Ministar Dragan Glamočić je na Odboru za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u Skupštini Srbije rekao da je smanjen fond svinja i da je prošle godine uvezeno 500.000 prasadi.
"Uvoz prasadi može relativno brzo da se obavi, a ako bude potrebno i drugih priplodnih životinja, kao na primer ovaca", rekao je Glamočić.
On je dodao da aflatoksin mora da se smanji sa 0,05 mikrograma po kilogramu, jer se poljoprivredni proizvodi ne mogu izvoziti u Evropu ako ga stočna hrana sadrži, a ta gljivica, koja ga proizvodi, može se suzbiti zaprašivanjem iz dronova.
Glamočić je rekao da se već menjaju pravilnici kako bi proizvodi bili pošteno deklarisani i da na proizvodu koji je obeležen kao sir, a sadrži palmino ulje, mora biti velikim slovima napisano da sadrži taj sastojak.
Te sireve, koji su, prema njegovim rečima, jeftiniji od domaćih, masovno koriste picerije, a kada se obeleže, kako je rekao, očekuje da će većina njih za pice koristiti domaći sir.
Za novi način deklarisanja biće, kako je naveo, potreban prelazni period za proizvođača koji su naštampali deklaracije, ali da će se u tom period možda primenjivati nalepnice.
U strateške ciljeve, Glamočić je naveo obezbeđenje prehrambenog suvereniteta zemlje, a Srbija ga ima u svim proizvodima, osim u svinjskom mesu.
On je rekao da Srbja ima resurse i može da bude lider u regionu po proizvodnji živine i da će se rešavati problemi koji postoje u proceduri zbog čega Srbija nema dozvolu za izvoz.
"Podržavaćemo digitalnu poljoprivredu proizvodnju, e-agrar je uveden u kratkom periodu i bilo je problema, ali ćemo nedostatke otklanjati. S druge strane, dobro je što je uveden", rekao je Glamočić.
Ministar je naveo da će poljoprivredna politika podržavati intezivnu i profitabilnu proizvodnju u svim sektorima, stočarstvu, voćarstvu, ratarstvu, lekovitom bilju…
On je istakao da će se otvarati nova tržišta, da će biti reformisan Fonda za penzijsko i socijalno osiguranje kome poljoprivrednici duguju velike iznose.
Jedan od dugoročnih ciljeva biće, prema njegovim rečima, razgraničenje između IPARD mera i nacionalnih mera podrške i pojednostavljenje procedura za konkurisanje za sredstva iz tog predpristupnog evropskog fonda.
Glamočić je rekao da zna da su mraz i grad uništili dobar deo voća, a najviše kajsije i obećao je da će, osim subvencija za premiju osiguranja od 40 do 70 odsto, tražiti i rešenja za podršku u kupovini sredstava za zaštitu voća od nepogoda.
On je rekao da zna da postoji problem da neka domaćinstva nisu konkurisala za subvencije, jer su mislila da su obnovom registracije domaćinstva to automatski učinila.
Dodao je da je to problem koji se nakon isteka roka za subvencije ne može rešiti.
Glamočić je uputio kritike Upravi za agrarna plaćanja, jer je do sada isplatila "samo" 14 odsto subvencija i istakao da isplata mora biti ubrzana.
Dodao je da će biti napravljen plan isplate subvencija i javnih poziva, a da će sutra, 25. aprila biti raspisan poziv za subvencije za kupovinu traktora, a uskoro i za subvencije za izgradnju objekata.
Za finansijsku podršku poljoprivrednicima za kupovinu traktora, kako je rekao, namenjeno je 500 miliona dinara, a najviše milion dinara po korisniku.
On je naveo da je završena radna verzija strategije razvoja poljoprivrede i da će u javnu raspravu biti uključeni profesori, naučnici i poljoprivredna udruženja.
Član Odbora iz Topole Dragan Jovanović (Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane) zatražio je od ministra pomoć zbog toga što je u toj opštini grad "potpuno" uništio rod 23.000 stabala.
Jovanović je apelovao da ministar Glamočić pomogne kako bi vlasnici tih voćnjaka, koji su kreditno zaduženi, mogli da reprogramiraju dug.
Miroslav Aleksić (Poslanička grupa Narodni pokret Srbije - Novo lice Srbije) rekao je da može da podrži ministra u svemu što je rekao, ali da sumnja da će to uspeti da realizuje, pošto je prihvatio da bude član vlade u kontinuitetu.
"Sve vreme ste bili uključeni kao savetnik predsednika države (Aleksandar Vučić) i sve što se dešavalo za 12, 13 godina nije dalo rezultate. Budžet za poljoprivredu jeste 120 milijardi dinara, ali subvencije kasne. Najveći problem je kako zadržati mlade ljude da ostanu na selu", rekao je Aleksić.
Aleksić je dodao da su troškovi poljoprivredne proizvodnje sve veći, kao i trgovinske marže i da jedino zarađuju trgovci.
On je istakao da su pre 10 godina jabuke koštale 60 dinara za kilogram, koliko koštaju i danas, a cena radne snage je duplirana, kao i da su repromaterijal i ambalaža poskupeli između 50 i 60 odsto i da za proizvođača nema profita.
Takođe je istakao da sumnja da će ministar, iako je stručan za poljoprivredu, uspeti da realizuje planirane ciljeve, ukoliko Vlada Srbije poljoprivredu ne proglasi prioritetom u razvoju i strateškom granom.
Aleksić je ocenio da je poljoprivreda najveći poslodavac u zemlji i da shodno tome treba da se vodi i politika.
Glamočić je obećao članovima Odbora da će im njegov tim biti dostupan za sve probleme, da će redovno dolaziti na sednice tog odbora i da očekuje argumentovanu i konstruktivnu raspravu.
Komentari 1
ОБСЕРВЕР
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar