Počela akcija "Negujmo srpski jezik"
"Ustanove kulture u prestonici kakva je Beograd, moraju da sarađuju bez obzira na svoje formalne nadležnosti", rekao je Vukosavljević u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda o nedavno potpisanom protokolu o saradnji u cilju zaštite maternjeg jezika.
Na konferenciji je ukazano na opasnost da pisanje isključivo malim slovom i bez interpunkcije, karakteristično za društvene mreže, postane jezički standard. Prvi deo akcije trajaće, kako je najavljeno, mesec dana kada će javno biti prikazano 11 čestih jezičkih nedoumica, a planirano je i desetak novih tokom maja.
"Ovo nije pilot projekat, mi u njega zaista verujemo", istakao je Vukosavljević. Prema inicijativi gradskog sekretarijata za kulturu pre dva meseca uspostavljena je saradnja sa Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Gradskom bibliotekom, čiji su doktoranti sa Instituta za jezik i književnost, odnosno tim Odeljenja za kulturu te biblioteke, realizovali projekat.
Jedanaest poznatih ličnosti fotografisalo se držeći Pravopis srpskoga jezika, Normativnu gramatiku srpskog jezika i Rečnik srpskoga jezika u izdanju Matice srpske, kao i Srpski jezički priručnik i Gramatiku srpskog jezika.
Na fotografijama su ispisane i kratke poruke kojima se skreće pažnja na najčešće govorne greške.
Komentari 2
Andrija Šrek
Nebojša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar