Tresla se gora, a nema ni miša: Javnost i dalje ne zna dokle se stiglo u istrazi o dogovaranju cena

Ni posle dva meseca otkako je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak protiv četiri velika trgovinska lanca u Srbiji zbog sumnje na i dogovaranje cena, nema rezultata.
Tresla se gora, a nema ni miša: Javnost i dalje ne zna dokle se stiglo u istrazi o dogovaranju cena
Foto: Pixabay
Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri trgovačke kompanije, nakon što je tokom više meseci pratila kretanje cena za 35 izabranih proizvoda, te konstatovala da su u maloprodajnim lancima za posmatrane proizvode cene identične. Nakon toga, Komisija je za 45 proizvoda tokom avgusta 2024. godine upoređivala cene kod stranaka u postupku, uz dodatak još jednog maloprodavca. Povodom ovog slučaja reagovalo je i Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu koje je otvorilo predistražni postupak.
 
Koliko se daleko otišlo u u utvrđivanju činjenica da li je nepravilnosti bilo i do kada će taj postupak uopšte trajati, u ovom trenutku nije poznato, piše NIN
 
Sporost u utvrđivanju eventualne krivice velikih trgovinskih lanaca izaziva zebnju potrošača da se ovaj proces odvija po principu "tresla se gora, rodio se miš". Odnosno, da od svega na kraju neće biti ništa. 
Pored toga, potrošači su nezadovoljni jer je kampanja protiv monopolskog udruživanja najavljena veoma ambiciozno, ali i pored toga do danas nisu dobili odgovor na pitanje koje ih najviše interesuje, a to je da li su oni oštećeni nesavesnim ponašanjem vlasnika najvećih trgovinskih lanaca u zemlji. Takođe se pitaju da li i dalje plaćaju robu po cenama koje su daleko veće od tržišnih i zbog čega je nadležnima potrebno toliko vremena kako bi utvrdili da li su ili ne trgovinski lanci prekršili propise kako bi sebi obezbedili što veći profit.
 
Komisija: Ne možemo da iznosimo detalje
 
Šta se dešava sa postupkom protiv četiri trgovinska lanca NIN je pokušao da sazna u Komisiji za zaštitu konkurencije i u Tužilaštvu. Iz Komisije je tom mediju odgovoreno "da u skladu sa načinom rada tela za zaštitu konkurencije, zbog interesa vođenja postupka koji je u toku i zaštite prava stranaka u postupku" ta Komisija ne može da "iznosi detalje, komentariše kao i da prejudicira rokove i svoje postupanje".
 
"Komisija će blagovremeno obaveštavati javnost o svom postupanju, kao i do sada, na zakonom propisan način", navodi se u odgovoru Komisije za zaštitu konkurencije koji je dostavljen NIN-u.
 
NIN je poslao pitanja na istu temu i Tužilaštvu, ali nna njih nije odgovoreno. Ono što svakako treba naglasiti je to da postupci za utvrđivanje kršenja konkurencije u Srbiji traju prilično dugo. 
 
Papović: Skeptičan sam da će istraga uroditi plodom
 
Predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača Vesna Perinčić je izjavila za Euronews Srbija da u našoj zemlji oni mogu da traju između par meseci do par godina. Perinčić je dodala da se takvi postupci dodatno prolongiraju kada se u njih uključi i nadležno tužilaštvo, što se u konkretnom slučaju i desilo.
 
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović ističe za NIN da ga ne iznenađuje što istraga dugo traje jer, prema njegovom mišljenju, Komisija za zaštitu konkurencije nema valjane dokaze da su četiri trgovinska lanca dogovarala cene i time kršila zakonske propise.
 
"Ako ne postoje dokazi koji bi potvrdili da je došlo do nepravilnosti, rizikuje se da onaj protiv koga je istraga pokrenuta podnese tužbu i dobije je na sudu. Komisija za zaštitu konkurencije istragu vodi na pogrešan način i zbog toga ne može da obezbedi adekvatne dokaze za svoje tvrdnje. Voleo bih da grešim u svojoj proceni, ali sam od samog početka bio skeptičan da će istraga uopšte uroditi plodom", navodi Papović.
 
Papović smatra da bi Komisija za zaštitu konkurencije trebalo da se pozabavi utvrđivanjem da li postoje dobavljači i trgovci koji imaju povezana preduzeća, kakve su veze među njima, ko su vlasnici i kakve su cene po kojima sklapaju poslove.
 
"To je način na koji se mogu utvrditi nepravilnosti, odnosno da postoje slučajevi u kojima su dobavljači i trgovinski lanci, ali ne i papirološki, u rukama istih ljudi", ističe Papović.
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" zatražili su hitan izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije o napretku postupka pokrenutog 10. oktobra, obrazloživši to time da "građani koji već trpe konstantan inflatorni pritisak i plaćaju najskuplje životne namirnice u Evropi, imaju pravo da znaju dokle se stiglo sa postupkom i zašto konkretne mere nisu preduzete".
 
Predsednik tog sindikata Željko Veselinović kaže za NIN da je prošlo dovoljno vremena od pokretanja istrage protiv četiri trgovinska lanca zbog sumnje u dogovaranje cena i da je s obzirom na to ona već trebalo da bude završena, a javnost obaveštena o njenim rezultatima.
 
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    03.01.2025 17:36
    Država ima veliki priliv na osnovu PDV-a i visokih cena. Njoj to odgovara.
  • Srbin

    03.01.2025 16:38
    Derikože
    Svaki dan druge cene.Nemamo ni za gaće.I moram da se iseljavam za Maldive.Tamo ne treba ništa.Bravo za ekonomiste i vlasnike lanaca jer joṣ̌ malo ćemo jesti travu.
  • Slucaj

    03.01.2025 13:03
    Kada bi ljudi dobro ziveli poceli bi da razmisljaju o vladavini prava i tim glupostima. Zato lepo svako malo podignu minimalac, penzije i plate u javnom sektoru, slikaju se za tv, a posle kao trgovci deru marzama. I uvek na istom. Misli kako da prezivis.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija