Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika

Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
Foto: Pixabay
Povezivanje na taj naftovod dug 4.000 kilometara preko Mađarske donelo bi sa jedne strane alternativnu mogućnost snabdevanja, budući da se sada Srbija sirovom naftom snabdeva samo preko hrvatskog JANAF-a, i nižu cenu nafte, ali nosi i rizike, od političkih zbog trenutnih odnosa EU i Moskve, ali i ekonomskih, jer je Družba star naftovod, sa neizvesnim održavanjem u ukrajinskom delu, dok je postojala i druga opcija za alternativu - naftovod do crnomorske luke Konstanca.
 
Stručnjak za energetiku Goran Radosavljević za NIN kaže da izgradnja naftovoda prema Mađarskoj ne bi predstavljala diverzifikaciju izvora iz prostog razloga što Srbija već sad naftu kupuje od koga god želi.
"Ta nafta se tankerima doprema do Hrvatske odakle se naftovodom JANAF transportuje do pančevačke rafinerije. Shodno tome, izgradnja naftovoda ka Mađarskoj nije stvar diverzifikacije izvora već se na taj način dobija drugi pravac snabdevanja tim energentom", objašnjava sagovornik NIN-a. 
 
Prema njegovim rečima, razlog za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske se može tražiti u činjenici da je cena "crnog zlata" koje se transportuje direktno kroz cevi jeftinija nego kada se do naftovoda prethodno doprema tankerima.
"Logika za izgradnju postoji, ali..."
 
"Logika da se naftovod izgradi svakako postoji. Međutim, pojavljuje se problem održivosti te investicije ako se zna da Družba na putu do Mađarske prolazi kroz teritoriju Ukrajine. Potpuno je izvesno da će Rusi održavati njenu zastarelu infrastukturu ali je veliko pitanje da li će takve aspiracije kao i potrebna sredstva imati i Ukrajina. U tom smislu se može konstatovati da ulazak u taj projekat predstavlja i određeni rizik", navodi Radosavljević.
 
Sagovornik beogradskog medija ističe da bi za Srbiju daleko isplativija opcija bila izgradnja takozvanog Panevropskog naftovoda koji bi se prostirao do rumunske luke Konstanca jer bi na taj način izbor nafte koja se kupuje bio veći od onog koji pruža Družba. 
 
Ideja o izgradnji takvog naftovoda potiče još sa početka 21. veka. Sporazum o izgradnji tog naftovoda, poznatog i kao Panevropski naftovod, potpisale su još 2007. Hrvatska, Italija, Rumunija, Srbija i Slovenija. Međutim, on je do danas ostao samo na ideji, koja je predviđala povezivanje Konstance u Rumuniji ne samo sa ovim zemljama, već i sa Austrijom i Nemačkom do čijih bi rafinerija stizala nafta iz crnomorskog basena.
 
Ideja je zamrznuta 2010, kada se iz nje povukla hrvatska strana, dok su Srbija i Rumunija ostavile mogućnost izgradnje naftovoda do Rafinerije u Pančevu.
 
Izgradnja kraka ka naftovodu Družba od Srbije do Mađarske značajna je jer bi njime Srbija dobila drugi pravac snabdevanja, kaže za NIN stručnjak za energetiku Željko Marković.
 
"Uvek je korisno kada postoji više opcija pa to važi i u ovom slučaju. Takođe, kada se naftom snabdevate iz dva pravca, odnosno kada je prisutna konkurencija, onda je izglednija mogućnost da obezbedite i nižu cenu tog energenta", objašnjava ovaj sagovornik. 
Marković dodaje da treba imati i određenu rezervu oko isplativosti projekta na duže staze zbog toga što je naftovod Družba star ali i zbog orijentacije Evropske unije da prekine zavisinost od ruske nafte.
 
"Družba je star naftovod i uvek je opravdano postaviti pitanje koliko će još dugo biti operativan. Takođe, poznato je da EU želi da se oslobodi zavisnosti od ruske nafte pa je i zbog toga upitno da li se investicija u naftovod ka Mađarskoj zaista i isplati", navodi Marković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Razbarušenko

    14.04.2025 11:02
    Odgovor
    Taj naftovod u slučaju zatvaranja naftovoda Družina može dobijati naftu i iz nekog evropskog naftovoda jer Slovačka i Mađarska moraju dobiti naftu od evrope. Isto kao što sad Slovačka dobija gas preko Srbije i Mađarske
  • Niko Nekolic

    14.04.2025 03:06
    Pranje novca
    Hoće to svojta od para ukradenih od naroda i države ili od svežih para od naroda i države i inostranih kredita da izgradi? Pitam za druga.
  • Vampiri postoje

    13.04.2025 23:06
    -
    Stvar je u tome da se donose takve odluke gde se može izvući najveća finansijska korist pojedinca a ne strateška korist bitna za budućnost funkcionisanja države. Velika nesreća je snašla ovaj narod a kolika je, tek će se možda utvrditi a možda neće nikada

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.

Mraz uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji

Mraz je u martu i početkom aprila uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji, izjavio je profesor novosadskog Poljoprivrednog fakulteta u penziji, stručnjak za voće, Zoran Keserović.