![Nezaposlenost u EU: Najmanja u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj Nezaposlenost u EU: Najmanja u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj](/images/f462230f4e4289784e8469f2babda8fd/300x175_EU_zastava_pixabay.jpg)
Na birou više od 354.000 nezaposlenih: Ko najteže, a ko najlakše dolazi do posla?
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) u novembru 2024. registrovano je 354.038 nezaposlenih osoba, što je za 8,5 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.
![Na birou više od 354.000 nezaposlenih: Ko najteže, a ko najlakše dolazi do posla? Na birou više od 354.000 nezaposlenih: Ko najteže, a ko najlakše dolazi do posla?](https://www.021.rs//images/c5e3fb9d31cd8a0b458ca9e3c4a690f6/razgovor_posao_pxb.jpg)
Foto: Pixabay
Najviše je osobe bez stečenog osnovnog obrazovanja i vaspitanja i sa niskim nivoom kvalifikacija.
U odnosu na novembar 2023. godine, broj nezaposlenih na evidenciji je smanjen za 32.803, rečeno je za N1 u NSZ.
Na evidenciji NSZ najviše su zastupljene osobe bez stečenog osnovnog obrazovanja i vaspitanja i sa niskim nivoom kvalifikacija: frizerski manipulant, pomoćni konfekcionar, pomoćnik bravara, šivač tekstila i drugi.
Zatim, kako su rekli, slede osobe sa srednjim nivoom kvalifikacija: ekonomski tehničar, prodavac, maturant gimnazije, mašinski tehničar, automehaničar i drugi.
Sa višim i visokim nivoom obrazovanja najviše su zastupljeni: diplomirani pravnik, diplomirani ekonomista, doktor stomatologije, strukovni vaspitač, strukovni fizioterapeut i drugi.
Šta poslodavci traže?
Kako kažu u NSZ, poslodavci najčešće iskazuju potrebu za kandidatima koji imaju konkretno radno iskustvo, izraženu motivaciju i koji mogu odmah da budu uključeni u proces rada, ali su takođe spremni da angažuju i kandidate koji iskazuju zainteresovanost da uče i da se usavršavaju, ukoliko im to poslovni procesi dozvoljavaju.
"Zahtevaju se dobra profesionalna znanja i iskustva, posedovanje odgovarajućih licenci, znanje rada na računaru, poznavanje stranog jezika (najčešće engleskog i nemačkog), fleksibilnost, prilagodljivost, spremnost na timski, pa i prekovremeni rad, ali i kreativnost i konstantni rad na novim idejama koje bi privrednika izdvojio od konkurencije", navode u NSZ.
Povećanje digitalizacije na tržištu rada, kako ističu, poslednjih godina diktira trendove, dovodi eventualno do povećane potražnje za digitalnim veštinama.
Ko najkraće čeka na posao?
Kada su u pitanju profili višeg nivoa obrazovanja, najtraženija zanimanja u periodu januar – novembar 2024. godine su: IT stručnjaci, diplomirani građevinski inženjer, projekt menadžer, diplomirani mašinski inženjeri, inženjeri elektrotehnike, diplomirani ekonomisti, diplomirani pravnici, vaspitač predškolske dece, nastavnik matematike, nastavnik razredne nastave, dizajner, nastavnik engleskog jezika…
"Ovo su visokoobrazovni profili koji najbrže dolaze do posla, odnosno imaju najveće šanse za zapošljavanje na tržištu rada", navode u NSZ.
Kada su u pitanju profili nižeg i srednjeg nivoa obrazovanja, najlakše dolaze do posla tesari, čistači prostorija (hotela, kancelarija, toaleta), manuelni radnici za niskogradnju, operateri na linijama za automatsku proizvodnju, kao i armirači.
Takođe, među onima koji najlakše dolaze do posla su i kuvari, zidari, magacioneri, zavarivači-bravari, prodavci u maloprodaji, poljoprivredni radnici za mešovite kulture, pomoćnici armirača, berači i sakupljači voća, povrća, šumskih plodova, lekovitog bilja.
Među profilima koji su traženi su betonirac, građevinski tehničar, operater gumar kalandrista, programer, rudarski tehničar, medicinska sestra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ko najviše duguje EPS-u od preduzeća i firmi: Objavljen prvi izveštaj u 2025.
12.02.2025.•
0
Najveći dužnici Elektroprivrede Srbije (EPS) nagomilali su od kraja decembra prošle godine do 27. januara 2025. još oko pola milijarde dinara duga.
United media: SBB prodat, N1 i Nova će biti vidljivi, Arena preuzima prenose Sport kluba
12.02.2025.•
50
United media zvanično je jutros saopštila ono što se nagađa mesecima, a to je da je prodat kablovski operater SBB.
NBS: Devizne rezerve smanjene u januaru
11.02.2025.•
0
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju januara bile oko 29,12 milijardi evra i u odnosu na kraj decembra smanjene su za 276,1 milion evra, saopštila je NBS.
Nove Trampove odluke: Povećao carine na uvoz čelika i aluminijuma, vratio plastične slamčice
11.02.2025.•
3
Predsednik SAD Donald Tramp odlučio je sinoć da ukine izuzeća i bescarinske kvote na carine na čelik uvedene 2018. godine, što znači da će carina na uvezeni čelik iznositi najmanje 25 odsto.
Meta počinje da deli hiljade otkaza
11.02.2025.•
3
Kompanija Meta počela je da obaveštava zaposlene u SAD o otkazima, što bi do kraja meseca trebalo da dovede do gašenja hiljada radnih mesta.
Profesor Ekonomskog fakulteta: Bojkot kupovine neće dugoročno sniziti cene
10.02.2025.•
13
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Goran Petković kaže da poziv na bojkot kupovine u pet trgovačkih lanaca neće imati dugoročne efekte na spuštanje visokih cena.
Klimatske promene i niske otkupne cene uništavaju tržište meda: Pčele stradaju, falsifikati cvetaju
09.02.2025.•
2
Promena klime, niža otkupna cena meda, i veliki broj falsifikata na tržištu su problemi s kojima se bore pčelari.
Srbija dobila pravilnik za korišćenje "letećih taksija"
09.02.2025.•
55
Direktorat civilnog vazduhoplovstva (DCV) ažurirao je 17. januara Pravilnik o uslovima za obavljanje vazdušnog saobraćaja sa novom regulativom.
Ovo je deset najskupljih modela automobila uvezenih u Srbiju: Najskuplji plaćen 570.000 evra
09.02.2025.•
14
U Srbiju je u 2024. uvezeno 346 putničkih vozila čija je vrednost veća od 100.000 evra.
Veliko interesovanje za gradnju zelenih solarnih elektrana: Vetroparkovi popularni u južnom Banatu
08.02.2025.•
1
Prijavljivanje za drugi krug aukcija za gradnju postrojenja zelene energije je završeno a prema rečima savetnika u ministarstvu energetike, interesovanje je veliko, naročito za solarne elektrane.
U Srbiji dvostruko veći uvoz polovnih automobila nego prodaja novih
08.02.2025.•
24
Prodaja novih vozila u Srbiji u 2024. godini porasla je deset odsto, što je najbolji rezultat u poslednjih pet godina, saopštila je Srpska asocijacija uvoznika i delova.
Saradnica MAT-a: U NIS od 2008. godine investirano četiri milijarde evra
07.02.2025.•
4
Primena sankcija protiv Naftne industrije Srbije će početi 27. februara, a odgovor na zvaničan zahtev američkom Ministarstvu za finansije za njihovo odlaganje na 90 dana, još nije stigao.
Izbegavanje sankcija NIS-u: Manevar vredan truda
07.02.2025.•
11
SAD su 10. januara donele odluku o uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Objavljene nove cene goriva
07.02.2025.•
8
Objavljene su nove cene goriva, koje će važiti od danas u 15 časova.
Vlada Srbije donela rešenje o uvećanju budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto
06.02.2025.•
6
Vlada Srbije donela je na današnjoj sednici rešenje kojim se obezbeđuje 12,01 milijardi dinara za visoko obrazovanje i studentski standard.
Radnicima Benetona u Nišu najavljeno zatvaranje fabrike
06.02.2025.•
13
Radnici niške fabrike Beneton juče su saznali da će ostati bez posla i da će proizvodnja biti zatvorena do aprila, a o tome da li će dobiti otpremnine ili drugi posao nemaju informacije.
Grade se i plaćaju da bi bili srušeni: Paviljoni za Ekspo će biti uklonjeni nakon izložbe
06.02.2025.•
30
Paviljoni na beogradskom Ekspu 2027. biće srušeni po završetku izložbe, a ko će i šta tamo graditi, ne zna se.
Bojkot smanjio promet trgovinskim lancima za trećinu
05.02.2025.•
36
Poreska uprava objavila je nove informacije iz kojih se vide efekti bojkota pet trgovinskih lanaca.
Gasi se još jedan nekadašnji jugoslovenski gigant - Varteks
05.02.2025.•
8
Nekadašnji gigant regionalne tekstilne industrije Varteks iz hrvatskog Varaždina nakon više od sto godina obustavio je proizvodnju, objavio je stečajni upravnik te kompanije.
Stručnjaci za energetiku: Sankcije NIS-u nelogične, verujemo da će biti odložene
04.02.2025.•
12
Sankcije SAD prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) ekonomski nisu logične, kaznila bi se Srbija, a ne Rusija, što je bio njihov cilj, kažu stručnjaci za energetiku.
Dečji dodatak od januara 4.300 dinara
04.02.2025.•
10
Osnovni iznos dečjeg dodatka koji se isplaćuje roditeljima i starateljima po detetu od 1. januara je 4.299,63 dinara, a za samohrane roditelje i staratelje je za 30 odsto veći i iznosi 5.589,5 dinara.
Komentari 11
Професор
/
https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/398167/Stecaj-u-Srbiji-u-proseku-traje-duze-od-tri-godine-Novi-Sad-drugi-po-broju-postupaka.html
da ne zaboravimo da zakon smrdije ne dozvoljava da imate uvid u to da li vam poslodavac redovno uplacuje dazbine vec mozete videti samo za proslu godinu i to tek tamo od juna
Дрндоје
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar