Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS

Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
Foto: 021.rs
Država bi u tom slučaju bila vlasnik oko 86 odsto akcija, dok bi preostalih 14 odsto ostalo građanima i pravnim licima koji su stekli akcije u postupku trgovanja na berzi.
 
Broker Branislav Jorgić kaže za Danas da nam iskustvo upravljanja NIS-om pre 2008. godine, odnosno pre nego što je prodat Rusima i kada je država bila 100 odsto vlasnik, pokazuje da se kompanijom loše upravljalo i tehnološki i finansijski. Podseća i da je kompanija u trenutku preuzimanja imala više od 100 miliona dolara gubitka.
I broker Nenad Gujaničić istog je mišljenja. On je nedavno za Danas rekao da bi NIS u rukama domaćih političara na duže staze vodio totalnom urušavanju kompanije koja je postala ozbiljna i moderna firma pod 15 godina uprave Gasprom Njefta.
 
Gujaničić je nedavno i za agenciju Beta rekao da je NIS ostao u većinskom državnom vlasništvu, ne bi u njemu ostao "kamen na kamenu". I on navodi da je nezavisna revizija, nakon privatizacije, utvrdila da je NIS poslovao sa gubitkom, ali ističe da se radi o cifri od osam milijardi dinara.
Zbog sumnje da bi država umela da vodi ovu kompaniju, Jorgić smatra da bi to trebalo da bude privremeno rešenje.
 
"Prema mom mišljenju, da država ostane vlasnik u dužem vremenskom periodu trebalo bi da bude privremeno rešenje. Bolje bi bilo ukoliko bi država preuzela te akcije kao 'baj pas' operaciju, to znači da preuzme, pa ih onda dalje proda", smatra Jorgić.
 
U tom slučaju, navodi, moguće su dve varijante. Jedna varijanta je da država ceo ili deo tog paketa proda putem tendera nekom strateškom investitoru u tom biznisu, a to je obično strana kompanija. Druga varijanta, dodaje Jorgić, jeste da država ponudi te akcije na prodaju preko Beogradske berze građanima, investicionim fondovima, osiguravajućim društvima, bankama, drugim rečima domaćim fizičkim i pravnim licima.
 
"Uvek govorimo o nekom strateškom partneru, uglavnom iz inostranstva, a u suštini strateški partner bi mogli da budu i građani", poručio je Jorgić.
 
Ističe da bi se u tom slučaju pojačala kontrola poslovanja nad samom kompanijom.
 
"Međutim, ima tu jedan mali problem. Ukoliko bi se odjednom ponudila cela količina akcija, ne znam ni da li bi država uspela da proda i da li bi uspela da dobije korektnu cenu za te akcije. Iskustvo u takvim situacijama u drugim državama je da država prodaje deo po deo vlasništva. Recimo da izvrši sukcesivno prodaju po pet odsto godišnje", objasnio je Jorgić.
 
Dodaje da bi se procenat prodaje akcija utvrđivao od mogućnosti domaćeg finansijskog tržišta koje bi moglo to da "proguta".
 
Jorgić ističe da bi prodaja akcija NIS-a u tom slučaju oživela uspavanu Beogradsku berzu.
Međutim, ukazuje on, postigao bi se još jedan efekat, a to je da građani koji poseduju određenu količinu novca umesto da investiraju u akcije stranih kompanija u inostrastvu, što danas čine, ili u nekretnine ili u kupovinu polovnih automobila ili u skupa putovanja, ulože u berzu.
 
Na taj način bi se, objašnjava Jorgić, povećala i mogućnost štednje.
 
"Mi sada imamo dilemu, ako građanin ima 5.000 evra ušteđevine, šta može s tim da uradi. Ne može da kupi stan, može da kupi polovni automobil, ili da ode na neki godišnji odmor, što je finansijski loše i za njega i za društvo kao celinu. Ulaganjem u akcije na berzi povećala bi se mogućnost štednje", rekao je broker.
 
Ceo tekst Danasa o NIS-u čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Đole

    19.01.2025 12:19
    Dosta je narodu brokera, zajmova za preporod, Jugoskandika i ostalih nakupaca nad našim sudbinama. Narod mora u generalni štrajk, da se reši ova metastaza tajkuna i naprednjačke birokratije. Tek onda možemo da otrgnemo budućnost iz kandži napredno-tajkunskog zla.
  • bb

    19.01.2025 12:12
    Svoj posteno zaradjeni novac trosim kako ja zelim, na stvari i putovanja gde ja zelim. Neka doticni gospodin sa svojim novcem radi sta hoce i da prestane da daje lose savete, toga nam je preko glave.
  • Plaćač poreza

    19.01.2025 11:53
    Rusija je pod veoma teškim udarom američkih sankcija na industriju nafte. Srbija ne može da dogovori kupovinu NIS jer rusi ne žele da prodaju, ali i zato što ne postoji način da ga plati. rusi će kad se zbog sankcija zaustavi uvoz nafte, obustaviti rad.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija