Veliki pad profita EPS-a

Rezultati poslovanja EPS-a u 2024. godini pokazali su nagli pad profitabilnosti - sa 958 miliona evra u 2023. godini profit je pao na svega 200 miliona evra.
Veliki pad profita EPS-a
Foto: 021.rs
Poslovni planovi EPS-a su predviđali značajno veći profit - pre smene generalnog direktora Miroslava Tomaševića u maju 2023. godine, rukovodstvo kompanije je planiralo dobit u 2024. godini od 77 milijarde dinara (650 miliona evra), navodi Nova ekonomija.
 
Novo rukovodstvo EPS-a na čelu sa Dušanom Živkovićem je revidiralo planove, pa je predvidelo dobit od 54 milijarde dinara (460 miliona evra), a dobit je na kraju prošle godina bila više nego dvostruko niža i od revidiranih planova za prošlu godinu.
Deo rekordnog profita EPS-a u 2023. godini bio je posledica uplate države od skoro 300 miliona evra kao kompenzaciju EPS-u što je na osnovu odluka vlade tokom 2022. i 2023. godine prodavao struju privredi po cenama znatno ispod tržišnih.
 
Pravi razlog za ovako veliki podbačaj su, kako piše Nova ekonomija, problemi u proizvodnji struje. Pad proizvodnje je delom posledica prirodnih faktora na koje EPS nije mogao da utiče, ali došlo je i do problema u proizvodnji u termocentralama.
Velika suša tokom leta je dovela do smanjenja proizvodnje struje iz hidroelektrana.
 
Pored toga, visoke letnje temperature uticale su da potrošnja struje bude veća zbog rada klima-uređaja, što je dovelo do povećanog uvoza struje. Uvoz struje preko dana nije bio "skup", jer su cene struje na tržištu u Evropi bile veoma niske zbog naglog povećanja kapaciteta solarnih elektrana, ali bi u večernjim satima cene otišle u nebesa, čak do 700-800 evra za megavat-sat, odnosno i više nego 10 puta skuplje nego za vreme dnevne svetlosti.
 
Tu situaciju EPS je nekako prevazišao povećanim radom hidroelektrana u večernjim satima. Stručnjacima iz EPS-a se, prema pisanju Nove ekonomije, mora priznati da su uspeli da veštim upravljanjem sistemom i korišćenjem rezervi u hidroelektranama smanje uvoz struje kada je bila najskuplja, tako da su znatno smanjili troškove kupovine struje na tržištu.
 
Početkom zime eskalirali su problemi u proizvodnji struje u termocentralama, koje su ključ za sigurnost u snabdevanju. Za to ima više razloga: u termocentrale se decenijama nije ozbiljnije ulagalo, kasni se sa otkrivanjem novih ležišta uglja dok je ugalj koji se trenutno koristi sve lošijeg kvaliteta (niže kalorijske vrednosti). Veliki broj termocentrala star je preko 50 godina, pa je proizvodnja u njima ne samo energetski neefikasna već i nepouzdana. Tek krajem prethodnog leta, posle više od 30 godina na mrežu je povezan novi termoblok od 350 MW u Kostolcu (prvih nekoliko meseci blok je radio u probnom režimu).
 
Zato i nije čudno da je krajem godine došlo do (samo naizgled neočekivanih) problema. U decembru i januaru Srbija je bila prinuđena da u pojedinim trenucima uvozi čak i do trećine potrebne struje. To je potencijalno mogao da bude ogroman problem, da je u Evropi vladala nestašica struje, ali je u tom trenutku na tržištu bilo raspoložive struje po povoljnim cenama zbog relativno visokih temperatura na zapadu Evrope i značajne proizvodnje struje od vetra na Severnom moru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

EPS
  • Ja

    21.02.2025 09:37
    Lopovi
    Jel ste svesni da u epsu na teritoriji bgd su svi direktori multi milioneri da poseduju zgrade ( ne stanove - zgrade) a sa njima i šefovi sendikata a sad zamislite na visim nivoima, a radnici nisu dobili povećanje 14 godina., a na konkurse za zaposlenje se ne javlja niko (za montere- električare) monteri sa 10,20,godina staza napuštaju firmu a novih nema za 5,6 godina u elektro distribucijama a ce ostati samo ekonomisti i menadžeri
  • Marko

    21.02.2025 08:53
    VisegodisnjeUrusavanje sistema
    Naravno da imaju pad profita kada im iz mreze nestane 1 miliarda evra EE svake godine x 10 godina ispada da je za 12 milijardi evra je neko ostetio EPS. Nikako da drzava za 12 godina utvrdi gde nestaje struja iz mreze koju vode kao netehnicki gubitak.
  • Sale NS

    21.02.2025 08:11
    Grčenjara?
    Možda je sav ugalj završio u pečenjari?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija