim upravljanjem i organizacijom profit bi mogao značajno da se uveća, da u početku bude od 28 do 30, a kasnije i do 33 miliona evra godišnje ili oko 306 miliona u narednih 10 godina", objavio je Radar uoči licitacije za prodaju rudnika kao pravnog lica iz stečaja.
 
Prodaja ovog stečajnog dužnika jednom je već odložena - i to u avgustu ove godine, kada je Privredni sud u Valjevu prihvatio primedbe poverilaca da je cena po kojoj je prodavana dokumentacija od 1,1 miliona evra previsoka. Za decembarsku licitaciju dokumentacija je koštala milion dinara.
 
Ceo tekst Biznis.rs čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Korisnik

    31.12.2024 04:59
    Lece
    Neko upita što ga nije otkupila država,pa on jeste državno vlasništvo.Mahinacijama posle 2000-te Srbija i građani ostaju bez vredne imovine u svim oblastima i mestima.Prodati rudnik zlata koji će biti plaćen zalogom samog sebe je težak kriminal.
  • milicica

    30.12.2024 02:18
    koji idioti
    prodaju rudnik zlata a da ga ne otkupi drzava i kako su toliki novac zaradili oni koji su ga kupili ma cime se bavili
  • Jasa

    30.12.2024 01:02
    Budućnost
    Samo privatizacija napreduje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi

Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.