.jpg)
Tresla se gora, a nema ni miša: Javnost i dalje ne zna dokle se stiglo u istrazi o dogovaranju cena
Ni posle dva meseca otkako je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak protiv četiri velika trgovinska lanca u Srbiji zbog sumnje na i dogovaranje cena, nema rezultata.

Foto: Pixabay
Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri trgovačke kompanije, nakon što je tokom više meseci pratila kretanje cena za 35 izabranih proizvoda, te konstatovala da su u maloprodajnim lancima za posmatrane proizvode cene identične. Nakon toga, Komisija je za 45 proizvoda tokom avgusta 2024. godine upoređivala cene kod stranaka u postupku, uz dodatak još jednog maloprodavca. Povodom ovog slučaja reagovalo je i Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu koje je otvorilo predistražni postupak.
Koliko se daleko otišlo u u utvrđivanju činjenica da li je nepravilnosti bilo i do kada će taj postupak uopšte trajati, u ovom trenutku nije poznato, piše NIN.
Sporost u utvrđivanju eventualne krivice velikih trgovinskih lanaca izaziva zebnju potrošača da se ovaj proces odvija po principu "tresla se gora, rodio se miš". Odnosno, da od svega na kraju neće biti ništa.
Pored toga, potrošači su nezadovoljni jer je kampanja protiv monopolskog udruživanja najavljena veoma ambiciozno, ali i pored toga do danas nisu dobili odgovor na pitanje koje ih najviše interesuje, a to je da li su oni oštećeni nesavesnim ponašanjem vlasnika najvećih trgovinskih lanaca u zemlji. Takođe se pitaju da li i dalje plaćaju robu po cenama koje su daleko veće od tržišnih i zbog čega je nadležnima potrebno toliko vremena kako bi utvrdili da li su ili ne trgovinski lanci prekršili propise kako bi sebi obezbedili što veći profit.
Komisija: Ne možemo da iznosimo detalje
Šta se dešava sa postupkom protiv četiri trgovinska lanca NIN je pokušao da sazna u Komisiji za zaštitu konkurencije i u Tužilaštvu. Iz Komisije je tom mediju odgovoreno "da u skladu sa načinom rada tela za zaštitu konkurencije, zbog interesa vođenja postupka koji je u toku i zaštite prava stranaka u postupku" ta Komisija ne može da "iznosi detalje, komentariše kao i da prejudicira rokove i svoje postupanje".
"Komisija će blagovremeno obaveštavati javnost o svom postupanju, kao i do sada, na zakonom propisan način", navodi se u odgovoru Komisije za zaštitu konkurencije koji je dostavljen NIN-u.
NIN je poslao pitanja na istu temu i Tužilaštvu, ali nna njih nije odgovoreno. Ono što svakako treba naglasiti je to da postupci za utvrđivanje kršenja konkurencije u Srbiji traju prilično dugo.
Papović: Skeptičan sam da će istraga uroditi plodom
Predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača Vesna Perinčić je izjavila za Euronews Srbija da u našoj zemlji oni mogu da traju između par meseci do par godina. Perinčić je dodala da se takvi postupci dodatno prolongiraju kada se u njih uključi i nadležno tužilaštvo, što se u konkretnom slučaju i desilo.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović ističe za NIN da ga ne iznenađuje što istraga dugo traje jer, prema njegovom mišljenju, Komisija za zaštitu konkurencije nema valjane dokaze da su četiri trgovinska lanca dogovarala cene i time kršila zakonske propise.
"Ako ne postoje dokazi koji bi potvrdili da je došlo do nepravilnosti, rizikuje se da onaj protiv koga je istraga pokrenuta podnese tužbu i dobije je na sudu. Komisija za zaštitu konkurencije istragu vodi na pogrešan način i zbog toga ne može da obezbedi adekvatne dokaze za svoje tvrdnje. Voleo bih da grešim u svojoj proceni, ali sam od samog početka bio skeptičan da će istraga uopšte uroditi plodom", navodi Papović.
Papović smatra da bi Komisija za zaštitu konkurencije trebalo da se pozabavi utvrđivanjem da li postoje dobavljači i trgovci koji imaju povezana preduzeća, kakve su veze među njima, ko su vlasnici i kakve su cene po kojima sklapaju poslove.
"To je način na koji se mogu utvrditi nepravilnosti, odnosno da postoje slučajevi u kojima su dobavljači i trgovinski lanci, ali ne i papirološki, u rukama istih ljudi", ističe Papović.
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" zatražili su hitan izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije o napretku postupka pokrenutog 10. oktobra, obrazloživši to time da "građani koji već trpe konstantan inflatorni pritisak i plaćaju najskuplje životne namirnice u Evropi, imaju pravo da znaju dokle se stiglo sa postupkom i zašto konkretne mere nisu preduzete".
Predsednik tog sindikata Željko Veselinović kaže za NIN da je prošlo dovoljno vremena od pokretanja istrage protiv četiri trgovinska lanca zbog sumnje u dogovaranje cena i da je s obzirom na to ona već trebalo da bude završena, a javnost obaveštena o njenim rezultatima.
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija od SAD dobila najviše carine u regionu: Ko bi mogao najviše da bude oštećen?
03.04.2025.•
9
Srbija se našla među zemljama kojima su SAD, odlukom predsednika Donalda Trampa, uvele najviše carine.
Tramp posle uvođenja carinskih mera: "Operacija završena, pacijent preživeo"
03.04.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će SAD izaći jače posle uvođenja carinskih mera širom sveta, što je dovelo do pada svetskih berzi i dolara.
Bez profita i investicija EPS propada
03.04.2025.•
3
Protekla zima je bila uočljivo hladnija nego proteklih godina, a lane je leto bilo vrelije nego i jedno do sada.
Dolar pao nakon objave Trampovih carina
03.04.2025.•
3
Vrednost američkog dolara, merena dolarskim indeksom (DXY), pala je danas na najniži nivo za skoro šest meseci.
NIS prošle godine poslovao lošije: Profit upola manji
03.04.2025.•
2
Naftna industrija Srbije završila je 2024. godinu sa više od 18 milijardi dinara neto dobitka, što je znatno manje od 41 milijarde dinara iz prethodne godine, proističe iz finansijskog izveštaja.
Austrija odustaje od keša: Svaka deseta radnja ne prima novčanice ili kovanice
03.04.2025.•
7
Svaka deseta radnja u Austriji više ne prima novčanice ili kovanice, pokazuju podaci iz izveštaja Nacionalne banke.
Reakcije na Trampovu "objavu rata" carinama: Kina najavila oštar odgovor, EU priprema kontramere
03.04.2025.•
8
Kina je oštro osudila najnovije carine koje su SAD uvele na kinesku robu, pozivajući Vašington da ih "odmah ukine" i upozoravajući da će preduzeti "odlučne kontramere".
Tramp uveo carine i ostrvima na kojima žive samo pingvini - ali to nije apsurdno
03.04.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto ostrvu Herd i ostrvima Mekdonald.
Amazon se u poslednjem momentu ponudio da kupi Tiktok
03.04.2025.•
1
Kompanija Amazon je praktično u "pet do 12" ponudila da kupi platformu Tiktok kojoj u subotu, 5. aprila preti zabrana rada na teritoriji SAD jer je kineska.
FOTO, VIDEO: Tramp uveo carine (skoro) svima redom, Srbiji od 37 odsto
03.04.2025.•
69
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu prema kojoj su u ponoć po lokalnom vremenu na snagu stupile "uzvratne carine".
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana je 15. maj
02.04.2025.•
0
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2024. godinu je 15. maj, saopštila je danas Poreska uprava Srbije.
Martinović: Mere praćenja slinavke i šapa biće izmenjene, a nelegalno premeštanje stoke kažnjeno
02.04.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je da mere koje su trenutno na snazi u praćenju zaraznih bolesti slinavke i šapa biti redigovane, a da će nelegalno premeštanje stoke biti kažnjeno.
Đedović Handanović: Krajem 2025. moguć početak gradnje naftovoda između Srbije i Mađarske
02.04.2025.•
5
Ministarka energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je završen deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske.
Padaju u nesvest od loših uslova rada, a ako premaše normu dobiju - aplauz, slatkiš ili sok
02.04.2025.•
14
U Srbiji postoji 1.687 registrovanih fabrika u sektoru tekstila, odeće, kože i obuće, a broj registrovanih zaposlenih u ovoj oblasti je 60.725.
"Jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku"
02.04.2025.•
10
"Sine, jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku."
Poljoprivrednici nisu dobili podsticaj do 1. aprila kako je obećala Vlada Srbije
01.04.2025.•
26
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
Fon der Lajen: EU ima odgovor na američke carine, ali radije bi da pregovara
01.04.2025.•
1
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
4
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
12
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
4
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Komentari 18
Pićuka
Srbin
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar