Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?

U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
Foto: 021.rs
U novu godinu dizel je ušao sa cenom od 197 dinara po litru, a benzin od 180 dinara po litru.
 
Samo tri nedelje kasnije, najnovije cene goriva koje su objavljene u petak, 17. januara iznose 204 dinara za dizel i 187 dinara za benzin.
 
Rast cena goriva u Srbiji poklapa se sa rastom cene nafte na berzi, pre svega nafte Brent koja se smatra jednim od najvažnijih standarda u određivanju cena nafte na svetskom tržištu, piše Danas.
Iako se prema Pravilniku o obračunu prosečne veleprodajne cene naftnih derivata za određivanje cene dizela i benzina u Srbiji gledaju cene na berzi Platts Mediterranean product cargo assessments, rast cena sirove nafte utiče na formiranje cena na Mediteranu, pa tako indirektno i na cene goriva u Srbiji, ukazali su sagovornici Danasa.
 
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović ukazuje da je trenutni rast cena goriva u Srbiji posledica rasta cene sirove nafte na berzi od sredine decembra prošle godine. Dodaje da je taj rast uticao i na rast cena dizela i benzina na berzi na Mediteranu, pa tako i na cene goriva u Srbiji.
 
"Trend rasta cene sirove nafte je uspostavljen negde još sredinom decembra, on je bio blag, ali je bio stalan rast i efekti tog rasta se prelivaju sada na cene goriva u Srbiji", rekao je Mićović za Danas.
Prema njegovim rečima, rast cene nafte koji je usledio nakon toga, tačnije 10. januara kada su uvedene američke sankcije, još se nije prelio na cene goriva u Srbiji.
 
"Ukoliko cena sirove nafte na berzi naglo krene nadole, to se neće tako osetiti na cene goriva u Srbiji. Međutim, ako trend rasta nafte bude nastavljen u dužem vremenskom periodu, onda možemo očekivati dalji rast cena goriva u Srbiji. Nije dovoljno samo nedelju dana skoka cene sirove nafte da se tako brzo odrazi na gorivo u Srbiji", objasnio je Mićović.
 
 
Ukazao je da su sve zemlje u regionu koje kontrolišu cenu goriva, među kojima su Hrvatska, Crna Gora i Severna Makedonija, povećale cene.
 
"Inače, promena visine cene goriva kod nas je bila čak umerenija u odnosu na skok cena dizela i benzina na Mediteranu", ocenio je Mićović.
 
Međutim, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ukazuje da pravi razlog povećanja cena goriva u Srbiji zapravo ne može samo da se pripiše rastu cena nafte i naftnih derivata na berzi, jer javnosti nije poznat tačan način obračuna određivanja maksimalne cene goriva koja se svakog petka objavljuje na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.
 
"Cene goriva u Srbiji bi trebalo da se određuju u zavisnosti od visine cena goriva na berzi na Mediteranu. Cene goriva u Srbiji ne zavise direktno od rasta cena sirove nafte, ali zavise indirektno zbog njihovog uticaja na cene na Mediteranu, ali to nije uvek slučaj i ne mora da znači", objašnjava Atanacković.
 
Atanacković dodaje da naša javnost ne zna koji su parametri da bi Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine odlučilo, kao poslednji put, da za po tri dinara podigne cenu i dizela i benzina.
 
"To može biti razlog jer je povećana i cena goriva na berzi na Mediteranu, ali ne mora da znači. Moguće da je to neka kalkulacija unapred, predviđanjem nekih problema koji bi mogli potencijalno da nastanu zbog američkih sankcija NIS-u", rekao je Atanacković.
 
Na pitanje da li je sada vreme da država smanji akcize na gorivo s obzirom na to da su dostigle vrednosti iz vremena energetske krize, Atanacković kaže da su "i nož i pogača u rukama vlade".
 
Dodaje da će se on kao privrednik uvek zalagati za niže cene, pre svega dizela koji je značajan za privredu i transport.
 
"Mislim da država mora ozbiljnije o tome da vodi računa, ne bi trebalo da se dozvoli da cena goriva poraste toliko da postane vidljiv efekat povećanja inflacije i povećanja svih ostalih troškova, zato što to apsolutno zavisi od cena transporta. Takođe, poljoprivrednici su izuzetno zavisni od cene dizela", ukazao je Atanacković.
 
I Mićović dodaje da je na državi da odluči o tome, a na naftnim kompanijama da primenjuju takvu odluku.
 
Ceo tekst Danasa o gorivu čitajte OVDE.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Laloš

    21.01.2025 20:27
    U svetu poskupi gorivo,u Srbiji poskupi gorivo. U svetu pojeftini gorivo,u Srbiji poskupi gorivo.
  • Srbin

    21.01.2025 19:54
    Neka ih
    Nećemo sipati u Srbiji i gotovo. Ilok je blizu i ostavićemo pare tamo, kada naša vlada ne ceni svoj narod. Svako poskupljenje, a već je krenulo, će samo učvrstiti rešenost svih u blokadi da istraju, tako da oni treba da dižu cenu goriva do nebesa, dok ih se ne rešimo!
  • vox populi vox dei

    21.01.2025 19:18
    @Zvekete

    upravo tako, cak i podatak da firma Hifa iz Federacije uzima gorivo iz Panceva koje prodaje 30+ euro centi povoljnije nego nase a kod nas!!!akcize za novcanike nasih milijardera!da milijardera dragi gradjani i to u eurima i usd, ne u dinarima

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija