Ekonomista Radosavljević: "Odlaganje sankcija NIS-u spasilo bi nas od potencijalne energetske krize"

Ekonomista Goran Radosavljević izjavio je da bi odlaganje sankcija Naftnoj industriji Srbije spasilo državu od potencijalne energetske krize.
Ekonomista Radosavljević: "Odlaganje sankcija NIS-u spasilo bi nas od potencijalne energetske krize"
Foto: 021.rs
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović potvrdio je da će večeras biti održani završni razgovori advokatskih kancelarija koje zastupaju Naftnu industriju Srbije i američke kancelarije OFAK, sa kojom bi konačni razgovori o uvođenju sankcija NIS-u trebalo da budu sutra. 
 
"Pravni tim pokušava da odgodi početak primena sankcija za NIS, ali ako do toga ne dođe to je jedan loš singnal, i sankcije bi stvorile velike probleme i kompaniji, ali i čitavoj ekonomiji Srbije", rekao je za N1 ekonomista Goran Radosavljević.
Radosavljević, međutim, kaže da se nada da će sankcije biti pomerene. 
 
"Smatram da to nije nemoguće da se desi, ali vreme ističe. Administracija SAD ima 90 dana da odgovori na naš zahtev, i taj rok ističe sutra. Ali ukoliko ne dođe do odlaganja sankcija onda se moramo da spremiti za ono što će doći posle", rekao je on.
Rekacija banaka je, navodi Radosavljević, očekivana.
 
"Rekao sam da će banke prve odreagovati, da će blokirati račune i prekinuti saradnju sa NIS-om. Najbitnije je da država izađe sa planom šta ćemo da radimo. Možda imamo rezerve koje mogu da se stave na tržište, ali je pitanje kako će oni doći na tržište. Velike kompanije su uglavnom strane u Srbiji i postoji rizik sa obe strane ako nastave da poslju. Postavlja se i pitanje kako će platni promet da funkcioniše. Sve to govori da država treba da izađe sa planom sutra, kaže – evo mi imamo plan, treba nam toliko vremena, i to bi onda smirilo tržište", objašnjava ekonomista.
 
On ističe da sada nikome ne koriste negativna očekivanja da goriva neće biti jer će u tom slučaju sve kompanije puniti skladišta i praviti rezerve, i da to nije dobro.
 
"Malo se govorilo o tome i da NIS direktno i indirektno učetvuje u kreiranj četiri odsto BDP-a  ali i da zapošljava oko 40.000 ljudi i država bi trebalo da sačuva tu kompaniju. Pomeranje sankcija bi značilo i da verovanto nikada neće stupiti na snagu. Jer kada se jednom pomere, kasnije se mogu pomerati opet. Takođe teba očekivati i da će banke tražiti da se krediti NIS-a naplate, a to je kako se govori oko 500, 550 miliona evra. U tom slučaju došlo bi i do blokade kompanije, nemogućnost platnog prometa u zemlji ali i u inostransstvu. Isto tako, mnoge kompanije bi rizikovale ukoliko bi nastavile da sarađaju sa NIS-om jer bi se i one mogle suočiti sa sankcijama. Isto tako, ne nastavljanje saradnje bi stvorilo velike gubitke kompaniji", rekao je ekonomista Radosavljević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    25.02.2025 00:03
    Kakav briljantan um, kao da je kupio diplomu od 10.000€. Te sankcije su uvedene sa namerom da NIS preuzme neka zapadna kompanija, verovatno Shell, i izazivanje energetske krize u državi je deo tog scenarija. Verovatno je planirano da država kad dogori nacionalizuje NIS, a onda će se pojaviti i kupac za koga je to rađeno.
  • Particulare matter

    24.02.2025 23:26
    Uvođenje sankcija ruskoj firmi u Srbiji Gazpromneft NIS došlo bi do liberalizacije tržišta, konkurentnosti drugih naftnih firmi, kvalitetnijeg i jeftinijeg goriva i ukidanja monopola na naftnom tržištu Srbije. A u

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Veliki pad profita EPS-a

Rezultati poslovanja EPS-a u 2024. godini pokazali su nagli pad profitabilnosti - sa 958 miliona evra u 2023. godini profit je pao na svega 200 miliona evra.