Javni dug raste dok prognoze za rast privrede padaju

Uprava za javni dug je povećala obim emisije obveznica preko kojih smo se zadužili u januaru, pa je taj dug narastao za dodatnih 60 milijardi dinara.
Javni dug raste dok prognoze za rast privrede padaju
Foto: 021.rs
Sada je dugovanje u desetipogodišnjim papirima od vrednosti naraslo na 180 milijardi dinara. 
 
Problem se može javiti ukoliko Srbija ne ispuni zacrtani cilj rasta za ovu godinu, što bi uvećalo udeo javnog duga u bruto društvenom proizvodu (BDP), piše Nova ekonomija.
"Zahvaljujući rekordnoj tražnji investitora za dinarskim državnim obveznicama emitovanim 23. januara 2025. godine i realizaciji od 111.337.090.000 dinara, što iznosi 92,78% ukupne emisije, Ministarstvo finansija – Uprava za javni dug je povećala postojeću emisiju desetipogodišnjih obveznica za dodatnih 60 milijardi dinara", stoji u saopštenju Uprave za javni dug.
 
Ovo telo je najavilo i novo zaduživanje na tržištu 11. marta, jer je za sada prema podacima za januar, javni dug na 44,2 odsto BDP-a ili 39 milijardi evra. Jedan od zahteva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) je bio i da država ne prelazi nivo od 50 odsto BDP-a kada je javni dug u pitanju, kao i da diversifikuje svoja dugovanja.
Ovi podaci možda i ne bi bili toliko loši, da ekonomisti i bankari nisu redom počeli da spuštaju prognoze rasta za Srbiju za ovu godinu, a da rastu domaće potrebe za vanrednim davanjima iz budžeta kao što su problemi sa Naftnom industrijom Srbije, visokim obrazovanjem i studentima, eventualnih problema sa Kostolcem B.
 
To je samo deo zahteva sa kojima se vlasti u Srbiji suočavaju, a najavljeni su i ambiciozni projekti i javna ulaganja u EXPO, energetiku, zdravstvo i saobraćajnu infrastrukturu. Iako "konzervativno" projektovan budžet znači da je ostavljeno prostora i za dodatna plaćanja, previše zahteva s kraja prošle i od početka ove godine, će biti opterećenje.
 
Ekonomisti i bankari su nedavno i revidirali projekcije rasta BDP-a za Srbiju, što automatski povlači sa sobom i uvećanje učešća javnog duga. Narodna banka Srbije je prošlog meseca takođe snizila prognozu rasta BDP-a zemlje u 2025. godini na 4,5 odsto, dok se Uprava za javni dug poziva na poslednji izveštaj agencije Fitch, kada je zadržala rejting na istom nivou i prognozirala rast od 4,2 odsto u ovoj godini. 
 
I sam sastav javnog duga je problematičan, jer smo i dalje najzaduženiji u evrima. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dacic

    11.03.2025 21:07
    sve je to normalno za sorabiju
    vlast je zato tu da bude tako
    da je obrnuto ne bi valjalo za vlast
  • Zemlja čudesa

    11.03.2025 16:21
    Država bez industrije koja gasi i vlastitu poljoprivredu, orijentisana isključivo na uslužnu delatnost nema BDP nego njegovu simulaciju. Uđite u gvožđaru, farbaru, butik, bilo koji market i pogledajte u kolikom procentu su zastupljeni proizvodi iz Srbije. To nam je BDP, ostalo je šarena laža i ceđenje preostalih rezervi od stanovništva.
  • Miško

    11.03.2025 15:44
    A
    Zašto , sli dobro prošlo je , prošli put smo trpili 2000-2012 !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kina zabranjuje kupovinu od Boinga

Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.