Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?

Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
Foto: Beta (Darko Vojinović)
U nameri da sačuva opstanak ovih preduzeća, ali i radna mesta, Privredna komora Srbije (PKS) organizovala je prošlog ponedeljka sastanak sa predstavnicima domaćih preduzeća čije je poslovanje najviše ugroženo carinama Donalda Trampa, a razmatrane su mogućnosti za obezbeđivanje adekvatne pomoći.
 
Za sada konkretne pomoći za privrednike nema, ali je zamenik predsednika PKS Mihailo Vesović napomenuo da bi nekim kompanijama, koje već trpe direktnu štetu, država mogla da pomogne otvaranjem kreditnih linija pod povoljnim uslovima ili finansiranjem izvoza.
Na pitanje da li bi država trebalo da pomogne privrednicima koji izvoze u SAD, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je za Danas da, u principu, država ne bi trebalo da se uključuje u pomoć privrednicima, ali priznaje da su trenutne okolnosti neuobičajene, pa bi se mogla razmotriti pomoć koja bi bila vremenski ograničena.
 
Savić je istakao da bi država trebalo da razmotri mogućnost da preuzme deo tereta, ali samo u slučajevima kada je jasno da preduzeća ne mogu da funkcionišu bez pomoći.
Savić je posebno istakao da nije potrebno pružati pomoć svim preduzećima jednako. Dok bi neki, kao što su veće firme koje efikasnije funkcionišu, mogli da se snađu i bez državne pomoći, manja preduzeća ili ona koja se bave specifičnim sektorima, poput namenske industrije, mogla bi imati veće potrebe za državnom podrškom, dodao je Savić.
 
On je naveo da preduzeća, poput "Zastava oružje" koje već godinama posluje s gubicima, moraju dobiti specifičnu pomoć kako bi opstala na tržištu. Takođe smatra da država ne bi trebalo da pomaže stranim kompanijama, među kojima su, na primer, kineski izvoznici auto-guma.
 
Profesor je ponovio da bi pomoć trebalo biti vremenski ograničena - od nekoliko meseci do najviše pola godine, dok se preduzeća ne prilagode novim uslovima poslovanja. U slučaju da se preduzeća na prilagode novonastalim okolnostima, Savić predlaže da se okrenu novim tržišta i da bi država i u tome mogla da im pomogne.
 
Kada je reč o vrsti pomoći privrednicima, Savić je rekao da je to pitanje specifično i zavisi od potreba preduzeća.
 
"Za neka preduzeća subvencije bi bile najprikladniji oblik pomoći, dok bi za druga bila korisnija kreditna linija, koja bi im pomogla da se pripreme za proizvodnju u svim fazama. Svako preduzeće treba da nađe onu vrstu pomoći koja je njemu najkorisnija", rekao je Savić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    14.04.2025 10:39
    Mislim da je pomoc neophodna celoj privredi. Sada je Srbija po deviznim rezervama veoma blizu Bangladesa koji ima devizne rezerve 23,16 milijardi EUR. Srbija po izvestaju NBS ima devizne rezerve 28,52 milijarde EUR. Znaci neophodno je da Srbija pocne da izvozi i podrska je potrebna i poljoprivrednom i industrijskom sektoru za izvoz u zemlje EU, Srednji istok i Afriku. Amerika je beznacajna stavka u izvozu Srbije i ne vidim razlog tolike buke oko carina koje je uveo Donald Trump.
  • Aleksandar

    13.04.2025 20:54
    Pomoć zbog carina sad
    Nov način da se ispumpaju pare iz budžeta! Šta mislite ko bi dobio tu pomoć? Opet sns-ovce bi bile na spisku. Jadno. Zato pumpamo.
  • Joka

    13.04.2025 16:02
    Neka im pomogne Privredna komora, verovatno ih te iste firme plaćaju za određene usluge. Šta vi kao poreski obveznici imate da ih finansirate… Ceo svet je tržište, ne?
    Pozdrav svim dobrim ljudima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.

Mraz uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji

Mraz je u martu i početkom aprila uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji, izjavio je profesor novosadskog Poljoprivrednog fakulteta u penziji, stručnjak za voće, Zoran Keserović.