Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad

Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
Foto: 021.rs
Navodeći da je pitanje NIS-a parekselans političko pitanje koje će i biti rešavano na tom nivou, Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije kaže za Euronews Srbija da se nada da će Srbija krenuti sa zahtevom da se očuva proizvodnja derivata nafte u rafineriji Pančevo, odnosno prerada nafte. 
 
On kaže da je to minimalan uslov da bi tržište moglo da funkcioniše i dalje. 
"Kako doći do toga da rafinerija nastavi da radi, to je pitanje svih ovih razgovora i svi mi iščekujemo zapravo te rezultate", rekao je Mićović. 
 
On naglašava da je svima jasno da tržište Srbije ne može da nađe zamenu za zadovoljenje potreba svih potrošača na tržištu, ukoliko rafinerija u Pančevu ne bude radila. 
"Ako je to svima jasno, ja se nadam da to vodi ka nekom političkom dogovoru, kakav god on bio. Ustupci su neminovani sa svih strana da jednostavno se to očuva, jer onaj deo derivata nafte koji se uvozi, to je negde oko 20 procenata, on ne može dramatično da se poveća, niti može da bude zamena za celokupnu proizvodnju derivata nafte u rafineriji nafte Pančevo, niti postoji infrastruktura, u smislu skladišta, terminala za prijem i otpremu derivata nafte, koji mogu da nadomeste tako veliki nedostatak kao što je infrastruktura Naftne industrije Srbije", rekao je Mićović.
 
On navodi da bi na političkim susretima trebalo zapravo naći neko rešenje jer, kako ističe, ne veruje da je i Rusiji i SAD stalo da tržište Srbije u tom smislu ne funkcioniše. 
 
S obzirom na kratke rokove koji su ostavljeni da Srbija sagleda sve mogućnosti, Mićević je naveo da je uveren da se neće dogoditi da Srbija u međuvremenu ostane bez nafte. 
 
Sagovornik Euronews Srbija kaže da je Nemačka imala sličan problem 2022. godine, kada je bio prvi talas sankcija, kada je na svojoj teritoriji imala dve jako velike rafinerije u vlasništvu Rosnjefta. 
 
"Oni su imali period skoro šest meseci da zapravo prevaziđu te prepreke koje su bile uspostavljene sankcijama i da rafinerije nastave da rade. I to je bio prioritet za njih, ne mogu ni oni da ostanu bez dve rafinerije. Oni su nastavili da rade pod nekim uslovima koji su dogovoreni. Da li su dogovoreni ili su bili jednostrani, to je sad manje bitno, ali nije bilo nikakvih posebnih tenzija. Bilo je problema naravno, prelazak menadžmenta i upravljanja nije tako jednostavna stvar u tim velikim sistemima. Ali oni su imali više vremena nego mi", izjavio je Mićović. 
 
Povodom bojazni šta će biti sa pumpama NIS-a, kaže da će biti nastavljeno snabdevanje. 
 
"Nije to toliko pitanje snabdevanja NIS-ovih benzinskih stanica koliko je snabdevanje ukupnog tržišta, jer učešće derivata nafte koji su proizvedeni u Pančevu na srpskom tržištu je oko 80 procenata. To je interes svih", rekao je Mićović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.