Tresla se gora, a nema ni miša: Javnost i dalje ne zna dokle se stiglo u istrazi o dogovaranju cena
Ni posle dva meseca otkako je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak protiv četiri velika trgovinska lanca u Srbiji zbog sumnje na i dogovaranje cena, nema rezultata.
Foto: Pixabay
Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri trgovačke kompanije, nakon što je tokom više meseci pratila kretanje cena za 35 izabranih proizvoda, te konstatovala da su u maloprodajnim lancima za posmatrane proizvode cene identične. Nakon toga, Komisija je za 45 proizvoda tokom avgusta 2024. godine upoređivala cene kod stranaka u postupku, uz dodatak još jednog maloprodavca. Povodom ovog slučaja reagovalo je i Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu koje je otvorilo predistražni postupak.
Koliko se daleko otišlo u u utvrđivanju činjenica da li je nepravilnosti bilo i do kada će taj postupak uopšte trajati, u ovom trenutku nije poznato, piše NIN.
Sporost u utvrđivanju eventualne krivice velikih trgovinskih lanaca izaziva zebnju potrošača da se ovaj proces odvija po principu "tresla se gora, rodio se miš". Odnosno, da od svega na kraju neće biti ništa.
Pored toga, potrošači su nezadovoljni jer je kampanja protiv monopolskog udruživanja najavljena veoma ambiciozno, ali i pored toga do danas nisu dobili odgovor na pitanje koje ih najviše interesuje, a to je da li su oni oštećeni nesavesnim ponašanjem vlasnika najvećih trgovinskih lanaca u zemlji. Takođe se pitaju da li i dalje plaćaju robu po cenama koje su daleko veće od tržišnih i zbog čega je nadležnima potrebno toliko vremena kako bi utvrdili da li su ili ne trgovinski lanci prekršili propise kako bi sebi obezbedili što veći profit.
Komisija: Ne možemo da iznosimo detalje
Šta se dešava sa postupkom protiv četiri trgovinska lanca NIN je pokušao da sazna u Komisiji za zaštitu konkurencije i u Tužilaštvu. Iz Komisije je tom mediju odgovoreno "da u skladu sa načinom rada tela za zaštitu konkurencije, zbog interesa vođenja postupka koji je u toku i zaštite prava stranaka u postupku" ta Komisija ne može da "iznosi detalje, komentariše kao i da prejudicira rokove i svoje postupanje".
"Komisija će blagovremeno obaveštavati javnost o svom postupanju, kao i do sada, na zakonom propisan način", navodi se u odgovoru Komisije za zaštitu konkurencije koji je dostavljen NIN-u.
NIN je poslao pitanja na istu temu i Tužilaštvu, ali nna njih nije odgovoreno. Ono što svakako treba naglasiti je to da postupci za utvrđivanje kršenja konkurencije u Srbiji traju prilično dugo.
Papović: Skeptičan sam da će istraga uroditi plodom
Predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača Vesna Perinčić je izjavila za Euronews Srbija da u našoj zemlji oni mogu da traju između par meseci do par godina. Perinčić je dodala da se takvi postupci dodatno prolongiraju kada se u njih uključi i nadležno tužilaštvo, što se u konkretnom slučaju i desilo.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović ističe za NIN da ga ne iznenađuje što istraga dugo traje jer, prema njegovom mišljenju, Komisija za zaštitu konkurencije nema valjane dokaze da su četiri trgovinska lanca dogovarala cene i time kršila zakonske propise.
"Ako ne postoje dokazi koji bi potvrdili da je došlo do nepravilnosti, rizikuje se da onaj protiv koga je istraga pokrenuta podnese tužbu i dobije je na sudu. Komisija za zaštitu konkurencije istragu vodi na pogrešan način i zbog toga ne može da obezbedi adekvatne dokaze za svoje tvrdnje. Voleo bih da grešim u svojoj proceni, ali sam od samog početka bio skeptičan da će istraga uopšte uroditi plodom", navodi Papović.
Papović smatra da bi Komisija za zaštitu konkurencije trebalo da se pozabavi utvrđivanjem da li postoje dobavljači i trgovci koji imaju povezana preduzeća, kakve su veze među njima, ko su vlasnici i kakve su cene po kojima sklapaju poslove.
"To je način na koji se mogu utvrditi nepravilnosti, odnosno da postoje slučajevi u kojima su dobavljači i trgovinski lanci, ali ne i papirološki, u rukama istih ljudi", ističe Papović.
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" zatražili su hitan izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije o napretku postupka pokrenutog 10. oktobra, obrazloživši to time da "građani koji već trpe konstantan inflatorni pritisak i plaćaju najskuplje životne namirnice u Evropi, imaju pravo da znaju dokle se stiglo sa postupkom i zašto konkretne mere nisu preduzete".
Predsednik tog sindikata Željko Veselinović kaže za NIN da je prošlo dovoljno vremena od pokretanja istrage protiv četiri trgovinska lanca zbog sumnje u dogovaranje cena i da je s obzirom na to ona već trebalo da bude završena, a javnost obaveštena o njenim rezultatima.
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Prava radnika u Srbiji: U procepu između nesavesnih poslodavaca i države koja od toga okreće glavu
04.01.2025.•
1
Mario Reljanović sa Instituta za uporedno pravo ocenjuje da izazovi za radnike ostaju isti i u 2025. godini a to su borba sa nesavesnim poslodavcima i države koja od toga okreće glavu.
Prosečna plata programera u oktobru 282.200 dinara
04.01.2025.•
4
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija saopštilo je da je prema podacima RZS, prosečna plate zaposlenih u IKT sektoru (programera) tokom oktobra 2024. godine iznosila 282.200 dinara.
Vlada o sankcijama NIS-u i danas i sutra: Igrokaz, zastrašivanje ili trenutak da se NIS vrati Srbiji
04.01.2025.•
18
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević zakazao je za sutra u 10 časova sednicu Vlade, nakon što je jedna sednica već održana danas.
Bajatović: Imamo dovoljno gasa, cenu za domaćinstva nećemo menjati
04.01.2025.•
6
Zbog obustave tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu rastu tenzije, pre svega Evropi.
Bajden odbio da proda "US Steel" Japanu: U ime američkih nacionalnih interesa
04.01.2025.•
4
Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden odbacio je ugovor vredan skoro 15 milijardi dolara kojim se predlaže da japanska kompanija za proizvodnju čelika Nipon Stil kupi američku firmu "US Steel".
Udruženja proizvođača malina: Rok za isplatu voća prošao, čekamo novi sastanak sa otkupljivačima
03.01.2025.•
2
Predsednik udruženja malinara "Vilamet" Mileta Pilčević je izjavio da proizvođači malina čekaju novi sastanak sa otkupljivačima tog voća u Ministarstvu poljoprivrede Srbije.
Kupovina stana u 2025. za prosečnog građanina: (Ne)moguća misija ili realnost?
03.01.2025.•
6
Evidentno je da postoji rezervoar tražnje za nekretninama i izvesno je da su one sigurna investicija. Međutim, postavlja se pitanje da li će prosečan građanin u 2025. moći lakše da dođe do stana.
Ministarstvo poljoprivrede apeluje na otkupljivače mleka u Srbiji da ne smanjuju cene
03.01.2025.•
1
Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srbije je apelovalo na otkupljivače mleka da ne smanjuju otkupne cene.
Politika među najvećim dužnicima EPS-a, dug će biti konvertovan u kapital
03.01.2025.•
4
Elektroprivreda Srbije (EPS) je na dan 25. decembar prošle godine od Politike AD Beograd ukupno potraživala 1,384 milijardi dinara.
Belgija pronašla teške metale u smrznutim malinama iz Srbije
03.01.2025.•
13
Belgija je izdala upozorenje da je pronašla kadmijum u smrznutim malinama poreklom iz Srbije.
Šoškić: Moguće da se realizacija kredita za mlade svede na favorizovanje politički podobnih
03.01.2025.•
1
Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Dejan Šoškić rekao je da su krediti Srpske napredne stranke (SNS) za mlade isto što i "mercedes" iz fabrike u Priboju.
NBS: Više od tri miliona korisnika mobilnog bankarstva koristi opiciju za prenos novca
03.01.2025.•
0
Više od tri miliona korisnika aplikacija mobilnog bankarstva u Srbiji koristi uslugu "prenesi", objavila je Narodna banka Srbije.
Gorivo u Srbiji ponovo skuplje: Pogledajte nove cene
03.01.2025.•
13
U narednih sedam dana benzin i evrodizel biće skuplji za po dva dinara u odnosu na prethodni period.
EU računica: Koja zemlja daje najviše novca u zajednički budžet, a koja najviše dobija?
03.01.2025.•
8
Evropska unija omogućava zemljama članicama da u okviru unije postignu i dobiju više nego što bi mogle samostalno.
Cena gasa na najvišem nivou u poslednjih 14 meseci nakon prekida tranzita kroz Ukrajinu
02.01.2025.•
6
Veleprodajna cena gasa porasla je na najviši nivo u poslednjih 14 meseci pošto je Ukrajina onemogućila dalji protok ovog energenta od Rusije do Evrope, piše britanski Gardijan.
Vučić nakon razgovora sa SAD o sankcijama NIS-u: Nemam previše lepih vesti za građane
02.01.2025.•
34
Predsednik Aleksandar Vučić oglasio se nakon telefonskog razgovora sa podsekretarom SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hozeom Fernandezom.
Za "Expo 2027" samo preko tendera prošle godine dato oko 250 miliona evra
02.01.2025.•
6
U aprilu 2024. godine počeo je sa radom segment Expo 2027 na Portalu javnih nabavki.
Devet od deset novih automobila prodatih u Norveškoj bilo električno
02.01.2025.•
4
Devet od deset novih automobila prodatih u Norveškoj prošle godine bilo je potpuno električno, pokazali su podaci o registraciji.
Evropska komisija: Nema problema s gasom nakon prekida tranzita preko Ukrajine
02.01.2025.•
1
Evropska komisija saopštila je da po isteku sporazuma o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine 31. decembra 2024. godine nema problema sa snabevanjem gasom i da su obezbeđene alternativne rute.
Evro pao na najniži nivo u odnosu na dolar u više od dve godine
02.01.2025.•
0
Evro je pao danas na najniži nivo u više od dve godine u odnosu na dolar, podstaknut predstojećim povratkom Donalda Trampa na svetsku scenu koji predviđa politiku koja može da suzbije inflaciju u SAD.
Komentari 18
Pićuka
Srbin
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar