Polovina tih novoosnovanih privrednih društava ili preduzetnika koji obavljaju inovacionu delatnost i koji imaju potencijal brzog i velikog rasta nemaju ponavljajuće prihode, pokazalo je istraživanje Inicijative Digitalna Srbija čiji su rezultati danas objavljeni.
Osnivači startapa u proseku imaju 36,5 godina, a visoko obrazovanje ima 80 odsto njih.
Dve trećine njihovih timova ima isključivo muške osnivače (65,2 odsto), dok 26,3 odsto startapa u osnivačkom timu ima samo jednu ženu.
Povratnici iz inostranstva čine 22 odsto osnivača, što je porast od pet u odnosu na 2023. godinu. Četvrtina osnivača su serijski preduzetnici, dok je 27 odsto osnivača prethodno radilo u drugim startapima.
Istraživanje "Startap skener 2025" je pokazalo i da 41 odsto startapa radi u oblasti veštačke inteligencije, 19 odsto u obradi i analitici podataka, a 24 odssto razvija inovacije u sektorima poput BioTech, MedTech, FoodTech i AgriTech.
Većina startapa (67 odsto) još nije profitabilna, od kojih 68 odsto postoji manje od tri godine, dok među onima koji postoje više od tri godine 6,6 odsto ne plasira proizvode, a 33 odsto ostvaruje godišnji prihod manji od milion evra.
Među startapima bez mesečnih prihoda 69 odsto planira da se u 2025. osloni na grantove, dok 70 odsto startapa sa rastom mesečnih pridoda do 10 odsto planira da se finansira iz sopstvenih sredstava, a 67 odsto startapa sa rastom mesečnih prihoda preko 10 odsto cilja na investicione fondove.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar