
Mali: Građani će ove godine videti prve objekte za Ekspo 2027
Radovi na izgradnji objekata za Ekspo 2027. teku po planu i građani će tokom ove godine moći da vide prve objekte, tvrdi ministar finansija Siniša Mali.

Foto: 021.rs
"Već sada mogu da se vide stubovi novih sajamskih hala koji su potpuno završeni, a kada je reč o Nacionalnom stadionu završeni su svi šipovi. U martu i aprilu moći će da se vide i završeni krovovi, a nakon toga kreće uređenje unutra", rekao je Mali za Tanjug.
Dodao je da se u junu 2023. godine krenulo sa zelene livade, a da je sada ovo gradilište najveće u Evropi.
Prema njegovim rečima, novac za izgradnju objekata je obezbeđen.
"Za one koji ne znaju, mi smo već emitovali jednu obveznicu od 120 milijardi dinara odnosno milijardu evra, koliko očekujemo da će nas koštati izgradnja Ekspa. Taj novac je već na računu. Kada kažem da na računu imamo pet milijardi evra, deo toga je izdvojen za Ekspo. Dakle, novac je osiguran", naglasio je Mali.
Istakao je da možda prvi put u istoriji nemamo problema kada je reč o finansiranju projekta.
"Za sve što smo planirali da na Ekspu uradimo ove godine novac se već nalazi u budžetu za 2025. Novac imamo, ali su rokovi kratki, pošto u decembru sledeće godine ključeve paviljona moramo da uručimo učesnicima Ekspa, tako da za dve godine sve moramo da završimo kako znamo i umemo", rekao je ministar Mali.
Naglasio je da radovi za sada teku dobro i naveo da dnevno na gradilištu radi 1.500 radnika, kao i da se tamo nalazi i 250 jedinica razne opreme.
Mali je rekao Tanjugu da se na tom prostoru mnogo gradi, sajamski prostor, veliki Nacionalni stadion, 1.500 stanova koji za dve godine moraju da budu završeni i potpuno opremljeni, zatim potpuno nova infrastruktura, odnosno kanalizaciona i vodovodna mreža, trafostanice, toplotna i putna mreža, nova petlja na obilaznici - sve u roku od dve godine.
"To su ogromni građevinski projekti, ogromni građevinski poduhvati koji potpuno menjaju taj deo Beograda i Srbije i daju podstrek za dalji rast nakon 2027. godine. Svi radovi su u toku, a novac za realizaciju ove velike, najveće razvojne šanse za Srbiju je u potpunosti obezbeđen", poručio je Mali.
Kompleks Ekspo prostiraće se na 25 hektara i između ostalog će obuhvatiti savremeni, moderni sajamski kompleks, Nacionalni fudbalski stadion sa 52.000 mesta, novi Beogradski sajam, Akvatik centar i rezidencijalni kompleks sa 1.500 stanova, nove gradske bulevare sa svim pratećim instalacijama u dužini od 10 kilometara, javne parkinge sa 9.000 parking mesta.
Predviđena je i gradnja dvokolosečne pruge u dužini od 18 kilometara.
Izložba Ekspo 2027. "Igrajmo za čovečanstvo: Sport i muzika za sve" biće održana u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Najbogatija žena u Indoneziji za samo tri dana ostala bez 3,6 milijardi dolara: Šta se desilo?
19.03.2025.•
0
Najbogatija žena u Indoneziji Marina Budiman koja je na čelu najvećeg loklanog operatera centara podataka "DCI Indonezija" izgubila je 3,6 milijardi dolara za samo tri dana.
Ruski maloprodajni lanac Fiks prajs stiže u Srbiju
19.03.2025.•
7
Ruski maloprodajni lanac Fiks prajs (Fix Price) priprema se za ulazak na srpsko tržište i planira da otvori nekoliko prodavnica u Srbiji do kraja 2025.
Srbija tražila dodatno odlaganje sankcija NIS-u
19.03.2025.•
0
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da postoji mogućnost dodatnog odlaganja rokova za uvođenje američkih sankcija NIS-u.
"Audi" će otpustiti 7.500 radnika
19.03.2025.•
4
Proizvođač luksuznih automobila "Audi", koji je u vlasništvu grupacije "Folksvagen", do 2029. godine će ukinuti 7.500 radnih mesta u Nemačkoj.
Simens će otpustiti više od 6.000 radnika zbog pada potražnje
19.03.2025.•
1
Nemačka industrijska kompanija Simens saopštila je da namerava da otpusti više od 6.000 zaposlenih širom sveta, uglavnom u svom vodećem odeljenju za digitalizaciju fabrike.
Šest najvećih banaka u Srbiji prošle godine imalo profit od 1,1 milijarde evra - najviše od kamata
18.03.2025.•
3
Šest najvećih banaka Srbiji ostvarilo je 2024. godine neto dobit od 1,1 milijarde evra, što je 30 odsto više nego u 2023. godini.
Dok državu potresaju protesti, ona se zadužila za više od milijardu evra - a planira još
18.03.2025.•
13
Srbija je u momentu velikih protesta i blokada u zemlji odlučila da više od tri puta proširi emisije državnih hartija od vrednosti i zaduži se na tržištu preko dinarskih desetoipogodišnjih obveznica.
Hrvatski ministar: JANAF bi mogao da otkupi ruski udeo u NIS-u
17.03.2025.•
11
Ministar privrede Hrvatske Ante Šušnjar ocenio je da bi Jadranski naftovod (Janaf) mogao da kupi ruski udeo u Naftnoj kompaniji Srbije kojoj, zbog ruskog suvlasništva, prete američke sankcije.
Tramp nema nameru da ublaži carine na čelik i alimunijum
17.03.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da nema nameru da ublaži carinske mere od 25 odsto koje su nametnute američkim trgovinskim partnerima na čelik i aluminijum.
Folksvagen prodao više kobasica nego automobila
16.03.2025.•
2
Karivurst je kultna ulična hrana u Nemačkoj - kobasica sa posebnim kečapom i mnogo karija. Jednako je legendaran karivurst u radničkim kantinama automobilskog giganta Folksvagena.
NBS objavila maksimalne kamatne stope na kredite: Važe do 31. maja
15.03.2025.•
0
Narodna banka Srbije objavila je maksimalne kamatne stope na kredite koje će važiti do 31. maja.
Izdato manje građevinskih dozvola u odnosu na prošlu godinu, najviše se gradi u Beogradu
14.03.2025.•
1
U Srbiji je u januaru ove godine izdato 1.526 građevinskih dozvola, što je 5,5 odsto manje u odnosu na januar 2024. godine.
Gorivo pojeftinilo: Pogledajte kolike su sada cene dizela i benzina
14.03.2025.•
4
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova do sledećeg petka, 21. marta.
NBS: Referentna kamatna stopa i dalje 5,75 odsto
13.03.2025.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, saopštila je NBS.
Pavle Petrović (SANU) o protestima: Gubici koji se možda dese zanemarljivi su prema mogućim dobicima
13.03.2025.•
2
Član SANU Pavle Petrović ocenio je da su bilo kakvi gubici za koje kaže da se do sada nisu desili ali da mogu da se dese ukoliko protesti potraju - zanemarljivi prema dobicima, kao njihov rezultat.
"Sloga": Sutra neće biti štrajka na Aerodromu "Nikola Tesla", prihvaćeni zahtevi sindikata
13.03.2025.•
4
Sindikat "Sloga" Aerodroma "Nikola Tesla" saopštio je da njegovi članovi sutra neće štrajkovati, kako je bilo najavljeno, pošto je njihov poslodavac prihvatio zahteve tog sindikata o povećanju zarada.
NBS prodala 745 miliona evra za dva meseca: Šta je uzrok veće tražnje za devizama?
13.03.2025.•
4
Za prva dva meseca ove godine Narodna banka Srbije prodala je 745 miliona evra intervenišući na međubankarskom deviznom tržištu "kako bi očuvala relativnu stabilnost kursa dinara prema evru".
Devizne rezerve NBS manje nego u januaru
13.03.2025.•
6
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju februara bile su na nivou od 28,79 milijardi evra, što je 225,3 miliona evra manje nego na kraju januara, objavila je NBS.
Međugodišnja inflacija u februaru 4,5 odsto
12.03.2025.•
1
Međugodišnja inflacija u Srbiji u februaru ove godine bila je 4,5 odsto, a mesečna 0,5 odsto.
Povećanje carina SAD na čelik i aluminijum stupilo na snagu, EU uvodi carine na američku robu
12.03.2025.•
3
Evropska komisija saopštila je da će od 1. aprila primeniti proporcionalne carine na niz američkih proizvoda, kao odgovor na američko povećanje carina od 25 odsto na čelik i aluminijum.
Mali: Prijavljivanje za kredite za stanove za mlade od 14. marta
11.03.2025.•
15
Mladi u Srbiji, starosti od 20 do 35 godina, će od 14. marta moći da se u poslovnim bankama prijavljuju za subvencionisane kredite ta stanove, najavio je ministar finansija Siniša Mali.
Komentari 40
Sale
Boki
Serpiko
Teraju "svoju" pricu, trljaju ruke jer znaju da ce im se velika lova sliti u dzepove, a onda kud koji po svetu pa ne dopadnu zatvora.
Za to vreme, nepismeni, babe i sl.im klicu i velicaju.
Srbija ce se dugo opravljati od ovih stetocina, a bilo bi mnogo lakse ako bi svi oni dopali dugogodisnje robije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar