Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?

U deviznim rezervama Narodne banke Srbije (NBS), početkom poslednjeg meseca prošle godine nalazilo se 47,9 tona zlata.
Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Njihovo učešče u ukupnim deviznim rezervama zemlje je bilo 13,4 odsto što je preko šest puta više nego krajem jula 2012, podaci su centralne banke Srbije.
 
NBS navodi da se nalazi među bankama s najvećim procentualnim učešćem zlata u deviznim rezervama u širem regionu i da zlato redovno kupuju iz domaće proizvodnje odnosno od kompanije Srbija Ziđin Koper (Serbia Zijin Copper) koja je preuzela RTB Bor 2018.
Podaci NBS pokazuju i da je od te kompanije, centralna banka Srbije od početka 2024. kupila 2,9 tona zlata, a da je od 2018. godine, otkad je Srbija Ziđin Koper preuzeo RTB Bor, kupila 10,4 tona zlata.
 
NBS je prema objavljenim podacima početkom jula 2024. kupila i pet tona zlata u inostranstvu, tako da su od početka prošle godine zlatne rezerve povećane za 7,9 tona.
 
Od 2019. godine NBS je navela i da je na međunarodnom tržištu kupila ukupno 17 tona zlata.
Kupljeno zlato je kako naglašavaju najvišeg kvaliteta i finoće i ima sve odlike u skladu sa međunarodnim standardom LGDS (London Good Delivery Standard) koji garantuje visoku finoću zlata od najmanje 99,5 odsto zlata.
 
Centralna banka Srbije ističe i da je kupovina zlata iz domaće proizvodnje važna jer NBS na taj način povećava devizne rezerve, odnosno prilikom kupovine zlata u zemlji plaćanje se vrši u dinarima, dok se u slučaju kupovine zlata u inostranstvu plaćanje vrši u devizama i ne dolazi do promene nivoa deviznih rezervi, već samo do promene njihove strukture.
 
Podseća se i da je NBS i do sada otkupljivala sve zlatne poluge ponuđene od strane kompanije Srbija Ziđin Koper iz Bora i da su one bile prosečne težine 12,5 kilograma.
 
Ugovornim odnosom između NBS i kompanije Srbija Ziđin Koper predviđeno je da NBS ima pravo preče kupovine zlata koje ta kompanija proizvede u obliku zlatnih poluga, odnosno da je obaveza te kompanije da centralnoj banci ponudi celokupnu količinu proizvedenog zlata u obliku zlatnih poluga.

NBS ističe i da sve zlato od jula 2021. godine čuva u svojim trezorima u Srbiji jer, kako je ranije saopšteno, centralna banka Srbije nastojala je da poveća raspoloživost i sigurnost zlatnih rezervi u periodima krize i neizvesnosti a u skladu s praksom repatrijacije zlata i drugih centralnih banaka u matične zemlje.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sale

    09.01.2025 09:11
    Po uzoru na kralja izdajnika koji je zbrisao sa zlatnim polugama i od njih živeo luksuzno do kraja života, tako se i hulja obezbeđuje za svoju odstupnicu.
  • Zeze

    09.01.2025 09:00
    Zlati koje sija
    Vec sam sebi postajem dosadan pa opet koliko su nasa braca kinezi izneli iz zemlje pa naravno da nece topiti u srbiji vec ovako lapu lapu sa domacim izdajnicima lepo se oskar ugradio a bia vojska tuzilastvo sudstvo znaju a cute tajni ugovori samo reset se blizi letece perje a i avioni
  • pobogu

    09.01.2025 08:53
    "Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?"


    Nula grama, kladim se u bilo sta - ovi bolesnici su prepohlepni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Pokrenuta istraga o 2,6 miliona Teslinih vozila

Američka administracija za bezbednost saobraćaja otvorila je istragu o 2,6 miliona vozila kompanije Tesla zbog izveštaja o udesima za koje se sumnja da su izazvani sistemom za daljinsku kontrolu.

Indonezija primljena u BRIKS

Indonezija je primljena u BRIKS savez ekonomskih zemalja u razvoju kao punopravna članica, saopštio je Brazil kao predsedavajuća zemlja.