Stručnjaci za energetiku o sankcijama NIS-u: Posledice će biti jasnije kada se odluka precizira
Stručnjaci za energetiku ističu da ne mogu sa sigurnošću da ocene posledice uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije zbog nepreciznosti te odluke, ali kažu da je ta odluka bez presedana.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Stručnjaci za energetiku ističu da ne mogu sa sigurnošću da ocene posledice uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije zbog nepreciznosti te odluke, ali kažu da je ona bez presedana i da bi posledice po snabdevanje tržišta naftnim derivatima u Srbiji mogle biti ogromne.
Prema rečima eksperta za energetiku Miloša Zdravkovića, zvanično obrazloženje da su sankcije uvedene da bi se sankcionisala ruska sposobnost da finansira rat u Ukrajini ne može se prihvatiti jer činjenice govore drugačije.
"Ovo je odluka bez presedana, slede problemi sa snabdevanjem tržišta u Srbiji naftom i derivatima ako se ništa ne promeni", rekao je Zdravković.
On je dodao da je profit koji ostvaruju ruske firme Gasprom i Gasprom njeft, koje poseduju 56,15 odsto vlasništva u NIS-u, minoran u odnosu na prihode koje ostvaruju veće kompanije u Rusiji, a koje nisu pod sankcijama.
"Jedna ruska kompanija izvozi u Kinu dnevno dva miliona barela nafte koju ta zemlja koristi, a ne reeksportuje. U Indiju izvozi 2,1 milion barela, pa je ta zemlja zahvaljujući tome prošlog meseca bila veći snabdevač Evrope nego Saudijska Arabija. Zbog toga je priča da se sankcijama preko NIS-a kažnjava ruski budžet, smešna", rekao je Zdravković.
Zdravković takođe kaže da je ruska firma Novatek drugi izvoznik tečnog naftnog gasa u Evropu, posle Norveške.
U pojedinim periodima kada su, kako je rekao, Amerikanci imali problema sa gasom uvozili su ga i oni iz Rusije, iako imaju veću sposobnost za izvoz gasa od Rusije, pa čak i nafte, ali je aktuelni predsednik Džo Bajden zbog zelene agende zabranio rudarenje i eksploataciju nafte i gasa u Nevadi.
Nedavno je, rekao je Zdravković i kompaniji Šel zabranio rudarenje na obali Pacifika, na 2,5 miliona kvadratnih kilometara, što bi povećalo američku proizvodnju nafte od 12 do 14 odsto.
Problem za novog američkog predsednika Donalda Trampa je, prema njegovim rečima, što po američkom zakonu iz 1952. predsednik bez odobrenja Kongresa, odnosno Senata ne može da poništi odluku prethodnika koja je vezana za zaštitu životne sredine.
"Računam da će EU zaštititi svoju članicu Hrvatsku od zabrane transporta nafte naftovodom Janaf koji snabdeva NIS sirovom naftom, što čini 74 odsto prometa i od čega ta kompanija ima godišnji prihod od 60-64 miliona dolara", rekao je on.
Istakao je da ako se ipak EU priključi američkim sankcijama i prinudi Hrvatsku da ih primeni NIS će ostati bez 82 odsto sirove nafte za preradu.
Privatne benzinske pumpe Helenik petroleum, OMV i Mol ne mogu, prema njegovim rečima, da snabdeju tržište Srbije jer su i one derivate kupovale od NIS-a, iz rafinerije u Pančevu.
"Mi imamo rezerve nafte za 80 dana, a šta posle toga. Druga stvar je to što ne znam zašto bi ruske kompnije pristale da prodaju svoj udeo u NIS-u kada za sankcije nema pokrića u međunarodnom pravu. Verujem da će one odbiti da ga prodaju", rekao je Zdravković.
On je rekao da veruje da će Gasprom i Gasprom njeft odbiti da Srbiji prodaju njihov udeo i da Srbija ne može na silu da preuzme akcije od "države koja ne samo da je sila, već je nukleaklerna sila".
On kaže da će odluka o sankcijama svakako potkopati imidž Amerike u svetu.
Stručnjak za energetiku Željko Marković rekao je da se u dokumentu na sajtu američkog Ministarstva finansija ne mogu saznati detalji da li se sankcije odnose na većinsko vlasništvo ruskih firmi ili celokupno vlasništvo, pa je teško prognozirati i posledice.
Osim toga nejasno je, kako je rekao i na koji način bi se sprovela finansijska transakcija kupo-prodaje u slučaju da država Srbija odluči da kupi deo ili celokupno vlasništvo ruskih firmi u NIS-u.
"Pre svega pitanje je da li bi ruske firme prodale njihov udeo u NIS-u, a drugi problem je što bi i u slučaju nasilnog preuzimanja to izazvalo posledice po snabdevaje Srbije gasom preko Tursrkog toka", rekao je Marković.
Ministarstvo finansija SAD je juče objavilo odluku o sankcijama prema NIS-u u okviru novog paketa sveobuhvatnih mera protiv niza pravnih i fizičkih ruskih lica u vezi s ratom u Ukrajini.
To Ministarstvo je navelo da je merama protiv Gasprom njefta i Surgutneftgasa pojačalo sankcije Rusiji, ciljajući na rusku proizvodnju i izvoz nafte kao primarni izvor prihoda.
Sankcije obuhvataju i više od 180 brodova i desetina trgovaca naftom, vršilaca usluga naftnih polja, osiguravajućih kompanija i zvaničnika energetike Rusije i njihovih saradnika u svetu.
Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verme rekao je danas Beogradu, gde je razgovarao sa predsednikom Aleksandrom Vučićem o strateškom dijalogu Srbije sa SAD, ali i o sankcijama prema NIS-u, da neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju ako se ukloni rusko vlasništvo u vlasničkoj strukturi NIS-a.
On je naveo da je NIS jedna od 2.000 sankcionisnih firmi i da je cilj da se iz njih ukloni vlasništvo Rusije i da su sa predsednikom Aleksandrom Vučićem razgovarali kako da se izvede ta promena.
Vučić je rekao da ima dosta nejasnoća u odluci, da će tražiti razjašnjenje i duži rok za sprovođenje odluke, ali da Srbija ima rezerve nafte i gasa za oko tri meseca.
Naveo je i da Srbija neće na silu nacionalizovati udeo ruskih kompanija u NIS-u.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kako da sačuvate novac tokom januara a možda i februara: Plansko budžetiranje i štednja
11.01.2025.•
0
Januar je poznat kao "najduži" mesec u godini pa je potrebno uštedeti koji dinar posle praznične euforije i potrošačke groznice.
Javni dug Srbije na kraju novembra iznosio 38 milijardi evra
11.01.2025.•
18
Javni dug Srbije na kraju novembra prošle godine iznosio je oko 38,39 milijardi evra, što je bilo 46,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
NIS: Poslovanje se u ovom trenutku odvija neometano, analiziraćemo sve posledice sankcija
10.01.2025.•
2
Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je večeras da se poslovanje te kompanije u ovom trenutku, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano.
Gaspromnjeft: Nastavljamo da radimo
10.01.2025.•
2
Kompanija "Gaspromnjeft" saopštila je da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna.
Amerikanci dodali NIS na listu sankcionisanih
10.01.2025.•
32
Sjedinjene Američke Države su objavile ažuriranu listu sankcionisanih ličnosti i firmi, na kojoj je i Naftna industrija Srbije.
Proizvođači mleka posle sastanka: Mlekare neće da odustanu od smanjenja otkupnih cena
10.01.2025.•
13
Predstavnici nekoliko udruženja proizvođača mleka u Srbiji nisu danas uspeli da od mlekara izdejstvuju odluku da ponište smanjenje otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
NBS zadržala kamatnu stopu na 5,75 odsto
10.01.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Mlekare smanjile otkupne cene, danas razgovor u ministarstvu
10.01.2025.•
0
Predstavnici udruženja proizvođača mleka u Srbiji razgovaraće danas u Ministarstvu poljoprivrede sa predstavnicima mlekara koje su smanjile otupne cene sirovog mleka od pet do 11 dinara po litri.
Poskupelo gorivo u Srbiji - ovo su nove cene
10.01.2025.•
19
Gorivo u Srbiji je poskupelo za dva dinara u proseku.
Banke će zbog AI ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina
09.01.2025.•
4
Globalne banke će ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina pošto će veštačka inteligencija (AI) preuzimati zadatke koje trenutno obavljaju ljudi.
Američke sankcije NIS-u: Treba li država da otkupi udeo u NIS-u i hoće li ga se Rusi odreći?
09.01.2025.•
28
Državni zvaničnici poslednjih dana ubeđuju javnost da Srbija ima novca da otkupi ruski udeo u Naftnoj industriji Srbije a finasijski stručnjaci tumače da li je to jasna namera ili spekulacija.
Analitičar Vasilev: Vučić spreman da NIS prepusti Amerikancima
09.01.2025.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije ali analitičari tvrde da je njegov cilj preuzimanje kontrole nad tom, većinski Ruskom, kompanijom.
Glavni ekonomista Fiskalnog saveta: Srbija će u 2025. samo za kamate dati 1,9 milijardi evra
09.01.2025.•
6
Srbija je prinuđena da se i u 2025. godini zadužuje zbog deficita u budžetu, a samo za kamate će ove godine država morati da plati 1,9 milijardi evra.
Država daje 3,6 miliona evra subvencija Matijeviću za renoviranje hotela u Beogradu
09.01.2025.•
35
Ministarstvo privrede potpisalo je sporazum o dodeli 3,6 miliona evra subvencija za renoviranje Hotela Slavija u Beogradu, koji je u vlasništvu kompanije "Matijević".
Formirano vladino telo za snabdevanje gasom, na čelu Vučević, a u njemu i Mali, Đurić, Vulin...
09.01.2025.•
7
Premijer Miloš Vučević rukovodiće Koordinacionim telom za usmeravanje rada u cilju obezbeđivanja sigurnog snabdevanja naftom i gasom Srbije, objavljeno je u Službenom glasniku.
Dijaspora slala manje para u Srbiju: I dalje najviše doznaka stiže iz Nemačke
09.01.2025.•
3
Priliv doznaka u Srbiju tokom perioda januar-septembar 2024. iznosio je 3.760,4 miliona evra.
Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?
08.01.2025.•
9
U deviznim rezervama Narodne banke Srbije (NBS), početkom poslednjeg meseca prošle godine nalazilo se 47,9 tona zlata.
Mićović: I da se uvedu sankcije NIS-u - ne treba očekivati kataklizmu i skok cene goriva
08.01.2025.•
8
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je da čak i u slučaju uvođenja sankcija NIS-u ne treba očekivati "kataklizmu" u snabdevanju, niti drastičan porast cena.
Uprkos sankcijama: EU uvezla 15,5 miliona tona gasa iz Rusije
08.01.2025.•
2
Evropska unija je prošle godine uprkos sankcijama uvezla 15,5 miliona tona tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije, prema podacima o kretanju brodova koje je analizirao Blumberg.
Podizvođač na rekonstrukciji pruge Novi Sad - Budimpešta u vlasništvu deteta: Ova firma nije jedina
08.01.2025.•
19
Kompanija LHR, kao podizvođač na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske, bila je angažovana na bušenju temeljne jame od šipova, od 128. do 184. kilometra.
Komentari 1
SRB-IN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar