Poljoprivrednici: Subvencije kasne, a prolećna setva je na pragu

Poljoprivrednici su nezadovoljni zbog kašnjenja subvencija iako je na pragu prolećna setva i poručuju da državu ne treba da iznenadi njihovo priključenje studentima i novi izlazak traktora na ulice.
Poljoprivrednici: Subvencije kasne, a prolećna setva je na pragu
Foto: 021.rs
Predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović rekao je da je tek danas raspisan javni poziv za podnošenje zahteva za direktnu subvenciju od 18.000 dinara po hektaru.
 
"Sumnjam da će taj novac svima stići do kraja marta kako je dogovoreno, da bi mogli da se pripremimo za prolećnu setvu repe, kukuruza, suncokreta i drugih kultura. Nema još ni pravilnika da bi znali koliko semena možemo da kupimo po hektaru za drugi deo subvencije za taj repromaterijal u uznosu do 17.000 dinara po hektaru", rekao je Filipović.
Dodao je da nije dobio ni povraćaj za polisu osiguranja useva od nepogoda, koje država subvencioniše sa 40 odsto, dodajući da bi mu 120.000 dinara po tom osnovu značilo da bar pokrije deo troškova za gorivo.
 
"Poljoprivrednici sada žive od subvencija jer od 2017. ni jedna godina nije bila bez suše, zbog čega je proizvodnja osnovnih pet-šest ratarskih kultura stalno u minusu. Subvencije su za nas sada socijalna pomoć i ako ih ne dobijemo to je isto kao kada neko ne dobije penziju ili platu", rekao Filipović.
 
On je rekao da postoji zastoj i u povraćaju akcize, jer kada kupe gorivo račun bi trebalo da se registruje u sistemu e-agrar da bi poljoprivrednik mogao da podnese zahtev za povraćaj akcize, ali sada nema ni računa u tom sistemu.
Naveo je da su nekada u vreme sušnih godina prinosi bili manji, ali su cene bile više, pa se taj gubitak na prinosu nekako "peglao", a da su sada "rodilo ne rodilo" na tržištu podjednako niske cene.
 
Filipović je rekao da je prodao jabuke iz voćnjaka prošle godine u avgustu, a da još nije dobio novac za njih.
 
"U poljoprivredi je katastrofa, rado bih dao Ministarstvu zemlju i mehanizaciju da se uveri da li može da zaradi da bi opstalo. Ja ću još ove godine da pokušam da se bavim poljoprivredom, ako gubitak bude kao i prethodnih, prodaću mehanizaciju i zemlju dati u zakup, a ostaviti samo voćnjak", rekao je Filipović.
 
Predsednik Skupštine Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković rekao je da i pored obećanja Ministarstva poljoprivrede da će obezbediti kredite sa kamatom od oko jedan-dva odsto, u bankama nemaju nikakvu informaciju o tome.
 
"Zbog toga smo prinuđeni da se zadužujemo kod prodavaca repromaterijala i plaćamo kamatu od jedan odsto mesečno. Ne vraća se u dogovorenom roku od 14 dana ni akciza za gorivo, na e-agraru je registrovano da je isplaćena, a računi u banci su prazni", rekao je Matković i dodao da država ne treba da se iznenadi ako se ponovo pojave traktori na ulicama.
 
Prema rečima predsednika Saveza udruženja poljoprivrednika Banata Dragana Kleuta, stanje u poljoprivredi je katasrofalno i sve je češća dilema da li da se poljoprivrednici muče sa setvom ili sve to ostave i pridruže se studentima u protestima.
 
"S jedne strane država kasni s finansijskom podrškom, a s druge strane uvoz mesa, mleka i ostalih poljoprivrednih proizvoda uništava domaću proizvodnju", rekao je Kleut.
 
Dodao je da je mineralno đubrivo poskupelo od decembra sa 43-44 dinara po kilogramu na 64 dinara, a "uvozi se ko zna odakle i u njemu ima gline i kamenja".
 
Kleut je rekao da pojedini poljoprivrednici prodaju mehanizaciju da bi se razdužili.
 
Poljoprivredni proizvođači inače procenjuju da početak godine ne najavljuje dobar rod, jer pšenici već sada nedostaje vlaga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Cene gasa sve više pritiskaju

Već nekoliko decenija susrećemo se sa promenom klime - zime su sve toplije, a sankanje i pravljenje Sneška Belića, nekada omiljene dečje zabave, gotovo da su zaboravljeni.

Veliki pad profita EPS-a

Rezultati poslovanja EPS-a u 2024. godini pokazali su nagli pad profitabilnosti - sa 958 miliona evra u 2023. godini profit je pao na svega 200 miliona evra.