Sankcije još nisu zaživele, a već problemi: Pojedine firme obustavile kupovinu goriva od NIS-a

NIS se muči da kupuje naftu od trgovaca u inostranstvu, dok kod kuće njeni bivši klijenti traže alternativne dobavljače goriva, jer su sankcije SAD koje su na čekanju uticale na poslovanje.
Sankcije još nisu zaživele, a već problemi: Pojedine firme obustavile kupovinu goriva od NIS-a
Foto: 021.rs
Tako, kako prenosi Danas, su za Rojters rekli izvori upoznati sa situacijom.
 
NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom njefta i kao takav je jedna od poslednjih preostalih ruskih naftnih aktiva u Evropi. To je ključno za energetsku bezbednost Srbije jer upravlja jedinom rafinerijom nafte u balkanskoj zemlji.
 
Teško je za druge kompanije da rade sa NIS-om jer je njegova dominantna pozicija na srpskom tržištu dodatno otežana logističkim ograničenjima u zemlji bez izlaza na more.
NIS snabdeva oko 80 odsto srpske benzinske i dizel energije, kao i 90 odsto ili više avio-goriva i teškog lož ulja, prema rečima jednog trgovca.
 
Međutim, nedavni problemi kompanije ukazuju na ono što bi moglo uslediti ukoliko američke sankcije stupe na snagu, pri čemu je predsednik Aleksandar Vučić upozorio da bi Srbija mogla izgubiti pristup uvozima nafte.
 
Američki Trezor, tačnije Kancelarija za kontrolu stranih sredstava (OFAC), označila je NIS AD Novi Sad kao sankcionisani entitet 10. januara, dajući Gazprom neftu 45 dana da se povuče iz svoje investicije, pre nego što je produžila taj rok sa još dva uzastopna 30-dnevna moratorijuma.
NIS, koji obično kupuje sirovu naftu preko dugoročnih ugovora, otkazao je svoj tender za 2025, pokazuju podaci sa sajta za nabavku kompanije. Umesto toga, kompanija pravi kupovine na kraći rok na tržištu po spot cenama od međunarodnih trgovinskih kuća koje su još voljne da rade sa njom, rekla su za Rojters dva izvora.
 
O promenama u nabavci sirove nafte od strane NIS-a do sada nije bilo izveštaja.
 
NIS je rekao da je nedavno uspešno zaključio dogovor za kupovinu nafte i da nabavlja sirovu naftu od više dobavljača, ne iznoseći detalje.
 
"Kompanija prilagođava svoje poslovne aktivnosti novonastalim okolnostima", rekli su za Rojters iz NIS-a.
 
Prosečni dnevni uvoz sirove nafte NIS-a preko hrvatske luke Omisalj, kroz koju dolazi 80 odsto snabdevanja sirovom naftom putem JANAF-a, iznosi oko 28.000 barela dnevno ove godine, prema globalnim podacima i analitičkoj firmi Kpler. To je u poređenju sa 40.000 barela dnevno u 2024. i 70.000 barela dnevno u 2023. godini.
 
U međuvremenu, dobavljači goriva OMV iz Austrije i Eko u grčkom vlasništvu sada uvoze ključna transportna goriva za svoje maloprodajne mreže u Srbiji umesto da kupuju od NIS-a, rekli su Rojtersu iz tih kompanija. O ovome nije bilo izveštaja ranije, napominje Rojters.
 
OMV uvozi gorivo na baržama na Dunavu iz svojih drugih evropskih rafinerija, dok Eko isporučuje proizvode iz Grčke, rekao je zvaničnik kompanije tražeći da ostane neimenovan.
 
Obe kompanije obustavile su kupovinu goriva od NIS-a zbog američkih sankcija, rekli su oni.
Uvoz bi se teško mogao nositi sa srpskom potrošnjom dizela od 44.000-49.000 barela dnevno i potrošnjom benzina od 14.000 barela dnevno zbog ograničenih kapaciteta i infrastrukture za barže, vagone i kamione, rekao je jedan srpski trgovac gorivima.
 
Iz NIS-a je Rojters rečeno da su "spremni da ispune sve ugovorne obaveze, uključujući one sa korporativnim klijentima i velikim kupcima, kao što su druge naftne kompanije", dodajući da Rafinerija nafte Pančevo normalno radi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Taraba

    11.04.2025 07:57
    KLM
    Sinoc je KLM izbacio deo putnika iz aviona za Beograd jer vise ne mogu da dopunjvaju gorivo u Srbiji. Zakljucite sami…
  • Hans

    10.04.2025 16:06
    Bajka
    Pricaju bajke.
    Ovo su sankcije koje ce pogoditi JANAF posto sva nafta iz Rusije stize preko njih. Pitanje je zasto je njima dozvoljeno da rade sa Rusijom i zasto nisu ove sankcije uvedene ranije?

    Nazalost bojim se da se ovde ne trazi resenje nego dize panika i pravi problem u cilju visih interesa "elite".
  • Hrvatska vam je

    10.04.2025 14:08
    Zapad i Izlaz u svemu
    Sve vam dolazi preko mrske Hrvatske, najbolje rjesenje je da Ruski udio dionica prodate hrvatskom JANAF-u. Tako cete zauvijek imati sigurnu opskrbu naftnim derivatima, a u buducnosti i plinskim. JANAF ima lovu za tu transakciju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.

Mraz uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji

Mraz je u martu i početkom aprila uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji, izjavio je profesor novosadskog Poljoprivrednog fakulteta u penziji, stručnjak za voće, Zoran Keserović.