Direktorka MMF-a: Evropa zaostaje za SAD zbog slabijeg rasta produktivnosti

Ključna razlika između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država je u slabijem rastu produktivnosti Starog kontinenta, poručila je izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva.
Direktorka MMF-a: Evropa zaostaje za SAD zbog slabijeg rasta produktivnosti
Foto: Beta (AP)
Ona je to rekla tokom završne diskusije na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu o globalnim ekonomskim izgledima.
 
Ona je najpre navela da MMF očekuje veoma jak učinak Sjedinjenih Američkih Država pošto je poboljšao projekcije američkog privrednog rasta sa 2,2 odsto na 2,7 odsto u ovoj godini, dok performanse evropske privrede "nisu baš sjajne".
"Najvažnija poruka koju imam za publiku je da postavi pitanje zašto. Zašto je rast u Sjedinjenim Američkim Državama tako snažan? Zašto je rast u Evropi pomalo razočaravajući? Zašto tržištima u razvoju ne ide fantastično? A odgovor je pre svega u razlikama u rastu produktivnosti", istakla je Georgijeva.
 
Kako je rekla, Amerika ima visoku produktivnost jer tržišta kapitala dodeljuju novac dinamičnim firmama, pošto se tehnologija pretvara u poslovnu investiciju, a zatim brzo prerasta u kompaniju, kao i zbog toga što SAD imaju obilje relativno jeftine energije.
Produktivnost u Sjedinjenim Američkim Državama stabilno raste iz godine u godinu, dok ona istovremeno pada u razvijenim ekonomijama, ali i na tržištima u razvoju, dodala je Georgijeva.
 
Ako zemlje koje zaostaju žele da krenu napred, moraju da budu veoma agresivne u otvaranju mogućnosti za preduzetništvo, a Evropa mora da ima snažno tržište kapitala i jedinstveno tržište koje omogućava konkurenciju, smatra direktorka Međunarodnog monetarnog fonda.
 
Ona se osvrnula i na kulturološke razlike i istakla da u Sjedinjenim Američkim Državama vlada kult samopouzdanja, a u Evropi kult skromnosti.
 
Georgijeva je savetovala Evropljane da imaju više samopouzdanja.
 
"Verujte u sebe i što je najvažnije, recite drugima da verujete u sebe", zaključila je Georgijeva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

MMF
  • Goran

    26.01.2025 11:23
    Izrabljivanje
    Produktivnost kao ekonomski princip i normativ se pretvorio u princip izrabljivanja. Lepo je rekla, imaju obilje jeftine radne snage. Radnik se posmatra u procesu proizvodnje kao utrošak na rashodnoj strani ili ti što ga manje platiš, a on po mogućnosti da radi za dvojicu imaćeš veću dobit iskazanu u bilansu uspeha.
  • w/e

    26.01.2025 05:25
    *@w/e
    Da, skromnost je losa. Neskromni idu da rade tamo gde su cenjeni, a skromni ostaju gde im je dobro. Rezultat je da neksromni dominiraju svetom, a skromni rade za blago bolji standard od neradnika. Zasto bogati iz celog sveta najcesce odlaze u Svajcarsku zbog medicinskog turizma? Cak se je i Putin slao zenu da se poradja u Luganu. Mozda ima neke veze sa platama visokokvalifikovanog kadra koje privlace najbolje u struci. Sigurno je lepo raditi u Nemackoj ili Italiji na proizvodnji automobila od 200k eur i vise koji su vecinski namenjeni Amerikancima i Kinezima, jer ih lokalno stanovnistvo moze samo gledati. Npr. polovni luksuzni satovi su najjeftiniji na Tajvanu, Hong Kongu i u SAD, jer je tamo bogatije trziste sa vecom ponudom. Dok ostale civilizacije rapidno napreduju, EU moralise o glupostima i puca sebi u nogu.
  • @w/e

    25.01.2025 21:15
    Znaci skromnost je losa, sta je onda dobro, daj sto vise pohlepa treba da nas ucini srecnijima .. Drugo nije sociljalizam ubio Evropu vece njena poniznost Americi, kojoj mogu da zahvale na poziciji u kojoj su..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija