U slučaju da NIS-u budu uvedene sankcije: Bez posla bi moglo da ostane 1.300 radnika

Naftna industrija Srbije aktivno se priprema za početak američkih sankcija, a jedan od planova u slučaju da se ne dobije odlaganje prinudnih mera podrazumeva i moguće otpuštanje 10 odsto radnika.
U slučaju da NIS-u budu uvedene sankcije: Bez posla bi moglo da ostane 1.300 radnika
Foto: 021.rs
Kako piše portal Kompas-info, NIS je od Ministarstva finansija SAD zatražio novo odlaganje sankcija koje bi trebalo da stupe na snagu 28. aprila. Očekuje se da će i ovaj zahtev, kao prethodna dva, biti usvojen i da će srpska naftna kompanija sa ruskim većinskim vlasništvom dobiti još mesec dana "života".
 
Međutim, u poslovodstvu NIS-a postali su svesni da bi sankcije ipak mogle stupiti na snagu u dogledno vreme i u skladu sa tim kompanija je započela pripreme kako bi i u tom slučaju poslovanje moglo da se odvija.
Rukovodstvo NIS-a je prema saznanju Kompasa zatražilo internu analizu svih radnih mesta koja podrazumeva detaljan opis rada svakog od preko 13.000 zaposlenih radnika. 
 
Prema nezvaničnim saznanjima ovog portala, u planu je da po uvođenju sankcija dođe do otpuštanja 10 odsto zaposlenih, što je u odnosu na veličinu kompanije značajan broj radnika, odnosno čak 1.300 ljudi.
NIS je nedavno raspisao konkurs za zapošljavanje preko 200 radnika na benzinskim stanicama. Razlog za ovaj konkrus leži u tome što je kompanija inače već imala problem za pronalaženjem prodavaca i točilaca čija plata iznosi oko 700 evra, a nakon početka sage o mogućim sankcijama i zatvaranju benzinskih stanica povećao se odliv radne snage u ovom sektoru.
 
U slučaju sankcija očekuje se da će prodavci biti prvi na udaru otkaza, što je glavni razlog zašto je većina radnika iz tog sektora odlučila da potraži posao kod konkurencije.
 
Plata u NIS-u je, prema saznanju Kompasa, ponovo isplaćena unapred, ovaj put deset dana pre roka. Razlog za to leži u činjenici da bi svi računi kompanije, osim u Poštanskoj štedionici, bili blokirani istog momenta kada američke sankcije stupe na snagu.
 
NIS unapred isplaćuje zarade zaposlenima još od februara i najave početka primene sankcija.
 
Inače, NIS je u aprilu otkazao tender za dugoročni ugovor nabavke nafte i sada obavlja isključivo kratkoročne kupovine na takozvanom spot tržištu od međunarodnih trgovačkih kuća.
Grčki EKO petrol već je započeo uvoz goriva za svoje pumpe iz Grčke i evropskih rafinerija iz regiona. Mađarski MOL i austrijski OMV započeli su baržama preko Dunava dovođenje goriva za svoje pumpe iz sopstvenih rafinerija.
 
Sve druge kompanije do sada su na srpskom tržištu kupovale prerađenu naftu od NIS-a jer im je to bilo najisplativije rešenje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Liman

    24.04.2025 15:57
    Pa u nisu rade ili Rusi ili napredni kadar tako da evo moje suze na gore padaju hahaha
  • alternativa?

    24.04.2025 15:29
    A sta ako se nacionalizuje NIS? Hoce li vlast stvarno dozvoliti da nam uvedu sankcije na kljucni resurs kao sto je gorivo, i da 1300 ljudi ostane bez posla? Ima li grama logike u ovoj drzavi ili se sve vrti oko pogubne krezube politike?
  • aresman

    24.04.2025 15:18
    "srpska naftna kompanija sa ruskim većinskim vlasništvom "

    pa cija je prakticno kompanija?

    nasa ili njina?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ponovo sledi moljakanje za naftu

Ponovo se približio dvadeset i osmi dan u mesecu i naglo se pojačala neizvesnost hoće li u narednom periodu Srbija moći slobodno da kupuje i doprema naftu.

Ruski gas podelio Evropljane

Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.