Kako je Bela kuća obračunavala carine državama: Ekonomisti kažu - pogrešno

Da bi opravdala carine koje je najavio američki predsednik Donald Tramp, Bela kuća je objavila jednostavnu formulu koja se jednoobrazno primenjuje na sve zemlje.
Kako je Bela kuća obračunavala carine državama: Ekonomisti kažu - pogrešno
Foto: Beta (AP/Noah Berger)
To je izazvalo pitanja i kritike ekonomista, uključujući i dobitnika Nobelove nagrade Pola Krugmana.
 
Predsednik Donald Tramp je osudio navodne "carinske tarife" koje druge zemlje nameću Sjedinjenim Državama. Ali prikazane brojke ne odgovaraju nivou važećih carina.
 
Tako, Bela kuća navodi da Kina američke proizvode carini sa 67 odsto. Ali, po podacima Svetske trgovinske organizacije (STO), Kina je 2024. godine primenila prosečnu carinsku tarifu od samo 4,9 odsto.
Razlika je podjednako velika za Evropsku uniju (1,7 odsto po STO, 39 odsto po Trampu) ili čak Indiju (6,2 odsto prema 52 odsto).
 
Bela kuća tvrdi da uzima u obzir i druge trgovinske barijere osim carina, pozivajući se posebno na ekološke standarde ili manipulaciju deviznim kursevima.
 
Američko Ministarstvo trgovine je objavilo formulu s više varijabli izraženih grčkim slovima. Ali nekoliko varijabli se međusobno poništava.
U stvari, da bi izračunale takozvane "carinske takse", Bela kuća deli trgovinski bilans (razliku između uvoza i izvoza) s vrednošću uvoza – bez obzira na zemlju. Ta kalkulacija ne uzima u obzir specifičnosti komercijalnih veza s drugim državama.
 
"Formula je zasnovana na relativnoj vrednosti trgovinskog suficita sa Sjedinjenim Državama", potvrdili su ekonomisti Dojče banke.
 
"Taj pristup je toliko pun grešaka, da je teško znati odakle početi", rekao je ekonomista Pol Krugman, dobitnik Nobelove nagrade. On posebno naglašava da kalkulacije uzimaju u obzir samo razmenjenu robu, izostavljajući usluge.
 
Primenom formule koju je objavila administracija SAD na podatke iz 2024. koje je objavio Statistički biro SAD, AFP je došao do cifara koje je izneo američki predsednik: nove carine koje su objavljene za svaku zemlju, odgovaraju tom rezultatu podeljenom sa dva.
 
Ako formula daje manje od 10 odsto ili u slučaju trgovinskog suficita, Sjedinjene Države jednoobrazno primenjuju donju stopu od 10 procenata. To je slučaj sa više od stotinu zemalja ili teritorija, uključujući Veliku Britaniju i Australiju.
 
Štaviše, formula se zasniva na jednostavnim pretpostavkama procene uticaja povećanja cena uvoznih proizvoda na američku domaću tražnju. Ta varijabla se naziva "elastičnost" i smatra se da je ista za svaku zemlju, bez obzira na proizvod.
 
Jedan od naučnih članaka koje je Bela kuća citirala u prilog svojoj formuli, ipak naglašava da se elastičnost "razlikuje u zavisnosti od proizvoda i uvoznika".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zamenik zamenika

    04.04.2025 22:21
    Srpski ekonomisti i srpski pravnici nigde nikome na svetu ne trebaju.
  • Zare

    04.04.2025 17:37
    Carinsku matematiku komplikuju dva razlicita pristupa gde je jedan ekonomski a drugi politicki. Nas koeficijent je proistekao iz gomile antizapadne kampanje koju vode razni mesetari po televizijama i potkastovima, dodaj tome ruske zastave po protestima, palenje evropskih, evociranje bombardovanja, generalstab, Vulina, FSB, muljanje oko NIS-a.......
  • Moris

    04.04.2025 17:17
    Pričekajte
    Bivši mali ministar će im spremiti "stručan" odgovor uz pomoć vođe i jorgobanke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

"Aviogeneks" prodat za 11 miliona dinara

Imovina beogradske avio-kompanije "Aviogeneks" u stečaju prodata je na javnom nadmetanju po početnoj ceni od 11 miliona dinara beogradskoj firmi "Rekonstukcija i izgradnja puteva".