Kako je saopštila SB, odbor direktora Svetske banke (SB) odobrio je Programski zajam za razvojnu politiku zelenog rasta (DPL) - faza 2, kojim se obezbeđuje 153,7 miliona evra.
"Drugom fazom ovog programskog zajma naglašava se posvećenost državnih organa podsticanju diverzifikacije sektora energetike, kao i usklađivanju domaćih ekoloških, pravnih i regulatornih okvira sa onima koji važe u Evropskoj uniji. Sjajno je videti da je Vlada Srbije iskoristila rezultate prethodnih reformi da dodatno pospeši tranziciju ka otpornijoj, održivijoj i inkluzivnijoj ekonomiji", rekao je direktor kancelarije SB u Srbiji Nikola Pontara.
Kako je precizirano u saopštenju, zajam je druga faza programske serije od dve operacije kojom se nastavljaju i unapređuju tekuće aktivnosti na sistematizaciji obeležavanja ekološki i rodno osetljivih stavki u budžetu i proceni potencijalnog uticaja elementarnih nepogoda na javne finansije.
Očekuje se i da će Srbija ubrzati i transformaciju energetskog sektora povećanjem učešća obnovljivih izvora energije.
"Pored toga, ovim zajmom se pruža podrška i za reforme usmerene na jačanje pravnih i regulatornih okvira sa ciljem unapređenja otpornosti Srbije, što podrazumeva i mere za smanjivanje i merenje emisija gasova sa efektom staklene bašte", naveli su iz SB.
Kao što je bio slučaj i sa fazom 1 Programskog zajma za razvojnu politiku zelenog rasta, usvojenom 2023, očekuje se da će Srbija iskoristiti i mogućnost paralelnog finansiranja Francuske agencije za razvoj (Agence Française de Développement, AFD) i Nemačke razvojne banke (Kreditanstalt für Wiederaufbau, KfW) radi pružanja podrške sprovođenju ovih reformi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Vojvodina naša dika
Фроотсман
Igor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar