Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?

Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Indeks od 9.999,9 znači da smo lane iz Konga uvezli skoro neverovatnih 100 puta vredniju robu.
 
Istina je da je, kada posmatramo ukupnu vrednost plasmana, ona daleko od najznačajnjih partnera. Iz Konga je stigao tovar vredan 188,5 miliona dolara. Interesantno je što je skok toliki.
 
Ali i što skoro čitavu vrednost nosi samo jedna stavka, piše Forbes.
Srbija je iz Konga za prvih 10 meseci prošle godina uvezla ubedljivo najviše rude bakra i koncentrata. Vredeli su 188,5 miliona dolara. Sve ostalo sa spiska uvoza plaćeno je tek po nekoliko hiljada dolara.
 
Bakar je doneo pikove i u razmeni sa nekim drugim državama. A prošla godina je bila zanimljiva na tržištu ovog metala.
 
Cena je u jednom momentu premašila 10.000 dolara po metričkoj toni. I posle pada se zadržala na vrednosti većoj od 9.000 dolara. Bakar je, kako analitičari vole da nagalse, skoro "lakmus papir" industrije. Kada se traži i poskupljuje, dokaz je veće aktivnosti.
Ko to kupuje iz Konga
 
Ali, kada pratimo uspehe ovog metala ili rude u spoljnotrgovinskom bilansu Srbije, skoro sigurno je pokazatelj aktivnosti Ziđin Kopera.
 
"Sve što se dešava sa bakrom provereno je sa Ziđinom. Njihova je stvar gde nabavljaju sirovinu. Nekada im je potrebno nešto ukoliko povećavaju proizvodnju. Onda to stiže iz uvoza. Verujem da je uvoz iz Konga incidentna stvar. Najverovatnije se neće uskoro ponoviti. Bakar je osnovni industrijski proizvod. Uvek postoji potražnja za njim".smatra Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije.
 
Prošlogodišnja robna razmena oslikala je i značajnije promene u 2024. godini
 
"Pao nam je izvoz u Nemačku i Italiju, ali je značajno povećan plasman u Kinu i Tursku. Stagnira razmena i sa regionom. To je povezano sa stopama rasta u Evropi. Nemačka je drugu godinu zaredom u recesiji", dodaje Stanić. 
 
Slučaj "Kongo"
 
Svakako nije beznačajna činjenica da u ovoj zemlji, čija je ekonomija i zasnovana na rudarstvu, posluje Ziđin i to u rudniku Kolvezi. Jedna od ključnih kompanija za proizvodnju bakra u Kongu, La Compagnie Miniere de Musonoie Global Societe par Actions Simplifiee (COMMUS), deo je Ziđin Grupe. Godišnje proizvodi 120.000 tona bakra i 3.000 tona kobalta.
 
Dupliran izvoz u Tursku
 
Rast izvoza Srbije u Tursku, takođe, nosi pečat bakra. U ovu zemlju smo u 2023. za 10 meseci izvezli robu i usluge za oko 470 miliona dolara. Tokom prošle godine za 897 miliona dolara.
 
Podaci o izvozu pokazuju da smo tokom 2024. u Tursku ubedljivo najviše izvezli rafinisanog bakra. Reklo bi se da su pošiljke bakra upravo uticale na tako značajan rast izvoza. Na spisku najtraženijih artikala u 2023. ga nije bilo.
 
U istom periodu prethodne godine u Tursku su se najviše izvozili delovi i pribor za automobile. I to u vrednosti od 58 miliona dolara. Na drugom mestu su bile nove pneumatske gume, vredne oko 46 miliona dolara.
 
Rafinisani bakar je prva stavka i na izvoznoj listi Srbije za Grčku. Prodali smo ga za 87,5 miliona dolara. Tim iznosom je dostigao sedam i po puta veću vrednost nego godinu ranije.
 
Ukupan izvoz u Grčku, delom upravo zbog bakra, povećan je u prvih 10 meseci 2024. za skoro četvrtinu. Dostigao je 331 milion dolara. Sledeći na listi izvoza je sladoled vredan 14,5 miliona dolara. Potražnja za ovim artiklom je približna kao i u prethodnoj godini.
Veća razmena sa Hongkongom
 
Procentualno je značajno skočila i razmena sa još jednom državom. Dupliran je uvoz i izvoz u Hongkong.
 
Kada je reč o izvozu, dostigao je 58,7 miliona dolara. Najveći udeo ima srebro. Prodato je u vrednosti od 19,5 miliona dolara. Sledeće na listi su mašine za bušenje metala koje su izvezene u vrednosti od oko sedam miliona dolara.
 
Uvoz je bio značajno veći. Za prvih 10 meseci prošle godine 92,5 miliona dolara. Najvrednija stavka bili su telefoni za mrežu stanica ili druge mreže. Uvezli smo za 27 miliona dolara. Na drugom mestu su cigare i cigarilosi koji sadrže duvan. Oni su nabavljeni za 14 miliona dolara.
 
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za period od januara do novembra prošle godine, inače, iznosila je 67,7 milijardi dolara. To je rast od 4,5% u odnosu na isti period prethodne godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija