Posle "šok-terapije": Inflacija u Argentini pala na 117 odsto

Inflacija u Argentini je 2024. godine iznosila 117,8 odsto što je pad od 94 poena u odnosu na prethodnu godinu, čime se ponosi ultraliberalni predsednik Havijer Milei.
Posle "šok-terapije": Inflacija u Argentini pala na 117 odsto
Foto: Beta/AP
Porast cena u decembru (plus 2,7 odsto) koji je u utorak objavio Nacionalni institut za statistiku (Indec), iako je u blagom porastu u odnosu na novembar (plus 2,4 odsto), nastavlja snažan trend usporavanja koji traje već nekoliko meseci.
 
Treći uzastopni mesec je da je inflacija ispod tri odsto, što je najniži nivo za tri godine u trećoj ekonomiji Latinske Amerike. Sa 117,8 odsto tokom dvanaest meseci, ta inflacija je jedna od najviših u svetu. Ali vrtoglavi indeks iz 2023. (211,4 odsto) je skoro prepolovljen.
 
"Za jedva 12 meseci smo razbili inflaciju", objavio je ministar ekonomije Luis Kaputo, pozdravljajući "održano obećanje" i "osnovu za održivi rast" Argentine.
Za godinu dana od kada je "anarhokapitalistički" ekonomista-panelista postao predsednik Havijer Milei koji se redovno hvali da je postigao "najveće (budžetske) prilagođavanje u istoriji čovečanstva", povratio je budžetski bilans u svojoj patološki zaduženoj zemlji.
 
Ali to je uradio po cenu "šok terapije": jaka devalvacija od 54 odsto, drastična smanjenja javne potrošnje, državnih radnih mesta i subvencija i presušivanje monetarne emisije.
 
Posle vrhunca inflacije u decembru 2023. (plus 25,5 odsto) usled brutalne devalvacije, inflacija je počela postepeno, ali konstantno usporavanje: plus 13,2 odsto u februaru, plus 8,8 odsto u aprilu, a od maja manje od pet odsto, a od oktobra manje od tri.
Kolateralne žrtve ove budžetske štednje: kupovna moć, zaposlenost - više od 250.000 izgubljenih radnih mesta i ekonomska aktivnost koja je zaglibila u recesiji u Argentini gde je siromaštvo dostiglo 52,9 odsto stanovništva u prvoj polovini godine.
 
Siromaštvo se smanjuje poslednjih meseci, kaže Vlada, navodeći osporavanu cifru od 38,9 stanovnika, dok Specijalizovana opservatorija Katoličkog univerziteta navodi nešto ispod 50 odsto, ali podseća da je šest godina praga od 33 odsto siromašnih izgledao nepremostivo.
 
Ostaje činjenica da su mnogi Argentinci poslednjih meseci obavljali kupovinu bez straha da će cene skakati iz meseca u mesec, kao 2022. ili posebno 2023..
 
Postoje i cene koje su veoma visoke, poput interneta i za to minimalna plata od oko 264 dolara nije dovoljna.
 
Cena  gradskog prevoza, sada bez subvencija, eksplodirala je za godinu dana sa 110 na 757 pezosa, odnosno 0,10 do 0,70 dolara za kartu metroa.
 
Neuzdrživ, čak i trijumfalan, predsednik Milei je krajem 2024. obećao da će 2025. nastaviti "punom testerom" u javnoj potrošnji, ovoga puta u "geološkim slojevima neopravdanih državnih organizacija i funkcija".
Takođe je obećao oporavak privredne aktivnosti 2025. godine od pet odsto, posebno olakšan stabilizovanim pezosom. Međunarodni monetarni fond predviđa recesiju od 3,5 odsto 2024.
 
Milei, ubeđen u misiju protiv "globalnog socijalizma", kako ekonomski tako i politički, bio je ojačan redovnim izrazima zadovoljstva MMF-a.
 
MMF je u decembru pozdravio "impresivne rezultate" programa ekonomske stabilizacije u protekloj godini, uz "vidljivo smanjenje inflacije, budžetski suficit, poboljšanje međunarodnih (deviznih) rezervi" i "oporavak aktivnosti i realne plata".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    15.01.2025 11:11
    @predrag
    Sve je to samo zbog toga što se "ekonomija" više ne zasniva na proizvodnji, ponudi i potražnji, zdravom razmišljanju. Sada je sve to obična muljačina, presipanje i prelivanje iz šupljeg u prazno, gde svako uzme nešto za sebe. Moderna ekonomija bi se najlakše mogla opisati kao žongliranje nevidljivim lopticama.
  • predrag

    15.01.2025 09:09
    Ne razumem, kao masinac, te ekonomiste, prof i ministre ekonomije .. (kao ni advokate i sudije kada rade najprostiji spor 10 god, a mi uvodimo nov tip aviona za 2 meseca).

    Sa tom inflacijom?
    Pa da li znaju osnovne zakone ekonomije, od prvobitnog "iz ruke u ruku" ?
    Kako moze da se ne kontrolise inflacija ako ista znaju iz svog posla ?
    Kako mi moramo da znamo iz svog domena ??!

    Pa valjda, majku mu, moras nesto da proizvedes, neka dobra ... i onda to, koliko si proizveo, razmenjujes sa drugima.
    Sta, "oni razmenjuju", a nista ne proizvode ?

    Pa sto ne prizvode? Nece narod da kupuje sopstveno, a ne umeju da to razmenjuju sa svetom ?
    Treba to sve u 1.razred.
    I u 1.razred za domacinsko vodjenje zemlje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.