Srbija jedina zemlja u Evropi koja iskazuje cene u apoenima koje nema još od 2017.

Stručnjaci kažu da je u pitanju marketinška prevara, kako bi građani imali iluziju da je nešto na akciji ili jeftinije, na primer 89,99 dinara, što je fiktivno ipak manje od 90 dinara.
Srbija jedina zemlja u Evropi koja iskazuje cene u apoenima koje nema još od 2017.
Foto: 021.rs
U ovoj priči gube samo građani, a trgovci su na dobitku, piše portal Kamatica.
 
Iz opticaja, kasa i novčanika sitne kovanice, apoeni manji od jednog dinara, nestali su sa poslednjim danom 2017. godine. Međutim, oni i dalje opstaju u cenama u trgovinama, ali i na računima za struju, telefon, komunalije...
 
"Povlačenjem iz opticaja kovanog novca apoena od 1, 5, 10 i 50 para i donošenjem navedenih odluka o zaokruživanju krajnjih obračuna u gotovinskom platnom prometu u navedenom rasponu, NBS je definisala zakonski okvir za gotovinski platni promet, dok se u bezgotovinskom platnom prometu cene i dalje mogu iskazivati i plaćati u parama", obrazložili su u NBS.
Uputstvo kaže da se iznosi zaokružuju. Ako je preko 50 para - cena ide na ceo dinar, ako je ispod 50 para - ide na nula dinara.
 
"U Srbiji se i dalje na proizvodima prikazuju cene sa parama kao delovima dinara, iako se pare više ne proizvode. To je rezultat sistemske greške. Iako pare nisu u opticaju, one se i dalje pojavljuju na cenama u prodavnicama. Ova situacija stvara konfuziju i može dovesti do nepreciznosti u finansijskim transakcijama, gde trgovci često imaju više koristi", kaže urednik portala Kamatica Dušan Uzelac.
On dalje navodi da bi trebalo doneti zakon koji bi eliminisao ovu praksu. U Srbiji se ne vodi statistika o prometu kovanica, ali se procenjuje da godišnje ostane oko tri miliona evra u maloprodaji zbog zaokruživanja.
 
Niko, naime, više i ne računa da će dobiti tako mali kusur, a njihove pare ili "pare" ipak volšebno negde nestaju.
 
Stručnjaci objašnjavaju da nema prekršajnih naloga u ovakvim slučajevima i da bi oštećeni građani mogli, na primer, da idu na sud, ali da su nam sudovi ionako pretrpani, tako da građani mogu samo da insistiraju na pravilu "zaokruživanja", odnosno da traže taj jedan dinar ukoliko cenu prodavac zaokruži na višu, umesto na nižu cifru.
Matematika je jasna i kaže da će, na primer, posle 100 kupaca kojima je iznos sravnjen na nula dinara u kasi biti najmanje višak od 10 do 50 dinara. 
 
Izrada kovanog novca je izuzetno skupa, što je prvenstveno posledica rasta berzanskih cena metala. Kod manjih apoena od jednog i dva dinara cene izrade premašuju nominalnu vrednost. Uprkos tome, kovanje je neminovno jer je jedan dinar osnovna novčana jedinica u Srbiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Glos

    09.04.2025 05:12
    Svakako bi trebalo
    Gledati, insistirati, da se svako iskazivanje devetkama a koje se ne radi od 4 nule naviše, i to za pravi novac, evre, zabrani. Mizerni su sa tim doterivanjem do zadnje decimale.
  • ex chapman

    07.04.2025 15:01
    @Rasha
    a da li u Czeshkoj postoje kovanice u helerima?
    u Engleskoj su cene u penijima, ali postoje i kovanice u tim apoenima
    stvar je u tome da u Srbiji nema apoena kojima mozes platiti taj iznos u param, nego ti se cena "zaokruzuje"
  • Brenda

    07.04.2025 14:37
    Nije isto
    Neko je pomenuo da je isto u drugim zemljama. Nije isto zato sto oni, npr u EU, imaju CENTE u upotrebi i dalje, tako da ako nesto kosta 9,99 oni ti vrate taj jedan cent.
    Sta ce u Srbiji tacno da mi vrate?
    U EU se postuju zakoni i ovakva vrsta prevare bi bila nemoguca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Manja prodaja novih automobila u EU

Registracija novih automobila u Evropskoj uniji (EU) opala je za prva tri meseca ove godine 1,9 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Strela iz Obrenovca kupuje Lastu

Saobraćajno preduzeće Lasta uskoro će preći u većinsko vlasništvo Strele iz Obrenovca, sudeći prema upravo obelodanjenoj nameri o preuzimanju 83,23 odsto akcija Laste.